Obecnie 301 forumowiczów jest online
Obecnie 301 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Instalacja dwóch tagów w GTM dla pasażu handlowego

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Cześć Wszystkim, 

Chciałbym poprawnie ustawić Uniwersal Analytics na mojej stronie posiadający kilka tysięcy boxów kierujących do współpracujących sklepów e-commerce. Śledzić chciałbym kilk w baner. Ponieważ mam ograniczone możliwości zlecania prac webmasterowi chciałbym od razu wdrożyć GTM i zainstalować dwa tagi UA i zliczanie klików.

Nie jestem do końca pewny jak to zrobić. Sam Tag UA raczej nie sprawi problemu ale w przypadku drugiego Tagu nie wiem jak to zrobić poprawnie. Poniżej w punktach wypisałem czynności. Proszę o poprawienie jeśli idę w złym kierunku. 

Instalacja GTM oraz tagu Uniwersal Analytics:  

1. Zakładam konto GTM i tworzę kod kontenera 

2. Umieszczam kod pod <body> 

3. Tworzę pierwszy Tag i wpisuję nr UA Uniwersal Analytics 

4. Robię podgląd i debugowanie i sprawdzam czy jest kod 

5. Sprawdzam Tag Assistant - ikonka GTM będzie ma być niebieska  

6. Włączam tryb debugowania w Tag Assistant (ikonka robaka) 

7. Usuwam kod GA 

8. Publikuje tag Uniwersal Analytics i opuszczam tryb podglądu i sprawdzam Tag Asisstant -  Ikonka Tag Assistant (na zielono). 

9.  Sprawdzam  podgląd na żywo czy jest okej.

Instalacja tagu zaliczającego kliku w banery kierujące do sklepów e-commerce:  

1. W zakładce "Zmienne" w GTM powinienem wybrać któryś z checboxów "klieknięcia"?  

2. Włączam czynnik uruchamiający wybierając formularz  

3. Wybierając stronę na której ma być uruchamiany tag (banery znajdują się właściwie na wszystkich podstronach) czy zatem wybór  "Page Hostname" będzie najodpowiedniejszy? 

4. Następnie wybieram "zawiera", a w trzecim polu wpisuję nazwę domeny "example.com"? 

5. W zakładce tag wybieram GA > UA > ID. Typem śledzenia będzie "zdarzenie". Klikając warunki uruchamiania przechodzę do więcej i wybieram czynnik uruchamiający. Dalej testuje czyli dokładnie to co robiłem dodając Tag UA.

Kod banerów ma taki schemat:

1 partner.jpg

3 partner.jpg

Czy zatem właściwie zrobię jeśli wspólny element: /site/redirect/product/ będzie uruchamiał HIT w GA?

Nasuwa się kolejne pytanie w jaki sposób wyodrębnić HIT na poszczególnych producentów produktów przy założeniu, że np. jeden ma banery: /site/redirect/product/1000 do /site/redirect/product/2000. Drugi /site/redirect/product/2001 – itd. ?

Dzięki

Piotrek

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Piotr M
września 2015

Dot.: Instalacja dwóch tagów w GTM dla pasażu handlowego

Wschodząca Gwiazda

Cześć,
co do tagu UA to naprawdę nie powinieneś mieć z tym kłopotu, bo wielkie filozofii w tym nie ma Emotikon: Szczęśliwy

Natomiast co do tagu zliczającego zdarzenia to trochę namieszałeś.

Po pierwsze musisz na karcie "Zmienne" w GTM włączyć "Click URL", bo po tym elemencie będziesz identyfikował wszystkie linki dla których wyzwalać regułę.

Następnie tworzysz nową regułę uruchamiającą.

Typ zdarzenia: Kliknięcie (nie formularz, bo to dwie różne rzeczy),

Typ reguły: Kliknięcie linku

Włącz gdy: Page Path dopasowanie do wyrażenia regularnego .* (będzie aktywne na wszystkich stronach)

Warunek uruchomienia: Click URL zawiera /site/redirect/product/

Tak, jak na screenie poniżej:

klikniecie-w-link-do-produktu.png

Nie zapomnij też nadać na samej górze nazwy dla tej reguły.

