AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 252 forumowiczów jest online
Obecnie 252 forumowiczów jest online
Pytania nie pasujące do innych kategorii.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

przekazywanie danych z kampanii firmie konkurencyjnej

Student ✭

WitajcieEmotikon: Szczęśliwy

chciałam poznać Waszą opinię na temat przekazywania danych z kampanii AdWords po zakończeniu współpracy z klientem.Mianowicie - miałam klienta, spore budżety, dużo kampanii różnego typu, a zatem dużo pracy nad optymalizacją, przygotowaniem reklam, banerów, itp, klient zakończył współpracę z nami i przyjął na etat osobę od takich spraw, teraz chcieliby otrzymać plik csv ze wszystkimi danymi konta - treści, statystyki, wykluczające słowa....

oczywiście klient dostawał raporty, propozycje w dokumentach itp, więc część danych jest w stanie sobie znaleźć, miał oczywiście połączone konto z GA, i mnie się osobiście nie uśmiecha przekazywanie takich danych - ze względu na czas i pracę, którą w to włożyłam.

Co Wy o tym sądzicie?

Odpowiedź eksperta 1verified_user

[ Edytowane ]
Wszechwiedzący ✭

Hej Emotikon: Szczęśliwy

Możesz to zrobić, ale nie musisz ponieważ jest to Twoje know how. W każdym razie nie ma obowiązku przekazywania takich danych, na przykład tutaj: https://support.google.com/adwordspolicy/answer/6086450?hl=pl#trn

________
Booguś

Student ✭ ✭ ✭

Chyba trzeba spotkać się gdzieś po środku - zaproponuj cenę, która Cię zadowoli i sprzedaj im swoje know-how.

Wszechwiedzący ✭

Osobiście jestem jednak zwolennikiem przekazywania, fajnie jeśliby udało się ukształtować taki zwyczaj. Dzięki temu wszyscy ułatwialibyśmy sobie pracę, a nowo tworzone kampanie byłyby lepsze bo oparte o więcej danych. Sam wielokrotnie mogłem cieszyć się tym, że takie dane zostały mi udostępnione pomimo braku obowiązku.

________
Booguś

Najlepszy Współtwórca

Trzeba brać pod uwagę zapisy umowy - one po coś są. Jeśli w umowie masz usługę jako prowadzenie kampanii AdWords, to nie jest to przekazanie danych Emotikon: Mrugający

Co więcej przy wycenie usługi powinno się brać takie przypadki pod uwagę.

Czyli Klientowi można przedstawiać dwie oferty:

a) cena 200-300% wyższa za prowadzenie, ale po skończonej współpracy możesz nawet oddać konto

b) cena za prowadzenie standardowa, ale po skończonej współpracy nie przekazujesz danych - co najwyżej proponujesz ich odsprzedanie

Dominik Myślak

Student ✭

dziękuję Wam za opinie,  sytuacja się nieco rozwinęła bo, staraliśmy się grzecznie odpisać klientowi powołując się na know-how, ale nie jest łatwoEmotikon: Mrugający oto cytat:

"Tu nie ma know how tylko jest praca ktora zlecilem I za ktora jestem obciazony,praca na rzecz mojej firmy chcialbym podkreslic. Rzeczy o ktore prosze to rezultat tej pracy."

Student ✭

niestety część kampanii prowadzona jest bez umów - w oparciu o proformę.

MCS
Student ✭ ✭ ✭

Każdy klient jest inny. Jednak nawet jak nie masz umowy, to wynikiem zleconych prac są wyniki kampanii z których się zapewne rozliczasz. Rezultatem pracy wykonanej na rzecz klienta mogą być różne rzeczy, jednak Adwords to jest narzędzie za pomocą którego osiąga się te rezultaty.

Możesz też powołać się na "wartość intelektualną", jednak ta jest ogólno dostępna na forach pomocy i w pomocy Google.

Masz jeszcze ten przepis:

"Żeby reklamodawcy byli w pełni świadomi korzyści płynących z reklamowania się w Google, muszą mieć dostęp do informacji pozwalających im dokonywać świadomych wyborów. Dlatego wszyscy nasi partnerzy zewnętrzni muszą udostępniać klientom informacje wpływające na te wybory. Oprócz spełnienia wymagań opisanych poniżej, firmy zewnętrzne muszą w rozsądnym zakresie udostępniać klientom inne istotne informacje, jeśli ci o nie poproszą."

[ Edytowane ]
Wszechwiedzący ✭

Nie sądzę, żeby klient zlecał przygotowanie kampanii na potrzeby jej przekazania później. Klient zlecił prowadzenie kampanii jak się domyślam, i ta praca jak zakładam została wykonana. Więc prośba dotyczy ujawnienia technik i narzędzi, które posłużyły do wykonania pracy, które stanowią know-how firmy.

Nie podstaw ani prawnych, ani etycznych aby zmuszać szefa kuchni do podania przepisu tylko dlatego, że się zapłaciło za obiad w restauracji. Nie zmienia to jednak faktu, że ja bym takie dane przekazał. 

________
Booguś

Najlepszy Współtwórca

@MCS Tak i jest to realizowane poprzez przesyłanie raportów oraz można również dać dostęp Klientowi dostęp Tylko do odczytu.

Co ciekawe wiemy przecież, że na koncie x te kampanie mogły spisywać się doskonale, a na koncie y już nie Emotikon: Mrugający  z wielu przyczyn Emotikon: Szczęśliwy

Dominik Myślak