Obecnie 225 forumowiczów jest online
Obecnie 225 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Pełna strona odsyłająca a UTM?

Student ✭

Cześć,

mam trochę problem jak ugryźć strategicznie jedną rzecz. Mam Portal i Sklep. Z Portalu kierujemy ruch na sklep i chcę dokładnie mierzyć jakie działania przynoszą jaki efekt. Mam dostęp do Analitycsa i portalu i sklepu, jednak jeszcze nie mam śledzenia w wielu domenach.

Żeby mierzyć ruch, na portalu wprowadzałem tagowanie UTM. Przydatne to jest, ponieważ wiem w jaki banner ktoś kliknął. Problem jednak jest taki - mając ustawione "&utm_source=portal" w GA sklepu tracę informację o pełnej stronie odsyłającej. Chciałbym jednak wiedzieć również, z której dokładnie strony przyszedł ktoś w obrębie danej kampanii.

Jak to najlepiej zrobić?

Do głowy przychodzą mi w sumie dwa rozwiązania - albo pozbycie się źródła utm (wtedy w źródle pewnie będzie portal.pl/cos-tam) - albo doklejanie jakoś UTM zawierający URL strony odsyłającej poprzez GTM (choć nie wiem czy nie przekombinowane Emotikon: Bardzo szczęśliwy)

Odpowiedź eksperta 1verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Paweł W
czerwca 2016

Dot.: Pełna strona odsyłająca a UTM?

Najlepszy Współtwórca
No ok,.... wczułem się w Twoją sytuacjęEmotikon: Szczęśliwy
Czyli widzę, że nie zanosi się w najbliższym czasie na śledzenie w wielu domenach...
W takiej sytuacji (ruchu pomiędzy domenami) w dodatkowych parametrach UTM możesz zawrzeć np ścieżkę lub identyfikator lokalizacji (kategorii w portalu), id bannera, wersję, treść.
Kwestia co nastąpi wcześniej i czy jest sens rozwiązywać ten problem 2 razy (przed i po uruchomieniu śledzenia w wielu domenach).

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Najlepszy Współtwórca
Trochę przekombinowane - zwłaszcza ostatnieEmotikon: Szczęśliwy.

Jeśli będziesz miał za chwilę śledzenie w wielu domenach to śledzenie banerów za pomocą UTM'ów nie jest dobrym rozwiązaniem (w obecnej sytuacji też nie jest).
Powoduje to zmianę źródła i zakończenie sesji, oraz rozpoczęcie kolejnej dla nowego źródła. Tracisz z tego powodu dane o pierwotnym źródle użytkownika, którego zachowanie Cię interesuje i nie jesteś w stanie śledzić bezpośredniej zależności pomiędzy źródłem, zachowaniem i konwersją. UTMy stosuje się wyłącznie dla kampanii zewnętrznych.

Do czasu kiedy domeny śledzone są odrębnie możesz dodawać inne parametry utm identyfikujące co potrzebujesz ale to nie będzie i tak dobre rozwiązanie, bo utniesz pierwotne źródło ruchu.
Z kolei pominięcie źródła w tagowaniu przez UTMy powoduje niekompletność danych i dużą szansę na pominięcie takiego ruchu przez Google.
Minimum danych z utm to źródło, medium i kampania.

Dla śledzenia banerów w obrębie witryny najlepszym rozwiązaniem byłoby użycie zdarzeń + śledzenie w wielu domenach. Zdarzenia przypisywane są do urla podstrony na jakim zostały wyzwolone.
W parametrach zdarzenia: kategoria, akcja, etykieta i wartość możesz zatem umieścić inne dodatkowe informacje o wersji, rozmiarze, treści, stronie docelowej, ... Twoich banerów.
Następnie (np za pomocą segmentów) będziesz w stanie analizować skuteczność zarówno w kwestii atrakcyjności poszczególnych kreacji jak i np wsp. konwersji czy przychodów nie tracąc pierwotnego źródła ruchu czyli np:
kampania zewnętrzna lub inne źródło ruchu -> strona -> baner -> sklep -> zakup.

Student ✭
Właśnie problem jest taki, że nie wiem jeszcze kiedy uda się wprowadzić śledzenie w dwóch domenach.

Bo robiąc UTMy tak jak teraz, w GA sklepu mam info z jakiego banneru był zakup, ale nie wiem z której strony. Po stronie portalu mierzę zdarzenia w postaci kliknięć we wszystkie linki wychodzące, więc mogę zgadywać skąd prawdopodobnie jest najwięcej przychodu (bo mam info na której stronie w który banner ktoś kliknął) - ale to będzie dalej zgadywanie.

Z drugiej strony, kasując UTMy, i mierząc nadal kliknięcia zdarzeniami, w GA sklepu będę miał informację z jakiej strony ktoś przyszedł, ale nie będę dokładnie wiedział w co kliknął przechodząc do sklepu i kupując. W sumie przy jednym bannerze na stronie to nie ma problemu, zdarzenia mi dają odpowiednią ilość informacji, jednak przy większej ilości odnośników trochę się robi zamieszanie.

Na bazie jednak tego co napisałeś, skłaniałbym się ku twierdzeniu, że większą wartość będzie dla mnie miało zrezygnowanie z UTM i mierzenie jakie strony odsyłające generują dochód (i jakoś to powiązać ze zdarzeniami - kliknięciami w bannery) niż tracenie źródła na rzecz takich tagów jak medium czy kampania.
Jak sądzisz, na ten moment takie rozwiązanie może być lepsze?
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Paweł W
czerwca 2016

Najlepszy Współtwórca
No ok,.... wczułem się w Twoją sytuacjęEmotikon: Szczęśliwy
Czyli widzę, że nie zanosi się w najbliższym czasie na śledzenie w wielu domenach...
W takiej sytuacji (ruchu pomiędzy domenami) w dodatkowych parametrach UTM możesz zawrzeć np ścieżkę lub identyfikator lokalizacji (kategorii w portalu), id bannera, wersję, treść.
Kwestia co nastąpi wcześniej i czy jest sens rozwiązywać ten problem 2 razy (przed i po uruchomieniu śledzenia w wielu domenach).

Student ✭
No nie jest to najbardziej optymalna sytuacja. Dziękuję jednak za pomoc, naświetliłeś mi nieco rozwiązanie Emotikon: Szczęśliwy