Obecnie 282 forumowiczów jest online
Obecnie 282 forumowiczów jest online
Pytania nie pasujące do innych kategorii.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Odmowa usunięcia konta

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Sytuacja wygląda tak. Istniała sobie spółka cywilna ABC.

Spółka posiadała oficjalny adres info@domena.pl, na który zarejestrowane były konta Adwords, Adsense itd. Spółka została zamknięta, a jej aktywa sprzedane.

Przed sprzedażą usunięte zostały wszystkie konta adwords, adsense itd.

Miesiąc temu otrzymałem informację, że nowy właściciel REAKTYWOWAŁ konto Adwords, zarejestrowane na spółkę, która została zamknięta i używa sobie konta obciążając tym samym zamkniętą spółkę.

Google kompletnie nie reaguje na bezprawną reaktywację konta. Konsultanci na infolinii mnie totalnie ignorują i obiecują kontakt bo czym jest cisza ... Odwoływanie zgody na przetwarzanie danych osobowych jakby ich nie dotyczy ... ktoś im nabija kasę więc reszta ich nie obchodzi.

Istnieje jakiś dział prawny Google z którym można się skontaktować ? Czy jedyna szansa to pozew cywilny przeciwko Google? 

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Odmowa usunięcia konta

Student ✭ ✭ ✭
Michał tylko tu problem nie do końca dotyczy Google. Pytanie kto aktywowal konta, ponieważ konto tak na prawdę nigdy nie jest usunięte i wystarczy zalogować się na nie i doładować środki - znowu będzie aktywne.

Pytanie kto to zrobił?
Czy robi to na Waszej karcie kredytowej?
Dlaczego używa danych Spółki?

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Jak to nie ... usunięcie konta, żądanie zaprzestania przetwarzania danych osobowych ... to powinno wystarczyć do skutecznej likwidacji konta bez względu na to czy ktoś go używa czy nie. Dokument potwierdzający zamknięcie spółki powinien być wystarczający aby konto zostało zlikwidowane.

Co to w ogóle jest "reaktywacja" ? druga część matrix-a ? ... to jak usuwa się dane wraz z wycofaniem zgody na ich przetwarzanie? Google kpi sobie z praw.

Nie ma znaczenia kto używa konta, jaką kartę obciąża. Zaciąga zobowiązania na spółkę przy przyzwoleniu Google. Google po otrzymaniu takiej informacji ,pierwsze co powinno zrobić to zawiesić konto do wyjaśnienia.

Ponawiam pytanie czy istnieje jakiś dział prawny bo rozmowa z nieposiadającymi żadnych uprawnień konsultantami jest bezcelowa, tym bardziej, że obiecują dalszy kontakt i jest cisza.

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭ ✭

Michał dobrze jest znać możliwości urządzenia/programu przed korzystaniem z niego. Google nie ukrywa takiej możliwości jak ponowna aktywacja konta.

Przeczytaj https://support.google.com/adwords/answer/2375392?hl=pl

To od lat funkcjonuje i niestety, ale niewiedza o tym jest Twoim głównym problemem.

Następne problemy to odpowiedzi na pytania jakie wcześniej przytoczyłem.

A tutaj o tym jak zlikwidować konto https://support.google.com/adwords/answer/2424605?hl=pl&rd=1 (ogólnie jest wiadomo, że takie konto nigdy nie ginie - musi zostać na potrzeby rozliczeniowe).
Zwróć uwagę na prawe menu gdzie masz dodatkowe artykuły związane z likwidacją i znajdziesz tam artykuł, który ciut wyżej przytoczyłem.

Nie złość się na Google, ponieważ jak już pisałem to nie jest wiedza tajemna - nikt tych informacji przed Wami nie ukrywał (czytaj Google) - być może ktoś kto obsługiwał kampanie nie miał o tym pojęcia bądź Wam nie przekazał takich informacji, że można konto aktywować.

Na pewno musisz dotrzeć do osoby, która nadal korzysta z konta. Może nie zadbał o to, by wykasować Was/Ciebie jako administratora i nadal macie dostęp do konta. Wtedy jako administrator możecie zadbać o to, żeby podobne sytuacje nie miały już miejsca.

Pamiętaj, że Google traktuje osoby, które są administratorami na koncie jako właścicieli - więc musisz tą sprawę wyjaśnić wewnętrznie.

