AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 233 forumowiczów jest online
Obecnie 233 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Analiza współczynnika odrzuceń i wyjść ze strony formularza zamówień

Magister ✭

Hej, potrzebuje waszego wsparcia w zrozumieniu tego, co dzieje się na stronie formularza do zamówień. Sprawa wygląda następująco. W Październiku jak widać na screenie współczynnik odrzuceń wynosił 0%, a wyjść 31,34%.

 

Październik 2017.png

 

W listopadzie wyglądało to już inaczej, współczynnik odrzuceń wynosił 66,67%, a wyjść ze strony 22,97%

 

Listopad 2017.png

 

W jaki sposób można rozumieć oba te współczynniki oraz ich "zachowanie"? Czy można szukać między nimi korelacji oraz co oznacz, że jednego miesiąca wsp. odrzuceń wynosił 0%, a następnego ponad 66%. Dzięki za pomoc w rozkminianiu.  

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Analiza współczynnika odrzuceń i wyjść ze strony formularza zamówień

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Chodzi o zrozumienie co te metryki reprezentuja:

1. Wspolczynnik odrzucen - jest liczony tylko raz, dla jedniej i tylko dla pierwszej odslony (strony wejsciowej) i mowi o tym ile sesji zakonczylo sie na tej podstronie (nie bylo dalszych odslon)

 

2. Wyjscia - to informacja ile razy dana strona byla ostatnia, koncowa odslona przed opuszczeniem uzytkownika Twojej strony, ale nie musiala to byc pierwsza strona (strona wejscia), bo moze byc to strona do ktorej doszedl uzytkownik poprzednio przez np. strone glowna. 

 

https://support.google.com/analytics/answer/2525491?hl=pl

Analiza współczynnika odrzuceń i wyjść ze strony formularza zamówień

Magister ✭

Czy dobrze rozumiem. Współczynnik odrzuceń w przypadku października liczony na podstawie metryki "Wejścia" = 1 i wynosi 0% bo, któryś z użytkowników wykonał akcję i przeszedł do kolejnej podstrony. 

W grudniu "wejścia" = 4 mają już współczynnik odrzuceń na poziomie 66,67% co może pokazywać, że 3 z 4 osób wyszły po odwiedzeniu tej podstrony. 

 

Skąd też wzięły się jedynie 4 strony wejścia? Wejście jest liczone jako pierwsza odwiedzona strona? Czyli ktoś mógł dodać ją jako zakładkę, a następnie po jakimś czasie ponownie odpalić? 

Analiza współczynnika odrzuceń i wyjść ze strony formularza zamówień

Wschodząca Gwiazda

Ogólnie to nie musisz specjalnie patrzeć w tym przypadku na wsp. odrzuceń, gdyż ma on największe znaczenie w przypadku stron docelowych, a tu ewidentnie sesje rozpoczynające się od strony /zamowienia/ są raczej sporadyczne i przypadkowe.

Mogą one być spowodowane tym, co napisałeś, lub jeszcze kilkoma innymi sytuacjami jak np. upłynięcie czasu trwania sesji (bo użytkownik akurat miał coś ważniejszego do roboty i przez ponad 30 min. był nieaktywny) lub utworzenie nowej sesji o północy, gdy ktoś był w trakcie np. składania zamówienia i minęła północ gdy przeszedł do kolejnej strony.

W tym konkretnym przypadku bardziej powinieneś zwracać uwagę na % wyjść.

Natomiast jeśli dokładnie chcesz wiedzieć skąd się wzięły te wejścia na stronę /zamowienia/ rozpoczynające nowe sesje to stwórz sobie segment z takim warunkiem (czyli strona wejścia = /zamowienia/) i przeanalizuj ruch konkretnych użytkowników za pomocą eksploratora użytkownika - to może Ci pomóc znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Tomasz Ciepłucha

Analiza współczynnika odrzuceń i wyjść ze strony formularza zamówień

Magister ✭

Dzięki przyjrzę się temu. Macie może jeszcze jakieś wskazówki odnośnie analizowania lejka sprzedażowego? Może jakieś linki, książki, fora, blogi? 

Analiza współczynnika odrzuceń i wyjść ze strony formularza zamówień

Najlepszy Współtwórca

Zgrubsza w przypadku lejka patrze na kilka rzeczy:

- odwrotna sciezka do celu - zeby zobaczyc inne alternatywne sciezki jakie podjal uzytkownik w procesie sprzedazy oprocz tej glownej sciezki. Daje to wiele do myslenia.

- wizualizacja sciezki celu - zeby zobaczyc ktore etapy procesu zamowieniowego powoduja rozproszenie/wyjscie. Tutaj szuka sie uszczelnien

- dodatkowo robie sobie raport niestadandardowy z celami na kazdym kroku w procesie realizacji celu i patrze w tym raporcie na porzucenia celu na kazdym z krokow przez zrodlo 

- segmentuje i tutaj bardzo pomocne sa segmenty w oparciu o sekwencje jak i segmenty w oparciu o przychody lub transakcje, zrodla i uzytkownikow

 

Ksiazka sie pisze Emotikon: Mrugający