Obecnie 162 forumowiczów jest online
Obecnie 162 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Brak danych e-commerce

Nowicjusz ✭ ✭

Witam, 

Również, jak kolega poniżej mam problem z brakiem danych e-commerce w GA. Używam Universal Analytics, w GA mam włączone ulepszone e-commerce (screen poniżej)

Podgląd GA.png

Kod GA na stronie dodany za pomocą GTA, z włączoną funkcją E-commerce, jak poniżej:

gtm.png

Implementację modułu e-commerce mam zrobioną w dataLayer dla GTM wg https://developers.google.com/tag-manager/enhanced-ecommerce. Do zakupu dochodzi na stronie podziękowania za zakupy (link do strony podziękowania, dla każdego użytkownika jest taki sam) i tam uruchamia się tag GTM za to odpowiedzialny. Script dataLayer odpala się zaraz po otwarciu <body> przed GTM. Konfiguracja tagu GTM odpalającego zdarzenie Transakcji poniżej:

e-commerce.png

Po dokonaniu zakupu w podglądzie GTM, uzyskuje następujące informacje: 

test-1.pngtest-2.png

Czy możecie mi powiedzieć, co źle zrobiłem?

Odpowiedź eksperta 1verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Radosław C
stycznia 2017

Dot.: Brak danych e-commerce

Wschodząca Gwiazda

Przyglądnąłem się jeszcze raz wszystkim Twoim zrzutom ekranu i widzę, że w zasadzie te opcje do ulepszonego e-commerce masz zaznaczone już w tagu GA przesyłającym odsłony.

A to znaczy, że po prostu w momencie uruchomienia tagu dane e-commerce nie są jeszcze w warstwie danych.

Żeby się upewnić możesz w trybie debugowania kliknąć z lewej strony na zdarzenie "Page View" i sprawdzić, czy w dataLayer będziesz mieć dane e-commerce.

Jeżeli nie, to pozostaje Ci opcja 2 opisana we wcześniejszym poście - czyli wykorzystanie zdarzenia do przesłania e-commerce.

Ale ten tag przesyłający zdarzenie z danymi e-commerce nie może być uruchamiany za pomocą odsłony "Wyświetlenie strony" (gtm.js) - bo efekt będzie ten sam - tag się prześle, gdy dane e-commerce nie będą jeszcze dostępne.

Więc najlepiej by było, jakby ktoś dodał do implementacji dataLayer by wraz z danymi ecommerce uruchamiane było zdarzenie:

dataLayer.push({'event':'ecommerce', 'ecommerce': ........});

wówczas można skonfigurować regułę na bazie niestandardowego zdarzenia.

Alternatywą jest skonfigurowanie uruchamiania tagu zdarzenia z danymi e-commerce na podstawie reguły "Wyświetlenie strony">"Wczytanie okna" (czyli gtm.load)

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Cześć Radek,

rzadko się spotyka kogoś, kto zadając pytanie dostarcza tyle informacji - dzięki temu dużo łatwiej pomóc i rozwiązać problem - więc jestem pod wrażeniem Emotikon: Szczęśliwy

A u Ciebie problem polega na tym, że przeoczyłeś fakt, iż dane ulepszonego e-commerce przesyła się wraz ze standardowym hitem pageview lub event, a nie jak Ty to zrobiłeś, czyli wykorzystałeś do tego hit "transaction", który służy do przesyłania danych w standardowym e-commerce.

W tej sytuacji masz dwa wyjścia:

1. usuwasz tag GA do przesyłania transakcji i w standardowym tagu GA przesyłającym odsłony przy konfiguracji tagu w części "więcej ustawień" wchodzisz do "E-commerce" i zaznaczasz oba dostępne tam checkboxy,

2. usuwasz tag GA do przesyłania transakcji i tworzysz nowy tag Analytics przesyłający zdarzenie i również w konfiguracji tagu w części "więcej ustawień" wchodzisz do "E-commerce" i zaznaczasz oba dostępne tam checkboxy.

W pierwszym przypadku dane e-commerce muszą być w dataLayer w momencie uruchamiania tagu Analytics przesyłającego odsłonę.

Jeżeli nie są, to pozostaje Ci opcja 2 - czyli przesłanie danych e-commerce wraz ze zdarzeniem. Wówczas jako regułę wykorzystaj tą samą regułę, jaką stworzyłeś do uruchamiania poprzedniego tagu.

Po wprowadzeniu powyższych zmian wszystko będzie działać jak należy.

Zapomniałem dokleić obrazek z podpowiedzią:

ulepszone-ecommerce-gtm.png

Tomasz Ciepłucha
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Radosław C
stycznia 2017

Wschodząca Gwiazda

Przyglądnąłem się jeszcze raz wszystkim Twoim zrzutom ekranu i widzę, że w zasadzie te opcje do ulepszonego e-commerce masz zaznaczone już w tagu GA przesyłającym odsłony.

