Obecnie 340 forumowiczów jest online
Obecnie 340 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Google Analytics zlicza konwersję z organic a powinien z AdWordsa

Student ✭

Witam,

mam problem z źródłami konwersji. Po kliknięciu w reklamę weszłam na sklep, dokonałam transakcji z odbiorem na miejscu i płatnością przy odbiorze. Akcja przeprowadzona 13.06. Transakcja jest widoczna w podglądzie GA - zweryfikowana po identyfikatorze transakcji, itd. Jednak GA kwalifikuje źródło transakcji jako Google Organic. W statystykach AdWords nie ma żadnego śladu po tej konwersji. Czym może to być spowodowane? 

Dotychczas miałam tylko 1 konwersję z AdWords - widoczną zarówno w statystykach G. Adwords jak i GA. Ostatnio miałam problem z transakcjami ze źródła referral - secure.przelewy24.pl. Wykluczenie dodałam dopiero 3 dni temu. Czy te sprawy mogą być powiązane?

Będę wdzięczna za pomoc!

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Paulina P
lipca 2016

Dot.: Google Analytics zlicza konwersję z organic a powinien z AdWords

Wschodząca Gwiazda
Na serwerze jest ustawione przekierowanie z www na bez www, ale działa ono nie do końca właściwie - parametry w adresie są dodawane podwójnie.
Np. dla adresu www.alkotester.pl?gclid=1234 jesteśmy przekierowywani na stronę alkotester.pl?gclid=1234?gclid=1234
Efekt jest taki, że zamiast wartości 1234 dla parametru gclid mamy wartość 1234?gclid=1234 (kolejny znak zapytania jest traktowany jako jeden ze znaków wartości parametru gclid).
Sprawdź wszystkie reklamy w AdWords, czy przypadkiem jako końcowy adres URL nie jest podany adres strony z przedrostkiem www i popraw te reklamy na bez www. To samo zrób dla rozszerzeń linków do podstron.
A osobną kwestią jest poprawienie sposobu przekierowania na serwerze, bo jest ono źle skonstruowane.
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Wschodząca Gwiazda
Witaj,
sprawdź raport Pozyskiwanie > Cały rch > Kanały i zobacz czy masz tam ruch z kanału "Paid Search". Jeśli nie to znaczy, że nie masz włączonego automatycznego tagowania na koncie AdWords lub automatyczne tagowanie jest włączone, ale Twój serwer lub strona "ucina" parametr gclid po kliknięciu w reklamę. W takiej sytuacji kliknięcia w reklamy są przypisywane do ruchu organicznego i również konwersje z takich kliknięć tam trafiają.
Jeżeli jest ruch "Paid Search" w w/w raporcie to wejdź do raportu Pozyskiwanie > AdWords w Google Analytics i sprawdź czy dane dot. ilości kliknięć i sesji mniej więcej się pokrywają (mogą być rozbieżności, ale nie powinny być bardzo duże).
Jeżeli rozbieżności będą bardzo duże to może oznaczać, że przy części kliknięć w reklamy również jest gubiony parametr gclid. Może tak być gdy Twoja strona działa domyślnie z przedrostkiem www, a w niektórych reklamach używasz adresów bez www i znów następuje przekierowanie bez przekazania parametru gclid.

A poza tym możesz doprecyzować, co masz na myśli pisząc o dodaniu wykluczenia dla secure.przelewy24.pl? Chodzi Ci o to, że dodałaś ten adres do listy wykluczeń stron odsyłających w Google Analytics?
Tomasz Ciepłucha

Student ✭

Dziękuję za tak rozbudowaną odpowiedź. Posprawdzałam, wnioski poniżej.

Sprawdziłam, ruch w "Paid Search" jest widoczny. Dodatkowo, ilość sesji w obu raportach pokrywa się: 193 ( raport Pozyskiwanie > AdWords) vs. 192 (Pozyskiwanie > Cały ruch > Kanały -> Paid Search)

Co do wykluczenia - tak, dodałam adres secure.przelewy24.pl do listy wykluczeń stron odsyłających w GA. Wyczytałam na forum, że należy tak zrobić, ponieważ miałam 8 transakcji z tego źródła.... (w raporcie Pozyskiwanie -> Kanały), a oczywiście nie mogły one z tego kanału pochodzić.

Co ciekawe, wczoraj odnotowana została konwersja z AdWords (zarówno w raportach AdWords, jak i GA), ale w innej grupie reklam niż mój poprzedni "test". Z tego, co widzę w reklamie, z której była konwersja stosowany jest URL bez przedrostka www. Strona raczej domyślnie nie stosuje również przedrostka www (http://alkotester.pl), więc tu jest Ok.

Wniosek: tagowanie włączone, ale nie zawsze działa poprawnie? Czasem jest ucinany parametr gclid a czasem nie? Można prześledzić, gdzie ewentualnie serwer/strona "gubi" ten parametr?

Czy może być jakiś inny powód?

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Paulina P
lipca 2016

Wschodząca Gwiazda
Na serwerze jest ustawione przekierowanie z www na bez www, ale działa ono nie do końca właściwie - parametry w adresie są dodawane podwójnie.
Np. dla adresu www.alkotester.pl?gclid=1234 jesteśmy przekierowywani na stronę alkotester.pl?gclid=1234?gclid=1234
Efekt jest taki, że zamiast wartości 1234 dla parametru gclid mamy wartość 1234?gclid=1234 (kolejny znak zapytania jest traktowany jako jeden ze znaków wartości parametru gclid).
Sprawdź wszystkie reklamy w AdWords, czy przypadkiem jako końcowy adres URL nie jest podany adres strony z przedrostkiem www i popraw te reklamy na bez www. To samo zrób dla rozszerzeń linków do podstron.
A osobną kwestią jest poprawienie sposobu przekierowania na serwerze, bo jest ono źle skonstruowane.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭

Ok. sprawdziłam wszystkie końcowe adresy URL reklam i linków do podstron - wszystkie były bez przedrostka www, więc jest OK.

Niestety na poprawienie przekierowania na serwerze muszę poczekać do poniedziałku. Mam nadzieję, że to ostatecznie pomoże Emotikon: Szczęśliwy