Obecnie 228 forumowiczów jest online
Obecnie 228 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Problem z lejkiem zakupowym

Student ✭

Dzień dobry, 

mam problem z lejkiem zakupowym dotyczącym opuszczania koszyka na kroku pierwszym. Otóż zazwyczaj po prawej stronie koszyka są informację na jaką stronę przeszedł użytkownik opuszczając koszyk. W moim poniższym lejku pokazuje się informacja, że znakomita większość użytkowników przechodzi z koszyka "do koszyka". Zaznaczam, że urle zmieniają się w koszyku. Jak zatem interpretować takie dane? Czy ktoś ma pomysł? Czy może być to związane z odpytaniem ERPa o dostępność produktu/ ilość? Jesli tak, to w jaki sposób mogę ten lejek zaprojektować, żeby pokazywał realne dane?

Dziękuję bardzo

lejek.jpg

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Wschodząca Gwiazda

To oznacza, że dany użytkownik był w koszyku co najmniej 2 razy w danej sesji i opuścił lejek właśnie z koszyka.

Taka sytuacja jest typowa, gdy po dodaniu produktu do koszyka sklep z automatu przechodzi do koszyka.

Jeżeli mamy np. dwa lub więcej dodań do koszyka i ktoś nie przejdzie do składania zamówienia tylko opuści stronę (np. ze strony produktu) to na lejku zakupowym będzie to właśnie wyglądać tak, jak u Ciebie.

Żeby dokładnie to zdiagnozować możesz stworzyć segment z dwoma filtrami (Zaawansowane > Warunki):

Filtr 1: Uwzględnij sesje - Strona zawiera /checkout/cart

Filtr 2: Wyklucz sesje - Strona zawiera /path (wpisz swoją ścieżkę odpowiadającą przejściu do zamówienia)

Taki segment uwzględni tylko sesje użytkowników, którzy byli w koszyku, ale nie przeszli do kolejnego kroku w lejku.

Następnie sprawdź w Eksploratorze Użytkownika (Odbiorcy) szczegółowe kroki poszczególnych użytkowników - wówczas będziesz dokładnie wiedział, jak to wygląda u Ciebie.

Tomasz Ciepłucha

Dot.: Problem z lejkiem zakupowym

Student ✭

Dziękuję bardzo,

utworzyłam takie filtry:

filtry.jpg

Dodatkowo chciałam pokazać jak wygląda cel stworzony w Analytics. Dodaliśmy dodatkowy krok (wirtualną odsłonę) jako odpytanie ERPa. Uznaliśmy, że te dane przechodzenie z koszyka "do koszyka" wiążą się właśnie z odpytaniem ERPa o dostępność i ilości. Czy uważa Pan, że ta wirtualna odsłona powinna zostać usunięta i filtry są w stanie wyeliminować problem z danymi?

Student ✭

nie dodałam screenu ze ścieżkami celu. Załączam ponizej 

cel.jpg

Wschodząca Gwiazda

Proszę jeszcze napisać za pomocą jakiego dopasowania skonfigurowane jest miejsce docelowe celu: równa się, zaczyna się od czy wyrażenie regularne? Bo tego też nie widać na zrzucie ekranu.

Poza tym te kroki na ścieżce nie odpowiadają temu pierwszemu zrzutowi ekranu z lejkiem. To na pewno ten sam cel?

Natomiast jeśli chodzi o wirtualna odsłonę i odpytywanie systemu erp to jeśli dzieje się to w sposób zautomatyzowany w tle bez ingerencji użytkownika to nie ma sensu umieszczać tego kroku w ścieżce, bo nic on nie wnosi.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭

Za pomocą dopasowania: równa się - /checkout/onepage/success/

Tak racja, lejek odpowiadający przedstawionemu przeze mnie celowi wygląda następująco (jednak cały czas chodzi o ten sam problem)

Co do odpytywania ERP - dzieje się to w sposób zautomatyzowany w tle, bez ingerencji użytkownika 

lejek ponownie.jpg

Student ✭

Mam jeszcze taką wątpliwość: nasz system nie przechodzi z automatu do koszyka po dodaniu produktu do koszyka (to chyba nie tłumaczy problemu)

Dalej jak piszesz "Jeżeli mamy np. dwa lub więcej dodań do koszyka i ktoś nie przejdzie do składania zamówienia tylko opuści stronę (np. ze strony produktu) to na lejku zakupowym będzie to właśnie wyglądać tak, jak u Ciebie" - czy dobrze rozumiem, jeśli ktoś doda produkt do koszyka, ale nie wejdzie do koszyka, żeby przejśc zamówienie to właśnie jest wytłumaczeniem problemu i stąd takie dane w lejku?

Wschodząca Gwiazda

Jeśli ktoś doda produkt do koszyka, ale do koszyka nie wejdzie, to w lejku się nie znajdzie.

Żeby ustalić dokładną przyczynę skorzystaj z tego segmentu, który stworzyłaś i przeanalizuj zachowanie poszczególnych użytkowników korzystając z Eksploratora Użytkownika. Tak powinnaś znaleźć odpowiedź, co u Ciebie jest przyczyną.

Tomasz Ciepłucha