AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 80 forumowiczów jest online
Obecnie 80 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Analiza wykorzystania kodów rabatowych Refericon

Nowicjusz ✭

Witajcie

przez miesiąc używałem aplikacji Refericon, która wysyła kody rabatowe w zamian za polecenie sklepu/produktu znajomym. Gdy znajomy otworzy mail lub link od osoby polecającej, oboje mają jednorazowy kod ze zniżką.

W sklepie wygenerowałem zestaw kodów dla polecających oraz drugi zestaw dla otrzymujących polecenie. 

Zużycie kodów wygląda mniej więcej tak: 70% polecający, 30% otrzymujący polecenie.

Mam podstawy, aby twierdzić, że zdecydowana większość użytkowników aplikacji wysyła te kody do siebie, tylko po to, aby uzyskać rabat. W polu "e-mail znajomego" wpisują drugi swój adres (ew. żony/męża), aby tylko jak najszybciej otrzymać kod.

Czy z pomocą Google Analytics jesteśmy w stanie określić ile osób wykorzystało aplikację tylko po to, aby uzyskać kod ze zniżką, a ile rzeczywiście poleciło sklep znajomym, a ci znajomi dokonali zakupu?

Patrząc na metrykę "Dni od ostatniej sesji" dla konwersji z apki, niemal wszystkie transakcje znalazły się w wierszu z wartością 0,

a średnio 65% klientów kupuje produkty w ciągu pierwszego dnia wizyty.

Czy jakoś inaczej da się to zweryfikować?

Analiza wykorzystania kodów rabatowych Refericon

Nowicjusz ✭

Cześć, najłatwiejsze rozwiązanie to sprawdzić w silniku sklepu czy osoby, który dokonały zakupu z wykorzystaniem kodu od Refericon to nowe osoby czy klient, który już kupował wcześniej. To pozwoli Ci określić czy Twoi stali klienci nie nadużywają aplikacji. 

Jedyny pomysł jaki mam w Analytics to dodać zdarzenie "wysłanie polecenia" i później sprawdzać czy pojawia się ono w ścieżce zakupowej. Wtedy można założyć, że ktoś wysyła polecenie, otrzymuje rabat i potem kupuje. Oczywiście musisz pamiętać, że nie ma nic złego w tym, że ktoś poleci, a potem kupuje. Rozumiem, że Twoje obawy dotyczą zakupów z "fałszywym" poleceniem? Na to są sposoby w samej aplikacji. Możliwość wprowadzenia "warunku" by otrzymać kupon np. odwiedzenie strony lub zakup osoby poleconej.