Obecnie 244 forumowiczów jest online
Obecnie 244 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Czy możliwe jest zbieranie danych do ecommerce bez Thank You Page?

Nowicjusz ✭

Witam

Mam pytanie odnośnie konfiguracji ecommerce z poziomu GTM.

Mam dość nietypową sytuację, w której z powodów technicznych mam ustawione wysyłanie danych do dataLayer nie z poziomu thank you page (które jest chyba standardowym rozwiązaniem), ale po kliknięciu w przycisk zamówienia (bo wówczas jest ustawiony request do GTM)

GTM wykrywa dane w dataLayer po kliknięciu w przycisk zamówienia (na podglądzie GTM z poziomu Data Layer wygląda to mniej więcej tak - fragment dot. Current Values of Data Layer):

{
gtm: {
start: 123412345,
uniqueEventId: 123421345,
element: [object HTMLInputElement],
elementClasses: 'buttonOrder',
elementId: '',
elementTarget: '',
elementUrl: '',
},

event: 'gtm.click',
transactionId 'xxxx-xxx-xxx-xxx'
transactionAffiliation: 'xxx',
transactionTotal: '10.00',
transactionTax: '1.87',
transactionProducts: [
{sku: 'xxx', name: 'produkt1', price: '10.00', quantity: '1')

]

}

Część dataLayer dotycząca transaction "zaciąga się" do GTM dopiero po kliknięciu w przycisk zamówienia (buttonOrder) - przynajmniej tak to pokazuje podgląd GTM

W GTM mam ustawiony tag z parametrami śledz typ: transakcja z warunkiem uruchomienia Nazwa zdarzenia: gtm.click  oraz Click Classes: buttonOrder (sprawdzałem także na opcję transakcji z samym warunkiem Click Classes: buttonOrder )

W Analytics przy tych ustawieniach po kilku(nastu) próbach uzyskałem 1 transakcję E-commerce.
Jednak nie jest ona regularnie zliczana -- czy wynika to z niestandardowego ustawienia (bez thank you page?), (albo "późnego" momentu odpalania się danych o transakcji - dopiero po kliku w button?)

Czy można bez thank you page ustawić poprawne wykrywanie e-commerce w GTM (i Analytics)?

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Marcin D
czerwca 2016

Dot.: Czy możliwe jest zbieranie danych do ecommerce bez Thank You Pag

Najlepszy Współtwórca
Można i problemem jet tu synchronizacja danych z dataLayer do GTM.
W warstwie danych zastosuj unikalne zdarzenie (event) w momencje realizacji transakcji. W GTM dodaj je jako warunek uruchomienia tagu transakcji.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Marcin D
czerwca 2016

Najlepszy Współtwórca
Można i problemem jet tu synchronizacja danych z dataLayer do GTM.
W warstwie danych zastosuj unikalne zdarzenie (event) w momencje realizacji transakcji. W GTM dodaj je jako warunek uruchomienia tagu transakcji.

Nowicjusz ✭
Dodanie eventu do dataLayer (i jako warunku w GTM) zadziałało i e-commerce zlicza się poprawnie
Wielkie Dzięki za pomoc Emotikon: Szczęśliwy