Obecnie 188 forumowiczów jest online
Obecnie 188 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Konwersje AdWords i Transakcje w Analytics się nie zgadzają

Magister ✭
Witam,

mam problem następującej traści:
Na koncie google AdWords w określonym przedziale czasu (ostatni dzień tego przedziału jest 2 dni cofnięty od daty dzisiejszej, żeby wszystkie statystyki mogły się przeliczyć) 

śledzę 2 konwersje:
- Zakup w sklepie (konwersja samodzielnie wprowadzona na strone z podziękowaniem za zakup: - lokalizacja: strona)
- Tranasakcja (konwersja ściągnięta z Analytics - lokalizacja: Analytics)
W tym wybranym okresie czasu liczba transakcji (13) i konwersji (18) się nie zgadza. 
Ponadto - w samym Google Analytics liczba transakcji w tym okresie wynosi 15 (!).

Mam w związku z tym kilka pytań:
1) Jak to się dzieje, że te wszystkie dane tak sie nie zgadzają? W dłuższym okresie czasu, te dane mają jeszcze większe rozbieżności.
2) Dlaczego przynajmniej zaimportowane konwersje Analytics do AdWords w postaci transakcji nie zgadzają się z transakcjami w samym Analyticsie?
3) Na które dane powinnam patrzeć, żeby sprawdzić rzeczywistą skuteczność prowadzonych przeze mnie działań?
4) Co zrobić, aby zniwelowac te różnice w wartościach? Co sprawdzić na koncie?
5) W raporcie Kampanii w AdWords konw.(wiele/kliknięcie) mam rozumieć, że mam skumulowaną wartość tych 2 konwersji, które śledzę w AdWords? 
Jednak te konwersje powinny się w pewnym sensie duplikują, w związku z tym statystyki w tabelce Kampanie w kolumnie konw. (wiele/kliknięcie) pokazują wartości zaniżone jeżeli chodzi np. o koszt konwersji ?
Czy mozna jakoś wyodrębić w tym raporcie, żeby AdWords w tabelce uwzględniał tylko jednen rodzaj konwersji i dzięki temu wszelkie wartości związane z kosztem konwersji, współczynnikiem itp. przeliczało mi prawidłowo?

Będę wdzięczna za pomoc,
Pozdrawiam !

Ten popularny wątek został przeniesiony z poprzedniego Forum pomocy AdWords.

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
listopada 2015

Dot.: Konwersje AdWords i Transakcje w Analytics się nie zgadzają

Magister ✭

Najlepszy Współtwórca Lech Krupa odpowiedział:

Zacznijmy od usystematyzowania nazewnictwa, bo inaczej zginiemy Emotikon: Szczęśliwy

konwersja
 - sukces mierzony w AdWords (zakup, dotarcie do kluczowej strony, wysłanie formularza, itp)
cel - mierzony przez Analytics (zakup, dotarcie do kluczowej strony, wysłanie formularza, itp ale inne typu czas pobytu lub ilość odwiedzonych podstron)
transakcja (nie wiem czy je mierzysz) - pokazywana jest w module E-commerce w G. Analytics (każde zamówienie spływające poprzez stronę wraz z jego parametrami typu towar, cena jednostkowa, wartość, koszt przesyłki,...). 

Zawsze będą różnice w pomiarach pomiędzy G. Analytics i G. AdWords bo każde z nich mierzy inaczej i w inny sposób prezentuje wynik (w odniesieniu do innych danych czy zdarzeń).

Konwersje w AdWords przypisywane są do dnia pierwszej wizyty za pomocą reklamy (czyli np poza przedziałem czasu, który bierzesz pod uwagę przy raportowaniu ). Cele w Analytics rejestrowane są z bieżącego źródła i w dniu oraz godzinie ich wystąpienia.
To samo zdarzenie na stronie może być odnotowane całkiem inaczej przez obydwa systemy (np w innym czasie i z różnym źródłem).     
Tych różnic nie da się zniwelować. Musisz poznać mechanizmy rządzące poszczególnymi narzędziami
Podczas importu też występują różnice z uwagi na różnice w pomiarze.

