Obecnie 294 forumowiczów jest online
Obecnie 294 forumowiczów jest online
Pytania nie pasujące do innych kategorii.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Unikalne zdarzenia

Student ✭ ✭
Witam. Mam pytanko. Czym są unikalne zdarzenia, gdy zdarzeniem jest otwarcie maila, czyli otwarcie obrazów w mailu w zasadzie?
Odpowiedź eksperta 1verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Dariusz P
września 2015

Dot.: Unikalne zdarzenia

Student ✭ ✭
Po drobnej przerwie.
Problem rozwiązany. Unikalne Z wyświetlanego piksela to jeden na sesję, a reszta unikalnych - otwarcie newsletter w przeglądarce, gdzie to już każdy unikalny jest liczony standardowo. No i wszystko się zgadza co do sztuki.
Dzięki za podpowiedzi i odpowiedzi.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Wschodząca Gwiazda
Wszystko zależy od tego jak jest zdefiniowany link śledzący.
Jeżeli występuje w nim unikatowa wartość parametru cid w każdym mailu wówczas unikalnym zdarzeniem będzie unikatowe otwarcie maila (pobranie piksela śledzącego) w ciągu jednej sesji.
Jeśli sesja jest domyślnie skonfigurowana na 30 minut to gdy dany użytkownik otworzy email kilka razy z przerwami nie dłuższymi niż 30 minut wówczas dla niego zostanie policzone jedno zdarzenie unikatowe i tyle zdarzeń ile razy otworzył mail.
Natomiast jeśli będzie dłuższa przerwa niż 30 minut to będzie już policzonych kilka zdarzeń unikatowych.

Jeżeli w linku występuje parametr sc=start wówczas każdorazowe otwarcie maila powoduje zainicjowanie nowej sesji i wtedy każdorazowe otwarcie maila będzie zliczone jako zdarzenie unikatowe.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭
cid=123456789, stały. W zasadzie to przy okazji drugie pytanko, jak to zrobic, aby był unikatowy?
A problem ze zdarzeniami jest w liczbach - całkowita liczba 25 000, a unikalne zdarzenia 1500.
I właśnie nie rozumiem jednego, albowiem maila tak naprawde otworzyc można raz(chyba że w kilku różnych programach pocztowych), bo kwestia długości sesji tu chyba raczej nie ma znaczenia

Wschodząca Gwiazda
Jeśli nie masz w mailach unikatowego parametru cid i nie używasz opcji sc=start wówczas możesz się łapać na limity hitów, które wynoszą 500 hitów na sesję.

Czyli wysyłasz mailing, gdy pierwsza osoba otworzy mail i wyświetli obrazki wysyłają się dane do GA i rozpoczyna się sesja. Każde następne wejście (jeśli od poprzedniego nie minęło pół godziny) to kontynuacja poprzedniej sesji. W momencie gdy ilość hitów osiągnie próg 500 dane przestają być zbierane. Aż do północy kiedy to następuje zakończenie sesji odgórnie.

W związku z tym najlepiej jest by oprogramowanie, które wysyła mailing podstawiało w każdym mailu unikatową wartość parametru cid przypisaną np. do adresata.
Jeśli nie możesz generować unikatowych cid'ów to przynajmniej w linku umieść parametr sc=start, wówczas każde otwarcie maila będzie liczone jako nowa sesja, co w sumie też nie jest aż takie super, ale zawsze to lepsze niż przekroczenie limitów.

Poza tym maila można otworzyć wiele razy - dlaczego tylko raz? Za każdym razem gdy w wiadomości email jest podłączone zewnętrzne źródło obrazka jest ono pobierane przy wyświetlaniu wiadomości. W związku z tym każdorazowe wejście do maila powoduje wysłanie do GA hita.

