Obecnie 291 forumowiczów jest online
Obecnie 291 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Enhanced Ecommerce się nie rejestruje

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Próbowałem rejestrować dane Enhanced Ecommerce ze sklepu który prowadzi firma w której pracuję, ale te nie wydają się rejestrować (nie widzę ich na GA).

Aktualnie wywoływałem kod ręcznie (w konsoli) używający dataLayer oraz zwykłe ga, ale rezultat był ten sam, czyli nic się nie zapisywało (przy czy podstawowa funkcjonalność GA działa jak powinna). Z opisu wynikało by, że wymagane jest tylko ID i nazwa produktu (z różnych powodów i tak nie mogę wysyłać reszty danych). Poza impressions z list, zapisywałem też kliki, ale bez rezultatów. Czy wie ktoś, co może powodować, że te dane się nie zapisują?

Kolega zmieniał ustawienia w Tag Menadżerze, żeby Enhanced Ecommerce właśnie się zapisywał, ale może zrobił to źle. Ktoś ma jakieś podejrzenia co tam może być nie tak?

Jest też opcja, że szukam w niewłaściwym miejscu na GA, ale wydawało by się, że te dane powinny pojawić się w skuteczności listy w Konwersja\E-Commerce?

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Jan K
września 2015

Dot.: Enhanced Ecommerce się nie rejestruje

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Ok problem się rozwiązał. Dostałem inne zadanie z GTM i w końcu udało ogarnąć o co chodzi.

Mój kolega trochę ogarniał GTM, ale też trochę namieszał (dla mnie było to całkowite novum). No więc kolega wywalił tagi od Enhanced Ecommerce z GTM, więc to nie mogło działać. Po drugie nasz kod od Enchance Ecommerce wywoływany był później niż kod inicjalizujący GTM, więc nawet gdyby zostały standardowe tagi na GTM to te również by nie działały.

Rozwiązaniem problemu było dodanie tagów z regułą na własny eventy i doczepienie tych eventów do kodu rejestrującego Enchance Ecommerce (w dataLayer w przesyłanym obiekcie jako kolejne pole zaraz za 'ecommerce', trzeba było dodać 'event': 'nazwaEventu'). Dotyczyło to impresji, do klików na produkty wystarczył standardowy tag na GTM (nie trzeba było dodawać eventu do kodu Enchance Ecommerce).

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Najlepszy Współtwórca
Hej,

wiemy, ze nie dziala. Musimy zobaczyc jak to jest skonstruowane, zeby pomoc. Screeny by sie przydaly i bardziej szczegolowy opis dzialania + adres strony www.

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Na bazie https://developers.google.com/tag-manager/enhanced-ecommerce dodaliśmy na naszej stronie rejestrowanie Product Impressions, Product Clicks i Product Details. Lista do Product Impressions tworzona jest dynamicznie, ale loguję ją w konsoli, żeby dało się podejrzeć.

Strona na której mamy kod Product Impressions i Product Clicks http://goo.gl/QaBdGF

Strona na której mamy kod Product Details http://goo.gl/hv0xNm

Jeśli potrzeba jeszcze jakichś informacji to mogę podesłać.

Najlepszy Współtwórca
Kod GTM powienien byc zaraz za <BODY>

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Czy to jest całkowicie konieczne? Jest trochę problem przesunąć kod GTM bezpośrednio za <body> na stronie sklepu. Z drugiej strony kod ecommerce (rejestrowanie zakupów), który był na stronie od jakiegoś czasu działa bez zarzutów (nie działają nam tylko impresje i kliki).

Najlepszy Współtwórca
Jest to konieczne. Czasami wplywa to na wyzwalanie regul itp.

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Udało mi się przenieść kod GTM zaraz za <body>, ale impresje i kliki nadal się nie rejestrują.
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Jan K
września 2015

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Ok problem się rozwiązał. Dostałem inne zadanie z GTM i w końcu udało ogarnąć o co chodzi.

Mój kolega trochę ogarniał GTM, ale też trochę namieszał (dla mnie było to całkowite novum). No więc kolega wywalił tagi od Enhanced Ecommerce z GTM, więc to nie mogło działać. Po drugie nasz kod od Enchance Ecommerce wywoływany był później niż kod inicjalizujący GTM, więc nawet gdyby zostały standardowe tagi na GTM to te również by nie działały.

Rozwiązaniem problemu było dodanie tagów z regułą na własny eventy i doczepienie tych eventów do kodu rejestrującego Enchance Ecommerce (w dataLayer w przesyłanym obiekcie jako kolejne pole zaraz za 'ecommerce', trzeba było dodać 'event': 'nazwaEventu'). Dotyczyło to impresji, do klików na produkty wystarczył standardowy tag na GTM (nie trzeba było dodawać eventu do kodu Enchance Ecommerce).

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
No może za bardzo zdyskredytowałem mojego kolegę. Cośtam było ustawione na GTM i w idealnych warunkach niektóre ze zdarzeń by się zarejestrowały (choć nie wszystkie).

Najlepszy Współtwórca
Emotikon: Szczęśliwy

Fajnie za sam sobie odpowiedziales Emotikon: Szczęśliwy)

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Jeszcze jedna ważna sprawa, na https://developers.google.com/tag-manager/enhanced-ecommerce część tagów ma zalecane ustawienie typu na pageview. Być może działa to prawidłowo dla eventu gtm.js (nie sprawdzałem, więc nie wiem), ale nie będzie to działać prawidłowo dla wyzwalania custom eventami (czyli tak jak ja to rozwiązałem). Dokładniej to będzie się rejestrowało dużo zbędnych pageview. Na szczęście wystarczyło zamienić pageview dla tych tagów na zdarzenia i wydaje się to działać już ok.

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
W praniu wyszło jeszcze, że na tagi od impresji na GTM trzeba było ustawić "Działanie niezwiązane z interakcją", żeby bounce rate nie było przekłamane na GA.