Musisz najpierw zdecydować co chcesz mierzyć. Czy interesują Cię pomiary unikalnych konwersji czy wszystkich konwersji dokonanych przez danego użytkownika. Różnie będzie wyglądał wtedy koszt konwersji (już to zauważyłaś po imporcie danych z Analytics).
Wrzucenie wszystkiego do jednego worka tylko zaciemni obraz i nie połapiesz się w wynikach przynajmniej na razie.
Te konwersje konwersje możesz obserwować oddzielnie w zakładce "konwersje" lub wyświetlić obydwie wartosci dla pojedynczych i wielu konwersji w jednej tabeli. 

Lepiej jednak skupić się na pomiarze, który ma największy sens dla Ciebie z powodów biznesowych. Np koszt pozyskania nowego użytkownika, koszt konwersji,...
Osobno możesz obserwować transakcje w E-commerce i to da Ci dobry obraz sytuacji (porównania nakładów na reklamę do przychodów ze sprzedaży).

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
listopada 2015

Dot.: Konwersje AdWords i Transakcje w Analytics się nie zgadzają

Magister ✭

Najlepszy Współtwórca Lech Krupa odpowiedział:

Zacznijmy od usystematyzowania nazewnictwa, bo inaczej zginiemy Emotikon: Szczęśliwy

konwersja
 - sukces mierzony w AdWords (zakup, dotarcie do kluczowej strony, wysłanie formularza, itp)
cel - mierzony przez Analytics (zakup, dotarcie do kluczowej strony, wysłanie formularza, itp ale inne typu czas pobytu lub ilość odwiedzonych podstron)
transakcja (nie wiem czy je mierzysz) - pokazywana jest w module E-commerce w G. Analytics (każde zamówienie spływające poprzez stronę wraz z jego parametrami typu towar, cena jednostkowa, wartość, koszt przesyłki,...). 

Zawsze będą różnice w pomiarach pomiędzy G. Analytics i G. AdWords bo każde z nich mierzy inaczej i w inny sposób prezentuje wynik (w odniesieniu do innych danych czy zdarzeń).

Konwersje w AdWords przypisywane są do dnia pierwszej wizyty za pomocą reklamy (czyli np poza przedziałem czasu, który bierzesz pod uwagę przy raportowaniu ). Cele w Analytics rejestrowane są z bieżącego źródła i w dniu oraz godzinie ich wystąpienia.
To samo zdarzenie na stronie może być odnotowane całkiem inaczej przez obydwa systemy (np w innym czasie i z różnym źródłem).     
Tych różnic nie da się zniwelować. Musisz poznać mechanizmy rządzące poszczególnymi narzędziami
Podczas importu też występują różnice z uwagi na różnice w pomiarze.

Musisz najpierw zdecydować co chcesz mierzyć. Czy interesują Cię pomiary unikalnych konwersji czy wszystkich konwersji dokonanych przez danego użytkownika. Różnie będzie wyglądał wtedy koszt konwersji (już to zauważyłaś po imporcie danych z Analytics).
Wrzucenie wszystkiego do jednego worka tylko zaciemni obraz i nie połapiesz się w wynikach przynajmniej na razie.
Te konwersje konwersje możesz obserwować oddzielnie w zakładce "konwersje" lub wyświetlić obydwie wartosci dla pojedynczych i wielu konwersji w jednej tabeli. 

Lepiej jednak skupić się na pomiarze, który ma największy sens dla Ciebie z powodów biznesowych. Np koszt pozyskania nowego użytkownika, koszt konwersji,...
Osobno możesz obserwować transakcje w E-commerce i to da Ci dobry obraz sytuacji (porównania nakładów na reklamę do przychodów ze sprzedaży).