Na pewno na spokojnie możesz spróbować dokładnie wyjaśnić sytuację w supporcie, ale sądzę, że jednak to poniekąd Wasze niedopatrzenie.

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Brakuje Tobie niestety wiedzy prawnej. Google ma prawo przetwarzać dane osobowe przez 5 lat ale TYLKO I WYŁĄCZNIE do celów księgowych. Odmowa usunięcia danych jest działaniem bezprawnym.

Nie interesuje mnie kto według Google jest właścicielem konta. Zgodnie z dokumentami oraz faktem, że konto Adwords nie podlega cesji, konto zarejestrowane na zamkniętą spółkę po zgłoszeniu tego faktu, powinno zostać bezpowrotnie usunięte, dając oczywiście możliwość założenia nowego konta, nowemu właścicielowi.

Ponieważ zgłosiłem fakt bezprawnej reaktywacji konta, oczywiście wyrzeknę się wszelkich zaległości na koncie od dnia zgłoszenia, a limit po którym trzeba opłacić kampanię wynosił chyba koło 10 tyś. To tak jakbym zgłosił "kradzież karty kredytowej", a bank niestety nie przyjął zgłoszenia...

Jeśli jesteś taki pro-google, to podaj mi proszę informację z ich strony w jaki sposób wycofuje się zgodę na przetwarzanie danych osobowych, bezpowrotnie usuwając konto Adwords. Jeśli masz odrobinę wiedzy prawnej, wiesz, że każdy kto przetwarza dane osobowe ,ma obowiązek umożliwienia modyfikacji, usunięcia danych osobowych i żadne zapisy wewnętrzne regulaminu tego nie zmienią.

Student ✭ ✭ ✭
Michał staram Ci się pomóc - nie wiem czy zauważyłeś.

Pokazuje Ci, że od zawsze jest tak, że konto likwidowane nigdy nie zostanie de facto usunięte.

Problem jaki posiadasz to bezprawne korzystanie z danych Spółki, której już nie ma co zapewne musisz wyjaśnić sam bądź wręcz zgłosić jako przestępstwo, ale to Ty musisz zrobić, a dopiero na prośbę policji/prokuratury Google może coś z tym zrobić - nie wiem jak wyglądają w takim przypadku procedury.

Ja Ci przytaczam jedynie zasady panujące w Google AdWords. Konto likwidowane nigdy nie jest usunięte - można je przywrócić. Przeczytaj kto może je przywrócić - administrator - pisze to dokładnie w artykule jaki Ci wkleiłem. A w oczach systemu AdWords i supportu osoba posiadające uprawnienia administratora to właściciel konta - nie ważne czy konto przejęte nielegalnie - to Ty musisz to wykazać.

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Sam fakt możliwości przywrócenia konta jest łamaniem prawa. Co oznacza możliwość przywrócenia konta - fakt, że google nie usuwa Twoich danych i dalej je przetwarza.

Coś znalazłem w regulaminie:

Każda ze stron może wypowiedzieć niniejszy Regulamin w dowolnej chwili w drodze zawiadomienia drugiej strony - legal-notices@google.com. Chociaż już tam pisałem a odpowiedzi brak... Czy zatem podpisując z google umowę podpisujesz ją dożywotnio? Nie ma możliwości odstąpienia od umowy? Przecież to powinno zostać już dawno zaskarżone przez UE.

Nie rozumiesz jednej rzeczy. Policja i prokuratora nie ma tutaj nic do powiedzenia. Google odmawia mi usunięcia konta zarejestrowanego między innymi na moje dane, które dodatkowo wykorzystywane jest przez osoby trzecie. To Google nie blokując konta popełnia przestępstwo narażając mnie na straty i fakturując zobowiązania na nieistniejącą spółkę, pomimo faktu zgłoszenia - a osoba trzecia może nawet nie być świadoma co robi, chciał założyć konto adwords, pojawił się przycisk do reaktywacji więc reaktywował...

Wschodząca Gwiazda

Przy okazji tego wątku zastanawiam się, czy jest jakaś różnica między likwidacją konta AdWords z poziomu konta AdWords i likwidacją konta Google i wszystkich powiązanych z nim usług.

