Obecnie 127 forumowiczów jest online
Obecnie 127 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Błąd zliczania e-commerce przy wdrożeniu modułu

Student ✭ ✭ ✭

Cześć

Mam może dość banalne problemy jednak już mi się skończyły pomysły i byłbym wdzięczny za pomoc:

1.Po przejściu do koszyka przenosi użytkownika do subdomeny, w kodzie mam ustawione ga: <ID> auto. Czy muszę coś dodatkowo ustawić aby zliczać dane z subdomeny do tej samej usługi. Do konwersji (sprzedaż) dochodzi w subdomenie.

2.Sklep stoi na rozwiązaniu sky-shop, analytics wdrożony za pomocą ich modułu (wpisanie ID GA i zaznaczenie e-commerce) jednak GA nie dostaje danych e-commerce. Po zrobieniu testowej transakcji zauważyłem, że brak w skrypcie danych e-commerce (jak to wygląda wklejam niżej). Po kontakcie z supportem, oni wysyłają screen z info, że wszystko działa i u nich kod wygląda już inaczej ( prawidłowo według ustawień w dokumentacji dla developerów). Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem? Przy teście używam czystej przeglądarki bez opt out'a i adblocka.

Skrypt jaki odpala się mnie:

Skrypt jaki przysyła support

PMUoi0gvJKg_100417_063425_PM.jpg

Odpowiedź eksperta 2verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Miyamoto M
październik

Dot.: Błąd zliczania e-commerce przy wdrożeniu modułu

Wschodząca Gwiazda

Przed chwilą puściłem testowe zamówienia i wszystko działa prawidłowo.

Dane do GA są przesyłane (co widać w konsoli dzięki wtyczce Google Analytics Debugger):

Running command: ga("ecommerce:addTransaction", {id: "14", affiliation: "WWW.U-MASK.PL  -  maski antysmogowe", revenue: "154", shipping: "15", tax: "25.99", currency: "PLN"})
Running command: ga("ecommerce:addItem", {id: "14", name: "Filtr wymienny", sku: "73", price: "139", quantity: "1"})
Running command: ga("ecommerce:send")

W podglądzie źródła strony możesz nie zobaczyć fragmentu kodu odpowiedzialnego za przesłanie transakcji, bo w zależności od przeglądarki, strona przy wyświetlaniu źródła może się przeładować i wówczas drugi raz ten sam kod się nie pojawia (tak jest np. w Google Chrome).

Ale zarówno we wtyczce Google Analytics Debugger jak i Tag Assistant wszystko wygląda ok i dane się przesyłają. Więc z kodem jest wszystko ok.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wschodząca Gwiazda

Czy podczas zakupów następuje przejście między Twoją domeną, a subdomeną sky-shop.pl? Bo jeśli tak, to nawet jak zacznie Ci działać to zliczanie konwersji to musi być skonfigurowane śledzenie w wielu domenach, by użytkownik był prawidłowo śledzony między domenami i konwersje były przypisywane do właściwych źródeł. Ale to tak na marginesie.

1. Sprawdź raport Zachowanie > Zawartość witryny > Wszystkie strony czy występuje tam strona /order_finish/

2. Jeżeli nie to sprawdź, czy masz filtry na widoku danych i w razie potrzeby je wyłącz (powinieneś sobie zrobić jakiś widok niefiltrowany z włączonym e-commerce, o ile go jeszcze nie masz i tam ewentualnie sprawdzać)

Najlepiej i najszybciej by było, jakbyś podał adres strony.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭

Adres strony  - u-mask.pl.
Te przekierowania są w koszyku i w ogóle w kilku elementach na całej stronie. Osoba za to odpowiedzialna trochę się z tym ociąga a support jakoś się nie kwapi z odpowiedzią na pytanie czy koszyk może znajdować się w tej samej witrynie czy zawsze musi przekierowywać do subdomeny.
Czy w kwestii konfiguracji śledzenia wielu domen musże zmodyfikowac kood sledzenia aby wyglądał tak:

ga('create', 'UA-XXXXXXX-Y', 'auto', {'allowLinker': true});
  ga('require', 'linker');
  ga('linker:autoLink', ['u-mask.sky-shop.pl'] );

Czy wystarczy wrzucić ten kod na tylko domenę czy musze na subdomenę też? Przyznam, że już mam taki mętlik w głowie, że nie do końca rozumiem te zapisy w supporcie.