Rozumiem, że interesuje Cię informacja ilu unikatowych użytkowników, do których został wysłany mailing go otworzyło, czy tak?
Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭
Tak, to by była najważniejsza informacja. Ale z tego by wynikało, że skoro unikalnych mam 1500, to każdy powinien otwierać maila 17 razy - aby całkowita liczba się zgadzała. Jak dobrze rozumiem. A próg 500 hitów to dla unikalnych zdarzeń?
Czyli reasumując: Teoretycznie 1500 osób otwirzyło maila.
A w ogóle, to aby się wszystko zgadzało - każdy mail powinien mieć swój unikatowy cid i wówczas miałbym właściwą informację o unikatowych.

Wschodząca Gwiazda
Próg 500 hitów na sesję jest dla wszystkich hitów w danej sesji (oprócz e-commerce).
A Twoje dane oznaczają nie, że każdy mail był otwierany 17 razy, tylko że przypadało średnio 17 otworzeń maila na jedną sesję.
Ale te 17 otworzeń mogło być wygenerowanych przez 17 różnych użytkowników.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭
Poddaję się. Średnio 17 otworzeń na sesję? To chyba jest bez sensu. Przecież otworzeniem jest piksel, a już wejścia z maila na stronę nie!
Czyli jedynym sposobem policzenia otwarć maila jest zmienny parametr client id.
A z drugiej strony, skoro mam stały cid, to nie powinno byc tak, że unikalne zadarzenie powinno być jedno?

Wschodząca Gwiazda
W takim razie zacznijmy od początku.
Wysyłasz mailing. W całej serii jest jeden i ten sam link śledzący bez zmiennej sc=start i z tym samym parametrem cid.

Poprzez otwarcie maila będziemy rozumieli pobranie obrazka - czyli wysłanie zdarzenia do GA.

1. Pierwsza osoba otwiera maila - zaczyna się pierwsza sesja i pierwsze zdarzenie, które liczone jest jako unikalne.
2. Każde otwarcie maila (i ponowne jego wyświetlenie) generuje zdarzenie
3. Jeśli od ostatniego wysłania zdarzenia nie upłynęło 30 minut lub nie minęła północ trwa ta sama sesja, więc mamy liczone zdarzenie nie unikalne.
Nie ma w tym nic bez sensu.

Unikalne zdarzenie było by jedno, jeśli wszyscy otworzyli by maila przed północą i pomiędzy poszczególnymi otworzeniami nie minęło by więcej niż 30 minut. O ile taka wartość jest ustawiona jako czas trwania sesji.

Zastanawia mnie tylko zakres dat, jaki analizujesz, bo tego nigdzie nie napisałeś.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭
Zakres - 5 dni. Czyli unikalne zdarzenia przy standardowej wartości sesji jeżeli cały casz mail jest otwierany - znaczy w każdej 1/2h - 5*48=240.
Przy stałym cid - nieważne ile osób otwiera, unikalne to tylko pierwsza osoba podczas sesji.

Czyli w zasadzie zdarzenia + unikalne dają mi ilość wyświetleń. Ale dalej nie jestem w stanie powiedzieć skąd liczba unikalnych. A bardzo chetnie bym to policzył.

Z góry dzięki za kolejne info, może wkrótce do tego dojdziemy Emotikon: Mrugający

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Dariusz - ja nie mam tych danych przed sobą co Ty, więc mogę Ci pisać tylko o teorii.
Możesz udostępnić screenshot z raportem z którego bierzesz te dane?

I najlepiej podaj od razu jak dokładnie wygląda link jaki wstawiasz do maila.

Tomasz Ciepłucha
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Dariusz P
września 2015

Student ✭ ✭
Po drobnej przerwie.
Problem rozwiązany. Unikalne Z wyświetlanego piksela to jeden na sesję, a reszta unikalnych - otwarcie newsletter w przeglądarce, gdzie to już każdy unikalny jest liczony standardowo. No i wszystko się zgadza co do sztuki.
Dzięki za podpowiedzi i odpowiedzi.