Przedstawię poniżej jak wygląda procedura usunięcia konta Google.

Po wejściu na stronę: https://myaccount.google.com/ i zalogowaniu na konto przechodzimy na sam dół i klikamy opcję Usuń konto Google i powiązane z nim dane:

zarzadzanie-kontem-usuwanie-konta-google.png

Po kliknięciu pojawi nam się prośba o potwierdzenie:

usuwanie-konta-google.png

Po kliknięciu usuń konto pojawia nam się plansza z potwierdzeniem, na której możemy przeczytać między innymi:

"Jeśli usuniesz konto Google przez przypadek, możesz je odzyskać, ale masz na to niewiele czasu"

potwierdzenie-usuniecia-konta-google.png

Na adres email powiązany z kontem przychodzi też wiadomość jak poniżej:

email-potwierdzajacy-usuniecie-konta-google.png

Tutaj znów mamy powtórzoną informację, że "Konta Google można przywrócić tylko krótko po usunięciu".

W związku z tym pojawia się pytanie, czy usuwając konto Google (nie samo konto AdWords) konto AdWords powiązane z kontem Google zostaje bezpowrotnie usunięte bez możliwości jego przywrócenia (tak sugerowałaby korespondencja)? Czy też nawet po usunięciu konta Google samo konto AdWords i tak będzie można reaktywować w każdej chwili?

Swoją drogą, usuwając konto AdWords zadbałbym w pierwszej kolejności o odłączenie wszelkich dodanych kart kredytowych. Nie wiem jak dokładnie wygląda procedura w przypadku płatności automatycznych i usuwania kart, ale na pewno też jest to możliwe.

Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca

Wysokie dopuszczalne saldo nasuwa mi myśl, że nie chodzi o rozliczenie kartą kredytową a MDS / MDO.
To osobna umowa, którą należy wypowiedzieć i zadbać o odłączenie możliwości korzystania z jej salda.

To co napiszę Michałowi już raczej nie pomoże ale może komuś się przyda w podobnej sytuacji.
W przypadku likwidacji biznesu lub przekształceń kiedy konto ma zostać zamknięte można przenieść je na jakieś inne konto Google poza domenę, którą uwalniamy.
Podobnie ustawienia korespondencji w zakresie umowy MDS.
Przenoszenie konta opisywane było już wielokrotnie i powstał art na ten temat.

Istnieje też możliwość cesji i zmiany płatnika na koncie - to standardowa procedura.

W przypadku likwidacji firmy nie ulegają likwidacji czy przedawnieniu kwestie fiskalne i możliwa jest kontrola np US a czasem i spory sądowe np w kwestii znaków towarowych, czy innych naruszeń, które mogą wyniknąć w skutek prowadzenia kampanii.

Posiadanie dostępu do konta po zawieszeniu, likwidacji czy przekształceniu biznesu, gdzie są udokumentowane nasze wydatki, wpłaty i cały przebieg kampanii to ważna rzecz. Dodatkowo mamy kontrolę nad umowami dodatkowymi i dostępem osób trzecich do .danych i konta.

Swoją drogą ciekawe co stanie się po przejęciu domeny przez inny podmiot i odzyskaniu haseł do porzuconych kont. 

Michał dzięki za ciekawy temat i nie obrażaj się na nas. Koledzy usiłują Ci pomóc wiedząc jak działają usługi Google, w szczególności AdWords.
Pomocy prawnej tu nie udzielamy, bo to nie nasza specjalność.

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Niestety firma Google odmawia rozwiązanie umowy o świadczenie usług z zamkniętą spółką. Oto odpowiedź, którą otrzymałem poprzez kontakt z ukrywanym przez konsultantów adresem działu prawnego - legal-notices@google.com . Wysłałem skany dokumentów o zamknięciu spółki, a Google dalej zbywa mnie bezsensownymi linkami do usunięcia konta Adwords ( co zostało poprzednio zrobione ). Niestety, nie pozostało już nic poza drogą sądową. Oto odpowiedź Googla:

Thank you for reaching out to us. To cancel AdWords, AdSense and other Google accounts, you will need to consult the following pages: Delete or restore Google Account, Canceling your AdWords account, and Canceling my account - AdSense. Please follow the processes outlined on those pages, and reach out to the Support Team with any further questions.