Obecnie 254 forumowiczów jest online
Obecnie 254 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Miejsce realizacji celu - (entrance)

Student ✭ ✭ ✭

Hej, zauważyłem dziś w zakładce Konwersja - Cele, że przy dodaniu produktu do koszyka pojawia się info jak na zdjęciu poniżej.

Szkic.png

Orientujecie się może co to takiego, co oznacza i jak to zmienić na faktyczne miejsce dodania produktu do kosza?

Dzięki za pomoc. 

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Wschodząca Gwiazda

Jeżeli masz zdefiniowany cel na podstawie zdarzenia to prawdopodobnie dochodzi do sytuacji, że sesja wygasa (lub w trakcie sesji mija północ, co jest równoznaczne z wygaśnięciem sesji) i dodanie do koszyka wyzwala zdarzenie, które zapoczątkowuje nową sesję.

W takiej sytuacji jedyne praktyczne wyjście to zmiana zdarzeń na wirtualne odsłony i definiowanie celów na podstawie wirtualnej odsłony, a nie zdarzenia. Wówczas nie dojdzie do sytuacji, że zdarzenie zapoczątkuje nową sesję.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭

Na ten moment brzmi to dla mnie mocno skomplikowanie ale zobaczę co da się zrobić Emotikon: Szczęśliwy Będę pisał co dalej. 

Wschodząca Gwiazda

Tak naprawdę to nie musisz nic robić w tym momencie, bo podejrzewam, że udział miejsc realizacji celów (entrence) we wszystkich miejscach jest prawdopodobnie znikomy (no chyba, że jest inaczej)

W takiej sytuacji nie ma co przerabiać w całej witrynie śledzenia na inne, bo szkoda zachodu.

Ważne, żeby wiedzieć skąd to się wzięło i co to znaczy.

Dla pewności możesz stworzyć segment z warunkiem Strona wejścia równa się (not set) i realizacje celu > 0 (lub realizacje tego konkretnego celu w postaci dodania do koszyka > 0).

Po utworzeniu takiego segmentu możesz przeanalizować działania użytkowników w raporcie Eksplorator użytkownika i dowiedzieć się dokładnie jaka była przyczyna. Ale najczęściej będzie to długa przerwa i wygaśnięcie sesji, a następnie dodanie do koszyka (co zapoczątkowuje nową sesję).

Tomasz Ciepłucha

Wschodząca Gwiazda

Mariusz a czy czasami nie mierzysz celu przez GTM i masz TAG celu odpalany przez TAGiem GA. Jeżeli tak to musisz zmienić sekwencjonowanie tagów aby cel odpalał się po GA. Więcej na https://support.google.com/tagmanager/answer/6238868?hl=pl

Student ✭ ✭ ✭

Adam, tak właśnie mam. Już od jakiegoś czasu mam ustawiony TAG GA jako priorytet bo miałem problemy z wczytywaniem wszystkich transakcji. Na dzień dzisiejszy jest już wszystko ok.

Powiedz mi w takim razie skoro TAG GA jest ustawiony jako najważniejszy, czy ustawić odpalanie celu dodania do koszyka zaraz za nim, a pozostałe TAGi zostawić tak jak były? 

Wschodząca Gwiazda

Generalnie tak może zostać. Najważniejszy jest tag GA gdyż zazwyczaj do niego spływają info od innych tagów. Jeżeli jakiś tag przesyła info do innego tagu to tag czekający na informację powinien być już odpalony aby tą informację przetworzyć. Super, że już wszystko gra. Pozdrawiam Adaśko

Wschodząca Gwiazda

Panowie - jeśli kolejność odpalania tagów byłaby tu problemem, to co najwyżej jako miejsce realizacji celu podana by była poprzednia strona, a nie ta, na której zostało przesłane zdarzenia.

Czyli przy scenariuszu ja poniżej (gdzie celem jest zdarzenie dodania do koszyka):

1. Odsłona strony A

2. Zdarzenie dodania do koszyka

3. Odsłona strony B

zamiast

1. Odsłona strony A

2. Odsłona strony B

3. Zdarzenie dodania do koszyka

jako stronę realizacji celu mielibyśmy stronę A zamiast strony B.

Jeżeli jednak jako miejsce realizacji celu jest (entrance) to oznacza, że hit zdarzenia zapoczątkował nową sesję.

Takie rzeczy mogą się czasem zdarzyć i w zasadzie bardzo trudno to całkowicie wyeliminować, gdyż musielibyśmy badać ile czasu minęło od przesłania ostatniego hita i gdy czas ten jest dłuższy niż czas trwania sesji (lub minęła północ) to przed wysłanie zdarzenia trzeba by wysyłać odsłonę.

Tomasz Ciepłucha