A to znaczy, że po prostu w momencie uruchomienia tagu dane e-commerce nie są jeszcze w warstwie danych.

Żeby się upewnić możesz w trybie debugowania kliknąć z lewej strony na zdarzenie "Page View" i sprawdzić, czy w dataLayer będziesz mieć dane e-commerce.

Jeżeli nie, to pozostaje Ci opcja 2 opisana we wcześniejszym poście - czyli wykorzystanie zdarzenia do przesłania e-commerce.

Ale ten tag przesyłający zdarzenie z danymi e-commerce nie może być uruchamiany za pomocą odsłony "Wyświetlenie strony" (gtm.js) - bo efekt będzie ten sam - tag się prześle, gdy dane e-commerce nie będą jeszcze dostępne.

Więc najlepiej by było, jakby ktoś dodał do implementacji dataLayer by wraz z danymi ecommerce uruchamiane było zdarzenie:

wówczas można skonfigurować regułę na bazie niestandardowego zdarzenia.

Alternatywą jest skonfigurowanie uruchamiania tagu zdarzenia z danymi e-commerce na podstawie reguły "Wyświetlenie strony">"Wczytanie okna" (czyli gtm.load)

Tomasz Ciepłucha

Brak danych e-commerce

Nowicjusz ✭ ✭

Cześć Tomek,

Dziękuję Emotikon: Szczęśliwy Uznałem, że jak rozpisze dość dokładnie szybciej uzyskam odpowiedź Emotikon: Szczęśliwy Mam pytanie odnośnie weryfikacji, czy przy wyborze pierwszej lub drugiej opcji, w GA > na żywo > konwersje podczas zakupu powinna mi się pokazać realizacja celu, czy lepiej odczekać jakiś czas i sprawdzić raport e-commerce? 

Brak danych e-commerce

Wschodząca Gwiazda

W raportach na żywo w raporcie Konwersji pokazują się tylko realizacje celów. Konwersja e-commerce tam się nie pokazuje.

Więc po dokonaniu testu musisz odczekać jakiś czas, zanim sprzedaż pojawi się w standardowym raporcie.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭

Cześć Tomek,

Dziękuję bardzo za pomoc Emotikon: Bardzo szczęśliwy Dane napływają do GA Emotikon: Bardzo szczęśliwy Poniżej dla osób, które w przyszłości będą miały podobny problem, w moim przypadku zadziała opcja 2:

Usunięcie tagu GA do przesyłania transakcji, utworzenie nowego tagu Analytics przesyłającego zdarzenie, w "więcej ustawień" i "E-commerce" odznaczone oba chackboxy, a jako regułę wybrałem "wczytanie okna" (screen poniżej).

tag-ok.png

Brak danych e-commerce

Wschodząca Gwiazda

Bardzo się cieszę, że działa, jednak jest jedno "ale".

Otóż bazowanie na regule "wczytanie okna" jest trochę zdradliwe, gdyż ta reguła uruchamia się, gdy wszystkie zasoby zostaną załadowane (w tym pliki .css, .js, grafiki, itd.) Jeżeli z jakiegoś powodu (błędu, przekroczenia czasu) coś nie zostanie poprawnie wczytane to reguła gtm.load (wczytanie okna) nie zostanie uruchomiona.

Warto więc przy kluczowych tagach (a tag konwersji z pewnością taki jest) nie bazować na regule "Wczytanie okna". 

Dlatego we wczorajszym poście w pierwszej kolejności zaproponowałem modyfikację dataLayer i dodanie niestandardowego zdarzenia.

Bazowanie na regule "wczytanie okna" nie musi oznaczać z automatu, że coś będzie nie tak, ale trzeba być świadomym, że takie sytuacje mogą mieć czasem miejsce i możemy niekiedy "gubić" konwersje.

Ja na kilku stronach zliczam jako zdarzenie w GA wyzwolenie zdarzeń gtm.js (wyświetlenie strony) i gtm.load (wczytanie okna) i na jednej ze stron w przypadku około 2% wszystkich odsłon nie dochodzi do zdarzenia gtm.load, a na drugiej stronie jest to poniżej 0,5%.

Tomasz Ciepłucha

Brak danych e-commerce

Nowicjusz ✭ ✭

Dzięki za informację, z powodu nie obecności osoby odpowiedzialnej za kod i moje niecierpliwości Emotikon: Szczęśliwy wdrożyłem wersję z regułą "wczytanie okna". W takim razie zastosuje implementacje dataLayer aby wraz z danymi ecommerce uruchamiane było zdarzenie:

Jeszcze raz wielkie DZIĘKUJĘ Emotikon: Szczęśliwy