Student ✭ ✭ ✭

A i mam widok bez filtrów oraz widok z filtrem uwzględniającym host u-mask.pl oraz wykluczenia 3 IP. Występuje strona order finish ale właśnie problem był taki, że transakcje można było zakończyć zarówno w subdomenie jak i w domenie.

Wschodząca Gwiazda

Jeżeli masz widok filtrowany, na którym uwzględniasz tylko ruch do swojego hosta, a do transakcji dochodzi na innej domenie to w takim razie tej transakcji w widoku filtrowanym nie zobaczysz.

Co do śledzenia w wielu domenach to niestety żeby działało prawidłowo na obu stronach musisz zmodyfikować kod śledzący.

Jeżeli ruch odbywa się wyłącznie w jedną stronę, czyli z Twojej domeny do subdomeny na sky-shop.pl to u Ciebie wystarczy dodać:

ga('require', 'linker');
ga('linker:autoLink', ['u-mask.sky-shop.pl'] );

a na docelowej domenie wystarczy dopisać przy tworzeniu trackera:

{'allowLinker': true}

Czyli na Twojej domenie konfigurujesz moduł linkera by do linków do u-mask.sky-shop.pl były automatycznie dodawane informacje przenoszące dane o sesji, a na u-mask.sky-shop.pl wystarczy, że będziesz je akceptował (stąd wystarczy dopisać 'allowLinker': true).

Natomiast na Twoim miejscu jednak bym starał się tak to skonfigurować, by obyło się bez konieczności przekierowywania na zewnętrzną domenę.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭

Problem z przekierowaniem na subdomenę rozwiązany, teraz wszystko odbywa się na domenie u-mask.pl.

Co do problemów z e-commerce czy może być jeszcze coś co powoduje, że u nich to działa a na innych komputerach nie? Skryptu nie blokuje żadna wtyczka, sprawdzałem na róznych komputerach i przeglądarkach i już naprawdę nie mam pomysłu dlaczego ten skrypt się nie wywołuje nigdzie oprócz u nich a mam wrażenie, że mogłem coś pominąć.

Najlepszy Współtwórca

...a oni nie sa filtrowani po IP?

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Miyamoto M
październik

Dot.: Błąd zliczania e-commerce przy wdrożeniu modułu

Wschodząca Gwiazda

Przed chwilą puściłem testowe zamówienia i wszystko działa prawidłowo.

Dane do GA są przesyłane (co widać w konsoli dzięki wtyczce Google Analytics Debugger):

Running command: ga("ecommerce:addTransaction", {id: "14", affiliation: "WWW.U-MASK.PL  -  maski antysmogowe", revenue: "154", shipping: "15", tax: "25.99", currency: "PLN"})
Running command: ga("ecommerce:addItem", {id: "14", name: "Filtr wymienny", sku: "73", price: "139", quantity: "1"})
Running command: ga("ecommerce:send")

W podglądzie źródła strony możesz nie zobaczyć fragmentu kodu odpowiedzialnego za przesłanie transakcji, bo w zależności od przeglądarki, strona przy wyświetlaniu źródła może się przeładować i wówczas drugi raz ten sam kod się nie pojawia (tak jest np. w Google Chrome).

Ale zarówno we wtyczce Google Analytics Debugger jak i Tag Assistant wszystko wygląda ok i dane się przesyłają. Więc z kodem jest wszystko ok.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭

Dzięki za info. Ogólnie w czwartek  popołudniu/wieczorem podobno naprawili ten problem bo były jakieś błędy w kodzie. Ogólnie nie pomyślałem o najprostszym rozwiązaniu czyli użyciu wtyczki do sprawdzenia -_- No nic przynajmniej będę pamiętał na przyszłość. Dzięki wielkie za pomoc.

Student ✭ ✭ ✭

Wracam jeszcze do tematu. Wczoraj, nagle, analytics przestał zbierać dane e-commerce. Kod został taki sam, debugger pokazuje, że jest jaki był a w samym analytics nie robiłem zmian. Czy tutaj muszę coś jeszcze ustawić w GA oprócz włączenia e-commerce? Nie mam pojęcia co tu mogło się nagle stać.