Obecnie 172 forumowiczów jest online
Obecnie 172 forumowiczów jest online
Pytania nie pasujące do innych kategorii.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Reguła na wł/wył słów

Student ✭

Macie jakiś pomysł na regułę która raz dziennie sprawdzi czy dana fraza ma stan Mała liczba wyszukiwani i odpowiednio ją włączy lub wyłączy. Ponoć posiadanie włączone frazy o statusie małej liczby wyszukiwań jest niewskazane.

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Reguła na wł/wył słów

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Takie frazy bardzo często nie zwiększają swojej liczby wyszukiwań - chyba, że jest to klasyczny przykład sezonowości.

Często frazy z informacją mała liczba wyszukiwań w ogóle nie uzyskują wyświetleń/wyszukiwań.

Wtedy możesz po prostu użyć reguły

ScreenShot034.jpg

Podajesz jakaś wartość mniejsze równe 5-10 (wartość dowolna ustalona przez Ciebie). Dodatkowo częstotliwość na codziennie, ale np. bada dane z ostatnich 7 czy 14 dni.

Widzę jeszcze regułę stan, gdzie widać, że można zaznaczyć jedną z możliwości, ale...  sprawdziłem na kampanii gdzie mam takie komunikaty przy frazach i przy teście ta reguła nie zmieniłaby nic. Nie mogę doszukać się w supporcie jak dokładnie działa ta reguła stanu. Sugerowałbym zastosować tą pierwszą regułę.

ScreenShot035.jpg

Dominik Myślak

Magister ✭ ✭ ✭
Tu jest temat, w którym Lech Krupa zaprzecza, aby słowa z małą ilością wyszukań miały negatywny wpływ na wynik jakości
https://www.pl.adwords-community.com/t5/Popraw-jako%C5%9B%C4%87-reklam/Ma%C5%82a-liczba-wyszuka%C5%8...
Jet-printer - skąd wziąłeś informacje o tym, że posiadanie takich słów jest niewskazane? Ja ze względu na sezonowość mam na koncie tysiące słów z małym ruchem w danym okresie i z dużym w innym okresie.

Jeśli zaś chodzi o regułę to w Automatyzacja - Reguły nie znalazłem możliwości opierania się na stanie "Mała liczba wyszukiwań", pojawiają się tylko 4 z kilku(nastu) możliwych stanów słowa kluczowego. Dodatkowo obawiam się, że nawet gdyby była taka możliwość to dla słów wstrzymanych nie byłoby możliwości ich włączenia, gdyż przez cały czas miałyby one stan "Wstrzymane" i reguła/skrypt nigdy by ich nie włączyły.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Student ✭

- skąd wziąłeś informacje o tym, że posiadanie takich słów jest niewskazane?

Dostałem maila od suportu gogla, zacytuję ten fragment.

...aby zwiększyć efektywnośc Pana Kampanii sugeruję usunąc słowa oznaczone statusem " Mała liczba wyszukiwań".
Te słowa kluczowe nigdy nie spowodują wyświetlenia się reklamy a wpłyną jedynie negatywnie na ogólne działanie kampanii. ...

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Problem leży w niedomówieniach. Fajnie gdyby support dokładnie Ci wyjaśnił na czym to polega. Wynik jakości wyliczany jest dla danej frazy za każdym razem, gdy słowo kluczowe pasuje do zapytania klienta.

źródło: https://support.google.com/adwords/answer/140351?hl=pl

Jeśli dana fraza nigdy nie była wyświetlona, to nie ma swojego wyniku jakości - nie wpływa na konto.

Jeśli jednak były jakieś wyświetlenia i kliknięcia to dana fraza ma jakiś określony wynik jakości, ale w dużej mierze wpływa na niego np. CTR - poczytaj z linku co jeszcze wpływa na wynik jakości.

Mając te dane możesz dopiero podejmować decyzję, czy te frazy wpływają negatywnie czy też nie. A co jeśli fraza ma 3 wyświetlenie tygodniowo, z czego 1 kliknięcie i co ważniejsze 1 konwersję (co jest równoznaczne z zakupem samochodu), a sprzedajesz używane samochody?

Wyrzuciłbyś taką frazę?

Musisz na pewne rzeczy patrzeć przez pryzmat swojej działalności. Support na pewno chce dobrze, ale nie każda podpowiedź może być trafna.

Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda
Ze słowami z małą ilością wyszukań jest różnie i zależy wszystko od sytuacji:

W 2014 roku była aktualizacja informacji wpływających na WJ kampanii. Dlatego w odniesieniu do fraz z "mała liczba wyszukań":

- miewałam na koncie słowa, które miały wyświetlenia i kliknięcia, ale sezonowość sprawiła, że "siadły" w pewnym momencie ich statystyki więc status się pojawił i takie reklamy lepiej wstrzymać. Skoro działały dobrze to w sezonie ponownie zaczną.

- są frazy, które ewidentnie mają status "mała liczba wyszukań" i takie frazy jeśli np. po miesiącu nie ruszą lepiej z konta się pozbyć.

- są frazy, które z małą ilością wyszukań zanotują jakieś pojedyncze wyświetlenia i jeśli nie będzie kliknięć to zaczną wpływać nam na jakość kampanii. Pisałam nawet artykuł o tym w zeszłym roku na forum, że Google faktycznie odradza trzymania na koncie fraz, które mają taki status bo z reguły mogą mieć 10/10, ale w pewnym momencie zaczynają tracić na wartości a to rzutuje na całość kampanii.

Być może support dając Ci radę usunięcia fraz odniósł się do Twojej sytuacji na koncie. Czyli frazy zanotowały jakieś wyświetlenia bez kliknięć, miały niski WJ i stąd taka sugestia (celuje w ciemno trocheEmotikon: Szczęśliwy).

Tutaj jest fajne podsumowanie tego co wpływa na WJ. Tyle, że w języku EN: http://services.google.com/fh/files/misc/settling-the-quality-score-whitepaper-final.pdf