Teraz, gdy reguła jest gotowa możesz skonfigurować tag GA przesyłający zdarzenia, czyli kolejno:

1. Klikasz z lewej Tagi -> Nowy -> Google Analytics -> Universal Analytics

2. Wpisujesz identyfikator śledzenia,

3. Śledź typ: Zdarzenie

4. Jeśli chcesz mieć łączone raporty danych demograficznych i zainteresowań zaznaczasz powyżej "Włącz funkcje związane z reklamą w sieci reklamowe"

5. Wpisujesz Kategorię, Działanie i ewentualnie Etykietę i Wartość i klikasz dalej

6. W warunkach uruchamiania klikasz "Więcej" i wybierasz regułą, jaką skonfigurowałeś wcześniej do kliknięcia w te linki

Dodatkowo konfigurując tag przesyłający zdarzenie możesz zamiast stałych wartości w pola Kategoria, Działanie, Etykieta i Wartość wpisać wartości dynamiczne - np. wstawiać do pola Działanie kliknięty adres URL.

Czyli zamiast jakiegoś tekstu w to pole wprowadzasz zmienną: {{Click URL}}

Jeśli teraz chciałbyś z klikniętego adresu wyodrębnić część zawierającą identyfikator i przypisać ją do konkretnego producenta to teoretycznie jest to też możliwe, ale wymaga już napisania trochę kodu JavaScript.

Można tez to rozwiązać inaczej - trochę bardziej łopatologicznie - tworząc oddzielne Reguły uruchamiające w zależności od klikniętego linki, które to reguły będą wyzwalać oddzielne tagi przesyłające zdarzenia.

To wymaga jednak tworzenia w regułach wzorców dopasowań, co też nie jest takie proste.

Najlepiej więc jeśli programiści pokusili by się o dodanie w kodzie linków jednej prostej rzeczy - np. atrybutu data-producer lub czegoś podobnego, tak by linki wyglądały tak:

<a rel="nofollow" class="...." href=".." target="_new" data-producer="Tu nazwa producenta">...</a>

Dzięki temu wartość atrybuty data-producer może być pobierana przez GTM i dynamicznie przekazywana do tagu śledzącego zdarzenia.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Piotr M
września 2015

Wschodząca Gwiazda

Cześć,
co do tagu UA to naprawdę nie powinieneś mieć z tym kłopotu, bo wielkie filozofii w tym nie ma Emotikon: Szczęśliwy

Natomiast co do tagu zliczającego zdarzenia to trochę namieszałeś.

Po pierwsze musisz na karcie "Zmienne" w GTM włączyć "Click URL", bo po tym elemencie będziesz identyfikował wszystkie linki dla których wyzwalać regułę.

Następnie tworzysz nową regułę uruchamiającą.

Typ zdarzenia: Kliknięcie (nie formularz, bo to dwie różne rzeczy),

Typ reguły: Kliknięcie linku

Włącz gdy: Page Path dopasowanie do wyrażenia regularnego .* (będzie aktywne na wszystkich stronach)

Warunek uruchomienia: Click URL zawiera /site/redirect/product/

Tak, jak na screenie poniżej:

klikniecie-w-link-do-produktu.png

Nie zapomnij też nadać na samej górze nazwy dla tej reguły.

Teraz, gdy reguła jest gotowa możesz skonfigurować tag GA przesyłający zdarzenia, czyli kolejno:

1. Klikasz z lewej Tagi -> Nowy -> Google Analytics -> Universal Analytics

2. Wpisujesz identyfikator śledzenia,

3. Śledź typ: Zdarzenie

4. Jeśli chcesz mieć łączone raporty danych demograficznych i zainteresowań zaznaczasz powyżej "Włącz funkcje związane z reklamą w sieci reklamowe"

5. Wpisujesz Kategorię, Działanie i ewentualnie Etykietę i Wartość i klikasz dalej

6. W warunkach uruchamiania klikasz "Więcej" i wybierasz regułą, jaką skonfigurowałeś wcześniej do kliknięcia w te linki

Dodatkowo konfigurując tag przesyłający zdarzenie możesz zamiast stałych wartości w pola Kategoria, Działanie, Etykieta i Wartość wpisać wartości dynamiczne - np. wstawiać do pola Działanie kliknięty adres URL.

Czyli zamiast jakiegoś tekstu w to pole wprowadzasz zmienną: {{Click URL}}

Jeśli teraz chciałbyś z klikniętego adresu wyodrębnić część zawierającą identyfikator i przypisać ją do konkretnego producenta to teoretycznie jest to też możliwe, ale wymaga już napisania trochę kodu JavaScript.

Można tez to rozwiązać inaczej - trochę bardziej łopatologicznie - tworząc oddzielne Reguły uruchamiające w zależności od klikniętego linki, które to reguły będą wyzwalać oddzielne tagi przesyłające zdarzenia.

To wymaga jednak tworzenia w regułach wzorców dopasowań, co też nie jest takie proste.

