Obecnie 216 forumowiczów jest online
Obecnie 216 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Kowersje zliczane do Direct mimo wykluczeń

Student ✭

Cześć,
mimo dodania do listy wykluczającej własnego adresu sklepu, itd. od ponad tygodnia Analytics kwalifikuje mi część wejść zakończonych transakcjami do źródła "Direct" . Są to strony głównie dotyczące procesu zamawiania i logowania, więc widać, że coś się "zepsuło" ze zbieraniem danych z witryny Emotikon: Smutny
Jaki może być powód? Problem z kodem strony? Nic raczej nie było zmieniane w kodzie ostatnio, więc dziwi mnie taki obrót spraw...

Będę wdzięczna za pomoc!

Ps. Stosuje kod Universal.Ruch direct-problemAnalytics.png

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Paulina P
sierpień

Dot.: Kowersje zliczane do Direct mimo wykluczeń

Magister ✭ ✭

Wystarczy, że dodasz do listy wykluczeń stron odsyłających przekierowania z zewnętrznych domen, które obsługują systemy płatności np:

(Panel administracyjny -> Informacja o śledzeniu -> Lista wykluczeń stron odsyłających)

- secure.payu.pl

- secure.przelewy24.pl

- bankmillennium.pl

Wyłapiesz je w Google Analytics wchodząc w raport:

Pozyskanie -> Źródło/Medium, następnie wybierz cel związany z finalizacją transakcji. Wszystkie nazwy domen systemów płatniczych znajdziesz w kolumnie źródło/medium.

Powyższe wykluczenia spowodują, że konwersja będzie przypisana do ostatniego znanego źródła ruchu z pominięciem bramek płatniczych.

Przykład:

Przed wykluczeniem (Organic, CPC, PayU) -> konwersja zostanie przypisana do źródła PayU.

Po wykluczeniu (Organic, CPC, PayU) -> konwersja zostanie przypisana do źródła CPC.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

[ Edytowane ]
Magister ✭ ✭

Cześć,

wykluczenie adresu URL witryny nie spowoduje, że ruch direct zniknie.

Do tego źródła ruchu przypisywani są użytkownicy którzy np. odwiedzili witrynę z zakładki(ulubionych), wpisali adres URL bezpośrednio w pasku adresu lub weszli na stronę z odesłania (np. poczta). A to tylko kilka z możliwości Emotikon: Szczęśliwy

Jedną z kolejnych przyczyn jest problem z szyfrowaniem
(https -> http GA traci źródło ruchu i przypisuje je do direct). Nie wdrożyliście ostatnio zmian związanych z szyfrowaniem? Przypadkiem protokół https nie został zaimplementowany wyłącznie na stronie z koszykiem?

Jeżeli się mylę, to proszę o sprostowanie mojej wypowiedzi odnośnie (https -> http)

Student ✭

Cześć Tomasz,

dziękuję za odpowiedź.

Nie chodziło mi w sumie o "zniknięcie" direct w ogóle, tylko martwiły mnie te transakcje w tej rubryce: Emotikon: Szczęśliwy

Myślę, że z kwestią szyfrowania może być coś na rzeczy. Mieliśmy wcześniej certyifkat SSL wyłącznie na stronach z koszykiem i logowaniem, a teraz niby powinny być zaszyfrowane wszystkie strony witryny...

[ Edytowane ]
Student ✭

Generalnie, coś jest nie tak ze zbieraniem danych...  w sklepie mam 10 transakcji więcej widoczne niż w GA. W tym w dużej mierze transakcje z PayU. Może ktoś miał już taki problem?

Pomocy, to jakaś tragedia! Emotikon: Smutny

[ Edytowane ]
Magister ✭ ✭

Hej Paulina,

10 transakcji więcej w ciągu jakiego okresu? W ciągu jednego dnia, tygodnia, miesiąca?

Pamiętaj, że w Polsce około 30% użytkowników korzysta z różnego rodzaju AdBlocków, które to wycinają ruch użytkowników z GA. To normalne, że ilość zamówień w panelu administracyjnym sklepu jest większa niż ilość transakcji w GA.

Dobrze rozumiem, że transakcję z PayU są między innymi źródłem konwersji?

Student ✭

Hej,

okres od 1 do 10 sierpnia... z 28 transakcji 10 nie widzę w GA. Ale to chyba przez płatność PayU, może ludzie nie wracają na thank you page...

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Paulina P
sierpień

Magister ✭ ✭

Wystarczy, że dodasz do listy wykluczeń stron odsyłających przekierowania z zewnętrznych domen, które obsługują systemy płatności np:

(Panel administracyjny -> Informacja o śledzeniu -> Lista wykluczeń stron odsyłających)

- secure.payu.pl

- secure.przelewy24.pl

- bankmillennium.pl

Wyłapiesz je w Google Analytics wchodząc w raport:

Pozyskanie -> Źródło/Medium, następnie wybierz cel związany z finalizacją transakcji. Wszystkie nazwy domen systemów płatniczych znajdziesz w kolumnie źródło/medium.

Powyższe wykluczenia spowodują, że konwersja będzie przypisana do ostatniego znanego źródła ruchu z pominięciem bramek płatniczych.

Przykład:

Przed wykluczeniem (Organic, CPC, PayU) -> konwersja zostanie przypisana do źródła PayU.

Po wykluczeniu (Organic, CPC, PayU) -> konwersja zostanie przypisana do źródła CPC.

Student ✭

Wykluczenia częściowo miałam dodane, kolejne wg Twojego zalecenia dodałam.

Dzięki.

Mam nadzieję, że to pomoże dojść do ładu z danymiEmotikon: Szczęśliwy

Pozdrawiam