Obecnie 308 forumowiczów jest online
Obecnie 308 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Niewłaściwe ID transakcji w Google Analytics

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Cześć,

Google Analytics wyświetla mi inne ID transakcji niż w sklepie. Liczy sobie od 1 w górę. Jakieś pomysły co może być tego powodem?

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc
Krystian

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Krystian N
listopada 2016

Wschodząca Gwiazda

Na pewno prawidłowe wdrożenie rozwiąże problem niezgadzających się id. 

Tak jak napisałem na wstępie - w Analytics pojawiają się dokładnie takie dane, jakie są przesyłane chyba, że są stosowane jakieś filtry już po stronie GA, które te dane modyfikują)

Jeśli jednak nie ma żadnych filtrów i dane się nie zgadzają, to znaczy że są błędnie przesyłane i sprawdzenie/naprawienie wdrożenia naprawi problem.

Powinieneś usunąć tymczasowo tego GTM'a i sprawdzić, czy na standardowych wtyczkach zadziała (bo podejrzewam, że jest jakaś wtyczka do śledzenia GA z rozszerzonym ecommerce zainstalowana).

Wdrożenie samodzielne rozszerzonego e-commerce przez GTM tak, żeby działało prawidłowo to naprawdę sporo zabawy.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Wschodząca Gwiazda

Cześć,

Google Analytics wyświetla Ci na pewno takie ID transakcji, jakie jest przesyłane przez moduł e-commerce.

Jeżeli wartości się nie zgadzają to musisz sprawdzić wdrożenie, czy gdzieś nie ma błędów.

Tomasz Ciepłucha

Dot.: Niewłaściwe ID transakcji w Google Analytics

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Tak to wygląda na Thenk You Page. Wygląda na to że jest informacja z właściwym ID.

thank you page-transaction id.png

Wschodząca Gwiazda

Z tego co widzę, to pod transactionId masz wartość poprzedzoną znakiem pionowej kreski "|".

Co miałeś na myśli pisząc, że "Liczy sobie od 1 w górę"?

Możesz podać konkretny przykład tej niezgodności?

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Po prostu leci od 1 w górę. 1, 2, 3, 4... 681, 682... itd. A powinno być 100000001, 100000002, 100000003...

Usunąć tą kreskę?

Wschodząca Gwiazda

Masz podwójny kod śledzący.

Raz jest wstawiony bezpośrednio w kodzie, a drugi raz przez GTM.

Pewnie masz współczynnik odrzuceń w okolicach zera.

To, co pokazałeś na screenie powyżej to dane z warstwy danych, ale do GA może być przesyłane coś innego.

Zainstaluj sobie w Google Chrome wtyczkę "Google Analytics Debugger":

https://chrome.google.com/webstore/detail/google-analytics-debugger/jnkmfdileelhofjcijamephohjechhna

Po włączeniu wtyczki otwórz w przeglądarce narzędzia dla programistów (ctrl + shift + j i kartę Console), zaznacz opcję na górze "preserve log" i zobacz, co faktycznie wysyła się do GA po złożeniu zamówienia. 

Przy włączonej wtyczce w konsoli zobaczysz dokładnie wszystkie dane przesyłane do GA.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Tak, o podwójnym kodzie wiem. Ale usunięcie go nie rozwiązuje akurat tego problemu. Będę właśnie na dniach konfigurował GTM od nowa (obecna konfiguracja to to nie moja zasługa Emotikon: Mrugający

Co jeżeli się nie przesyła? Właściwa konfiguracja GTM powinna rozwiązać problem?

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Krystian N
listopada 2016

Wschodząca Gwiazda

Na pewno prawidłowe wdrożenie rozwiąże problem niezgadzających się id. 

Tak jak napisałem na wstępie - w Analytics pojawiają się dokładnie takie dane, jakie są przesyłane chyba, że są stosowane jakieś filtry już po stronie GA, które te dane modyfikują)

Jeśli jednak nie ma żadnych filtrów i dane się nie zgadzają, to znaczy że są błędnie przesyłane i sprawdzenie/naprawienie wdrożenia naprawi problem.

Powinieneś usunąć tymczasowo tego GTM'a i sprawdzić, czy na standardowych wtyczkach zadziała (bo podejrzewam, że jest jakaś wtyczka do śledzenia GA z rozszerzonym ecommerce zainstalowana).

Wdrożenie samodzielne rozszerzonego e-commerce przez GTM tak, żeby działało prawidłowo to naprawdę sporo zabawy.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Dziękuję bardzo za pomoc i pozdrawiam.