Najlepiej więc jeśli programiści pokusili by się o dodanie w kodzie linków jednej prostej rzeczy - np. atrybutu data-producer lub czegoś podobnego, tak by linki wyglądały tak:

<a rel="nofollow" class="...." href=".." target="_new" data-producer="Tu nazwa producenta">...</a>

Dzięki temu wartość atrybuty data-producer może być pobierana przez GTM i dynamicznie przekazywana do tagu śledzącego zdarzenia.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Dziękuję Tomaszu za obszerne wyjaśnienie.

Wyklikałem to na sucho, ale niestety w liście rozwijanej "Włącz gdy" nie mam "Page Path". Wcześniej w zmiennych zaznaczyłem chceckbox "Clik URL" tak jak pisałeś. Co może być powodem?

2015-05-09 20_35_57-Google Tag Manager.png

Na liście mam to:

2015-05-09 20_41_09-Google Tag Manager.png

Z dalszym skonfigurowaniem tagu GA powinno już pójść dobrze. Na razie spróbuję zaprzęgnąć do pracy programistę aby dodał indywidualny znacznik producenta zgodnie z Twoją propozycją.

Wschodząca Gwiazda
Czy to konto, jakie zakładałeś było założone od razu w nowym interfejsie GTM, czy robiłeś migrację? Bo wydaje mi się, że chyba robiłeś migrację i dlatego nie masz Page Path tylko url path - ale to to samo.
Tomasz Ciepłucha

Wschodząca Gwiazda
Sprawdziłem to i rzeczywiście po dokonaniu migracji ze starego konta na liście zmiennych występuje stare nazewnictwo. Ale i tak masz możliwość włączenia zmiennej Page Path na karcie Zmienne.
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Tak, masz rację. To była migracja.

Nowicjusz ✭

Witam,

Tomaszu zastosowaliśmy Twoje uwagi, ale tag dalej nie zlicza zdarzeń w GA.

To są nasze ustawienia:

Zrzut ekranu z 2015-06-08 11:10:01.pngZrzut ekranu z 2015-06-08 11:10:15.pngZrzut ekranu z 2015-06-08 11:10:28.png

Wschodząca Gwiazda
Konfiguracja reguły jest niepoprawna.
Macie ustawione:
Włącz gdy PagePath zawiera /site/redirect/product/
co oznacza, że reguła ma być aktywna tylko gdy w ścieżce adresu odwiedzanej strony znajduje się /site/redirect/product/ - czyli jak użytkownik będzie na stronie np. domena.pl/site/redirect/product/....
A Wam nie o to chodzi.

Popatrz na mój pierwszy screen z tego wątku. Reguła ma być aktywna na wszystkich stronach, czyli powinno być:
Włącz gdy: Page Path dopasowanie do wyrażenia regularnego .*

Natomiast chcecie by reguła była uruchamiana, gdy kliknięty adres url zawiera /site/redirect/product/ więc warunki uruchomienia określamy jako:
Click URL zawiera /site/redirect/product/
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭
Faktycznie był błąd.
Poprawiłem i czekam na poprawne zliczanie zdarzeń.
dziękuję za pomoc.

Nowicjusz ✭

Niestety ale dalej uparty Analytics nie zlicza żadnego zdarzenia.

Testowaliśmy różne ustawienia dalej nic.

Zrzut ekranu z 2015-06-18 14:58:42.pngZrzut ekranu z 2015-06-18 14:59:48.pngZrzut ekranu z 2015-06-18 15:00:01.pngZrzut ekranu z 2015-06-18 15:00:06.png

Wschodząca Gwiazda
W polu działanie wpisz "{{Click URL}}" zamiast "klik". Adaśko

Wschodząca Gwiazda
Po za tym przenieście kod GTM ze stopki zaraz za znacznik <body>. Adaśko

Wschodząca Gwiazda
Paweł, reguła jaka jest na pierwszy screenie wrzuconym przez Ciebie dalej jest nieprawidłowa.
Odsyłam ponownie do screena z pierwszego mojego postu.
Wklejam link, żeby nie było niejasności o co chodzi:
https://googlepl.i.lithium.com/t5/image/serverpage/image-id/2563iEB6F7744B24545E7/image-size/origina...

Warunek "Włącz gdy" nie może być po Click URL bo nigdy nie będzie spełniony.
Reguła ma być włączona na wszystkich stronach dlatego trzeba użyć Page Path dopasowanie do wyrażenia ragularnego .*

Natomiast w warunkach uruchomienia określamy, kiedy reguła ma być uruchomiona i tam powinno być:
Click URL zawiera /site/redirect/product
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭
Analytics zaczął pokazywać kliki z podstron produktów. Natomiast nie liczy klików ze stron kolekcji czyli np. http://market.pl/odziez-wyszczuplajaca_k_385.html - podejrzewam, że jest coś nie tak z linkowaniem na cały div "item-wrapper" ?