Obecnie 226 forumowiczów jest online
Obecnie 226 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Import transakcji z Analytics do AdWords i rozbieżność danych

Nowicjusz ✭ ✭

Witam,

Zauważyłam rozbieżność w ilości transakcji między tymi samymi modelami atrybucji w GA i AdW.

W GA jestem w porównaniu modeli atrybucji, biorę np. model pozycyjny, w AdW mam ten sam model ustawiony przy imporcie transakcji z GA (model działa już od ponad roku). I z tego samego okresu czasu liczby się nie zgadzają.

Wiem, że GA i AdW inaczej interpretują czasowo transakcje, ale tutaj większość jest realizowana w mniej niż 1 dzień, a rozbieżności są zbyt duże, żeby to była kwestia przypisania daty.

Więc może ktoś wie jak to jest możliwe, że w dwóch tych samych modelach atrybucji otrzymuje się inne liczby?

[ Edytowane ]
Profesjonalista ✭

Cześć @Marta P,

Też próbowałem znaleźć dokładną odpowiedź na to pytanie.

Niestety, wydaje mi się, że ma na to wpływ zbyt wiele czynników abyśmy mogli powiedzieć dokładnie (co do jednej konwersji) skąd wzięły się różnice.

Patrząc na pliki pomocy możemy znaleźć najważniejsze czynniki powodujące różnice:

https://support.google.com/analytics/answer/2679221?hl=pl

Kilka przykładów:

1."Domyślnie w AdWords konwersje są przypisywane do ostatniego kliknięcia AdWords (możesz też ustawić inne modele atrybucji). Z drugiej strony w przypadku wszystkich raportów, oprócz raportów ścieżek wielokanałowych, Analytics korzysta z modelu atrybucji ostatniego kliknięcia we wszystkich kanałach (wykluczając bezpośredni)"

2."Analytics i AdWords nie wymagają tej samej metody rejestrowania celów i transakcji, dlatego czasami konwersje mogą być liczone przez jedną metodę, a przez drugą nie."

3."Teraz załóżmy, że ten sam użytkownik klika reklamę z konta A, a następnie reklamę z konta B i dopiero wtedy realizuje konwersję. Oba konta AdWords zarejestrują konwersję, mimo że pochodzą one od jednego użytkownika"

Generalnie oba narzędzia w inny sposób liczą konwersje.

Osobiście patrzę na to w ten sposób:

1. Google Analytics 

Miejsce gdzie mogę porównać udział różnych kanałów w procesie sprzedażowym

I tak nie mamy możliwości zmiany modelu atrbucji w Analytics więc jest to narzędzie raczej poglądowe

2. Google AdWords

Miejsce gdzie mogę ustawić atrybucję tak aby dopasować ją do strategii konta.

Więcej tutaj:

https://support.google.com/adwords/answer/7002714?hl=pl

Google pracuje też nad darmowym narzędziem (Google Attribution), które powinno być dostępne w tym roku.

Być może dzięki temu lepiej zrozumiemy dane o konwersjach.

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”

Nowicjusz ✭ ✭

Dzięki za odp. W supporcie jest wiele artykułów, ale o tym co piszę nie znalazłam żadnego.

W Analytics nie mamy możliwości zmienić podstawowego modelu atrybucji, ale jest takie narzędzie jak porównanie modeli atrybucji w którym biorąc pod uwagę model czasowy, pozycyjny czy pierwszego kliknięcia mam inne liczby niż w AdWords, w którym importuję transakcje z GA z takim samym modelem.

Jeżeli wszystkie dane są poprawnie przesyłane oznaczałoby to, że AdWords i Analytics różnie interpretują te same modele atrybucji. A to, wg. mnie, jest już coś baaardzo dziwnego Emotikon: Szczęśliwy

Profesjonalista ✭

Hej @Marta P,

Tak, oba narzędzia inaczej interpretują dane.

Mimo tego, że masz możliwość porównania tego samego typu atrybucji to wciąż jest inny system zliczania konwersji.

Czyli to co znalazłaś w plikach pomocy.

Z reguły jest tak, że Analytics pokaże mniej konwersji (tak mam obecnie na wszystkich kontach).

Zdaję się, że atrybucja to temat w którym trzeba chodzić na pewne kompromisy i zaakceptowac różnice.

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”