AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 253 forumowiczów jest online
Obecnie 253 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Konwersja e-commerce, a konwersja celu

Nowicjusz ✭ ✭

Witam,

Mam taką mała zagwozdkę, skąd się bierze różnica w konwersji e-commerce i konwersji celu.

Cel mam ustawiony jako zakup, wygląda on następująco:

koszyk - > rejestracja / logowanie -> zamówienie -> potwierdzenie zamówienia.

Analizowałem obydwie konwersję od daty 1.01.2014

I dla e-commerce otrzymuję konwersję na poziomie: 1,06%

Natomiast dla celu konwersja wychodzi ok 5%.

W przypadku analizy sezonu sprzedażowego te cele mają jeszcze większa rozbieżność (e-commerce: ok 3%, natomiast cel ponad 20%)

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Krzysztof L
września 2015

Dot.: Konwersja e-commerce, a konwersja celu

Wszechwiedzący ✭
A o ile mniej? Różnica tak do ok 15% mniej to normalka dla ecommerce, jeśli powyżej 15% to za dużo, choć trudno o jednoznaczną granicę.
Dużo sesji na logowanie/rejestracja może wynikać z tego, że masz ofertę hurtową. A hurtownicy - jak zakładam - muszą się zalogować, żeby zobaczyć ceny hurtowe. Stąd zatem możesz mieć realizację tego kroku ścieżki w nadmiernej ilości. Ale to nie będzie raczej przyczyną problemu z nadmierną nierównością konwersji (bo jakaś nierówność zawsze będzie - wynikająca z odmiennych sposobów pomiaru).
________
Booguś

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszechwiedzący ✭
Cześć Rafał! A czy cel ma przypisaną jakąś wartość?
________
Booguś

Nowicjusz ✭ ✭

Bez tytułu.png

Jedynie tak jak na screenie. Wartości żadnej przypisanej nie ma

Magister ✭
Konwersja e-commerce to konkretna transakcja, a konwersja celu to odwiedzenie konkretnego mejsca w witrynie. Konwersja celu jest większa ponieważ tą stronę docelową użytkownik może np. odświeżać. Poza tym jest to wyrażenie regularne, więc możliwe że liczymy kilka podstron jako cel konwersji. Prawdopodobnie zliczane mogą być również wszelkie wznowienia sesji.

[ Edytowane ]
Wszechwiedzący ✭

Różnice zwykle wynikają z odmiennego sposobu naliczania - w trakcie jednej wizyty konwersja e-commerce może być naliczana wielokrotnie (jeśli ktoś kupował kilka razy) podczas gdy konwersja celu naliczana jest tylko raz (nawet jeśli ktoś kupował kilka razy). W Twoim przypadku jednak to konwersja celu jest większa, więc może jest jakiś błąd w module e-commerce....? Z konfiguracji celu wnioskuję, że sklep jest postawiony na IAI, może napisz do nich żeby sprawdzili prawidłowość konfiguracji e-commerce bo masz taką różnicę...?

________
Booguś

Wszechwiedzący ✭
A co prawidłowo nalicza transakcje w stosunku do realu: cele czy e-commerce?
________
Booguś

Nowicjusz ✭ ✭
Przyjrzę się temu jeszcze, może coś być z tym odświeżaniem, chociaż wątpię.
Dodatkowo różnicy między wyrażeniami regularnymi, a adresem witryny nie zauważyłem.

Co do wypowiedzi Pana Bogumiła, sprawę zgłosiłem wcześniej do IAI, kod na stronie wdrożony jest chyba prawidłowo (adres: felgeo.pl). Przynajmniej tak mi się wydaję.

Też właśnie czytałem o tym, że konwersja e-commerce możę być naliczana wieloktronie. Zobaczymy co mi IAI odpiszę

Nowicjusz ✭ ✭
Transakcji w module jest mniej niż było w rzeczywistości. Podobnie jest w przypadku celu.

Zauważyłem pewną rzecz w ścieżce celu, że najwięcej sesji ma strona logowania/rejestracji (4x większą niż reszta), natomiast zamówienie oraz potwierdzenie zamówienia odzwierciedla praktycznie idealnie ilość zamówień.
Więc możliwe, że stąd były te przekłamania w wynikach konwersji. Jest może jakaś możliwość rozwiązania tego?
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Krzysztof L
września 2015

Wszechwiedzący ✭
A o ile mniej? Różnica tak do ok 15% mniej to normalka dla ecommerce, jeśli powyżej 15% to za dużo, choć trudno o jednoznaczną granicę.
Dużo sesji na logowanie/rejestracja może wynikać z tego, że masz ofertę hurtową. A hurtownicy - jak zakładam - muszą się zalogować, żeby zobaczyć ceny hurtowe. Stąd zatem możesz mieć realizację tego kroku ścieżki w nadmiernej ilości. Ale to nie będzie raczej przyczyną problemu z nadmierną nierównością konwersji (bo jakaś nierówność zawsze będzie - wynikająca z odmiennych sposobów pomiaru).
________
Booguś

Nowicjusz ✭ ✭
Różnicy nie ma dużej (ok 5%).
E-commerce oraz cel pokazują rzeczywistą ilość zamówień z błędem max 5% (na chwilę obecną). Jedynie w konwersji celu krok logowanie/rejestracja nabija zwiększoną konwersję, tak jakby ktoś co chwila się logował/wylogowywał Emotikon: Mrugający Pozostałe kroki (1, 3 oraz 4) mają mniej więcej zbliżoną wartość do ilości zamówień (oczywiście krok pierwszy ma sesji troszkę więcej, bo czasami ludzie wrzucają coś do koszyka, a później to zmieniają).

Ale stwierdziłem, że jak moduł e-commerce działa dobrze, to cel ustawię inny (pobieranie katalogów, kliknięcia w bannery, itp)

Dzięki za pomoc! Emotikon: Szczęśliwy