AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 218 forumowiczów jest online
Obecnie 218 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Dwa kody śledzące ga.js i analytics.js, a współczynnik odrzuceń/błąd

B
Student ✭ ✭

Witam,

ostatnio usłyszałem ciekawą informację na temat możliwości instalacji dwóch kodów śledzących na jednej stronie tak by oba nie gryzyły się ze sobą, jeśli użyje się Klasycznego Google Analytics oraz Uniwersal Analytics.

Tak jak usłyszałem tak też zrobiłem, ponieważ mój dostawca oprogramowania dla sklepu internetowego w przygotowanym dla swoich klientów module integracji z google analytics nie ma kodu śledzącego remarketing i dane demograficzne. 

Jednak po jednym dniu od wdrożenia wsp. odrzuceń bardzo się obniżył. 

Chciałbym się dowiedzieć czy to ja zrobiłem jakiś błąd czy po prostu zawsze te kody, będą powodować taki efekt.

Dodatkowa sprawa to po sprawdzeniu przez Tag Assistant wyskakuje mi krytyczny błąd:

Error: No HTTP response detected przy obu kodach śledzących, a przy jednym z nim jeszcze jest sugestia by wyrzucić go poza znaczniki head. 

Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób mógłbym naprawić ten błąd oraz jakie skutku będzie miało pozostawienie kodu w znacznikach head.

Jeśli ktoś byłby w stanie mi pomóc z góry dziękuję, adres strony.

Pozdrawiam

Odpowiedź eksperta 3verified_user
2 ZAAKCEPTOWANYCH ROZWIĄZAŃ ()

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: B
września 2015

Dot.: Dwa kody śledzące ga.js i analytics.js, a współczynnik odrzuceń/

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Mozesz stosowac dwa kody Google Analytics (Klasyczny i Universal) rownolegle, ale te kody musze byc na osobnej usludze (inne UA).

Nie mozesz uzywac kodu zdublowanego kodu klasycznego ga.js/dc.js lub 2x Universal. W Twoim przypadku masz dwa kody klasyczne 1xga.js i 1xdc.js. Universala nie masz zainstalowanego.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Rozwiązanie
września 2015

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Szukaj w dokumentacji developerskiej Google Analytics. Link do modulu ecommerce dla GUA ponizej:
https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/ecommerce?hl=pl

Oczywiscie, ze modul e-commerce dla GUA mozesz wrzucic za pomoca GTM na thank-you page, ale wtedy kod musi byc juz inny niz w przypadku linka wyzej. Kod musi byc oparty o dataLayer:
https://support.google.com/tagmanager/answer/3002596?hl=en

Kod GTM powinien byc na poczatku body ze wzgledu chociazby na iframe:

https://developers.google.com/tag-manager/quickstart

Tak zbudowany jest system. Musisz miec rozne uslugi.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wschodząca Gwiazda
Najpierw odeślę Cię do podobnego wątku na forum gdzie był dokładnie taki sam problem ze wskaźnikiem odrzuceń: https://www.pl.adwords-community.com/t5/Google-Analytics-i-%C5%9Bledzenie/Kod-Universal/td-p/9077/hi...

Druga sprawa lepiej działać jednak na jednym kodzie. A co do remarketingu to skoro możesz użyć na sklepie kodu Universal, który po wyjściu z wersji beta obsługuje już remarketing to dlaczego nadal pozostajesz przy obu kodach?
Rozwiązanie
września 2015

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Mozesz stosowac dwa kody Google Analytics (Klasyczny i Universal) rownolegle, ale te kody musze byc na osobnej usludze (inne UA).

Nie mozesz uzywac kodu zdublowanego kodu klasycznego ga.js/dc.js lub 2x Universal. W Twoim przypadku masz dwa kody klasyczne 1xga.js i 1xdc.js. Universala nie masz zainstalowanego.

B
Student ✭ ✭

Powiem szczerze, że trochę szukałem i nie wiem jak zintegrować moduł ecommerce z Universal Analytics.

Skąd można wziąć jak powinien wyglądać ten kod?

Czy i ewentualnie w jaki sposób mógłbym dodać kod na potwierdzenie zamówienia poprzez GTM?

Czy kod GTM lepiej dodać w znacznikach head, czy body?

Dwa kody działają ok tylko szkoda, że muszą być w dwóch różnych usługach.

Rozwiązanie
września 2015

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Szukaj w dokumentacji developerskiej Google Analytics. Link do modulu ecommerce dla GUA ponizej:
https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/ecommerce?hl=pl

Oczywiscie, ze modul e-commerce dla GUA mozesz wrzucic za pomoca GTM na thank-you page, ale wtedy kod musi byc juz inny niz w przypadku linka wyzej. Kod musi byc oparty o dataLayer:
https://support.google.com/tagmanager/answer/3002596?hl=en

Kod GTM powinien byc na poczatku body ze wzgledu chociazby na iframe:

https://developers.google.com/tag-manager/quickstart

Tak zbudowany jest system. Musisz miec rozne uslugi.

Najlepszy Współtwórca

Analytics wyszedł z bety ... a zwłaszcza remerketing Emotikon: Szczęśliwy

Google_Analytics.png

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

A co za tym idzie (ciastka dc) demografia. Tylko nie na wszystkich kontach GUA jest ta opcja uaktywniona, a kod GATC trzeba samemu zmodyfikowac Emotikon: Szczęśliwy

B
Student ✭ ✭

Tak jak poleciliście dodałem kod modułu ecommerce do strony, zobaczymy jak będą się zczytywać dane, porównanam za jakiś czas z starym kodem.

W takim razie ostatnie pytania.

1. Czy jeśli okaże się, że w odpowiedni sposób dodałem kod ecommerce to czy mogę przepiąć kod GA na GUA, bez dodatkowych integracji?
  2. Czy jeśli w Google Tag Assistant wyskakuję sugestia to czy jeśli nie zostanie ona wykonana może mieć to wpływ na nieprawidłowe zczytywanie danych i jeśli tak, to w jaki dużym stopniu?
  3. Zauważyłem że w kodach ecommerce dla GUA nie ma kraju oraz miasta skąd pochodzi tranzakcja, czy to kwestia tego, że GA i tak zczytuje te dane po ciasteczkach? Jeśli nie, to je dodać oraz czy gdzieś można np. na mapie prezentować dane dotyczące pochodzenia tranzakcji według przesyłanych danych?

Najlepszy Współtwórca
Hej,

1. Kod modulu e-commerce rozni sie dla GA, GUA lub GUA + GTM. W mojej poprzedniej wiadomosci masz linki. W zaleznosci jaka wersje Google Analytics bedziesz chcial miec, bedziesz musial zaktualizowac kod modulu e-commerce.
2. Sugestie nie oznaczaja bledu, ale tutaj probowalem osiagnac status working bez uwag Emotikon: Szczęśliwy
3. Dane sa pobierane z informacji o sesji. Dane mozesz zobaczyc w raporcie danych geograficznych np w wykresie na mapie w gornym, prawym rogu wybierajac dane dotyczace ecommerce lub posilkujac sie dodatkowym wymiarem.

B
Student ✭ ✭

Już sobie poprawiłem, mam nadzieję że będzie działać dobrze.

Dzięki za pomoc Emotikon: Szczęśliwy

Najlepszy Współtwórca
No problem Emotikon: Szczęśliwy