Obecnie 167 forumowiczów jest online
Obecnie 167 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Błąd zczytywanych danych co do źródła i ilości zamówień

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Analytics pokazuje mi inne dane względem adwords jesli chodzi o źródło konwersji, ilość konwersji, poza tym analytics nie rejestruje wszystkich konwersji jakie sa na sklepie hitem jest to że konwersje z kampanii produktowych analytics pokazuje jako organik

skąd te rozbieżności ?

informacje dodatkowe:
-jakby co konta są połączone prawidłowo, jest ustawione by analytics pobierał dane z adwords
-co do kodu śledzenia jest dziwna sytuacja bo kod śledzenia był ładowany na strone z rok temu niestety nie przezemnie:
                                A) kod ten jest w sekcji body a teoretycznie powinnien byc przed tagiem zamykającym <head>, tutaj słyszałem różne głosy
                               B) na stronie podziękowania, która się wyświetla po zakupie nie ma tagu śledzenia analytics
                               C) sam kod na sklepie nie jest identyczny, jak ten pokazywany w analytics (administracja-usługa-kod śledzenia-okno sledznie witryny) pokazywany jest taki :

<script>
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

ga('create', 'UA-56401004-1', 'auto');
ga('send', 'pageview');

</script>

a na sklepie po wyświetleniu kodu na jakiejś stronie ta druga cześć wygląda inaczej jest :

<script>

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

ga('create', 'UA-56401004-1');
ga('require', 'displayfeatures');
ga('send', 'pageview');

</script>

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Błąd zczytywanych danych co do źródła i ilości zamówień

Wschodząca Gwiazda
Różnice mogą wynikać ze sposobu liczenia konwersji AdWords i Analytics oraz daty przypisania konwersji.

Analytics przypisuje konwersję (realizację celu/transakcję) w dniu jej wystąpienia. I jest ona przypisywana (we wszystkich raportach, oprócz raportów ścieżek wielokanałowych) do ostatniego źródła przed konwersją (z pominięciem źródła direct).

Natomiast AdWords przypisuje konwersję w dacie ostatniego kliknięcia reklamy przed konwersją i przypisuje sobie zasługi za konwersje, które miały miejsce po kliknięciu reklamy bez względu na to, czy po kliknięciu reklamy użytkownik skonwertował od razu, czy też odwiedzał stronę jeszcze z innych źródeł i dopiero skonwertował. Jedynym warunkiem jest to, by konwersja nastąpiła w tzw. oknie konwersji, które domyślnie ustawione jest na 30 dni. Zatem jeśli od ostatniego kliknięcia w reklamę do konwersji nie minęło 30 dni, AdWords przypisze konwersje sobie.

Żeby lepiej to zrozumieć podam przykład.

20 marca użytkownik klika reklamę i wchodzi na stronę, ale nie dokonuje konwersji
24 marca ponownie wraca na stronę, ale tym razem poprzez bezpłatne wyniki wyszukiwania w Google, ale również nie dokonuje konwersji
26 marca wraca jeszcze raz wpisując ręcznie adres i dokonuje konwersji.

W Google Analytics konwersja zostanie przypisana do źródła Organic z datą 26 marca, a w AdWords przypisze ją sobie z datą kliknięcia, czyli 20 marca.

Jedynie gdy od razy po kliknięciu w reklamę następuje konwersja to dane w AdWords i Analytics się pokrywają.

Warto zajrzeć w Google Analytics to raportów ścieżek wielokanałowych by zobaczyć jakie ścieżki użytkownicy przebywają przed dokonaniem konwersji. To może wiele wyjaśnić.
Tomasz Ciepłucha

Wschodząca Gwiazda
Dodatkowo sprawdź połączenie kont AdWords z Analytics, sprawdź czy masz w AdWords włączone autotagowanie i czy po dodaniu do adresu Twojej witryny parametru gclid, np: www.example.com?gclid=test ten parametr jest widoczny i nie następuje przekierowanie na stronę bez parametru i nie występuje żaden błąd.
Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭ ✭

dziekuje za odpowiedz, faktycznie by zamowienia sie zgadzaly midzy adwords i analytics warto spojzec z perspektywy czasu

nie mniej co w związku z tym ze konwersje z z kampanii produktowych analytics pokazuje jako organik ? zamówienie napewno wystapiło "odrazu" wiec opcja z inna data odpada
może błąd wynika z tego że jest złe umiejscowienie tagu, w pomocy google adwords twierdz ze na 100% kod musi byc przed tagiem </head> a ja mam w sekcji body i do tego jest minimalna różnica miedzy wartością kodu ?

dodatkowo z tego co napisales wynika ze analytics konwersje liczy w dniu jej wystapienia, a u mnie wiecej mam faktycznych zamówien danego dnia niz konwersji w analytics; a zgodnie z tym co piszesz to ewentulanie może brakować konwersji w adwords :/

aha i autmatycznie tagownie mam włączone, parametru gclid nie mogę umieć dodać - az tak oberkany w zmianach nie jestem, takie rzeczy mi firma zewnetrzna robiła a budżetu n takie rzeczy juz nie mam niestety wiec tego na te chwile nie sprawdze

Najlepszy Współtwórca
gclid sprawdzisz bez problemu. Wejdź na podstronę jakiegoś produktu, który jest reklamowany, bądź po prostu na jakąś stronę docelową, która jest podana w adresie końcowym w reklamie. Będzie ona wyglądała zapewne tak www.Twoja-Strona.pl/przykładowa-podstrona.

Do tego adresu dodaj ciąg znaków poprzedzony ?gclid=, czyli np. www.Twoja-Strona.pl/przykładowa-podstrona?gclid=545434542165 i sprawdź czy dana podstrona działa poprawnie, czyli np. nie wyrzuca 404 bądź nie przekierowuje na stronę główną. Parametr gclid nie powinien wywoływać ani 404, ani przekierowania, tylko powinieneś nadal pozostać na danej podstronie.

Jeśli po dodaniu gclid podstrona pokazuje 404 bądź przekierowuje to prawdopodobnie trzeba zerknąć na ustawienia serwera, bądź ustawienia np. przekierowań w kodzie strony.
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
niestety po wprowadzeniu "?gclid=545434542165" do słowa kluczowego jako strona docelowa, wyskakuje bład tj ze strona o podanym adresie nie istnieje

zatem jakie wnioski z tego ?

Najlepszy Współtwórca
Dla pewności dopytam. Wpisałeś w przeglądarkę Adres istniejącej podstrony w Twoim serwisie i enter. Strona działa.

Dodałeś do niej na końcu ?gclid=545434542165 i wyskakuje błąd.

Dopytuje ponieważ nie rozumiem do końca Twojego określenia, że dodałeś gclid do słowa kluczowego jako strona docelowa.
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
w słowie kluczowym w adwords masz możliwośc ustawić "końcowy url" i dopisałem tam "?gclid=545434542165" i nie działa, po wpisaniu w przegladarke tez nie działa
wyskakuje blad ze strona nie istnieje

mam gotową platforme sote jako sklep i nie moge do podstron takich parametrow do linkow dopisac , wiec w sumie chyba nie poprawnie to sprawdzilem...

Najlepszy Współtwórca
gclid nie wpisuj w kampanii adwords, tylko w przeglądarce. Najprościej będzie jak podasz adres strony www.
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
hej, jak wpisze w przeglądarke "www.moja strona/produkt" + "?gclid=545434542165" to nie ma produktu,
nie ma problemu bym podał adres strony, na privat Tobie wysłać czy mogę tu na forum ?

Najlepszy Współtwórca
Lepszą opcją byłoby podanie adresu tutaj. Jeśli nie chcesz tego robić, to wejdź w mój profil i przejdź np. na G+ gdzie zobaczysz dane kontaktowe do mnie.
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
spoko nie ma problemu bym tu podał : www.techmiks.pl

Najlepszy Współtwórca
W sprawdzanych kilku linkach wszystko wygląda dobrze (pamiętaj, że dodany gclid został przeze mnie jako przykład)

http://www.techmiks.pl/category/elektronarzedzia-akumulatorowe?gclid=5435435345456
http://www.techmiks.pl/category/elektronarzedzia-akumulatorowe-14-4v?gclid=434534454545
http://www.techmiks.pl/wiertarko-wkretarka-720w-makita.html?gclid=545435234545

także gclid nie przeszkadza i strona działa poprawnie
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
ok dziękuję za pomoc, to działa czyli jedna rzecz z głowy
jakieś jeszcze pomysły z czego mogą wynikać te rozbieżności poza normalnymi różnicami związanymi z innnym liczeniem danych?
Google analytics wogole mi nie widzi konwersji z kampanii produktowych

Najlepszy Współtwórca
Kampanie produktową prowadzisz na tym samym koncie AdWords co inne kampanie?
Dominik Myślak