Obecnie 192 forumowiczów jest online
Obecnie 192 forumowiczów jest online
Pytania nie pasujące do innych kategorii.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Obliczenie roi

Student ✭ ✭ ✭

Witam

Zapewne dość banalne pytanie.

Zastanawia mnie jak określić ROI (nawet taki ogólny) gdy nie wiemy jakie są koszta produktu (nie mamy wszystkich danych).
Mam następujące statystyki:

Koszt kampanii z ostatniego miesiąca - 1100 zł
Przychody - 4000 zł
Kampania sprzedała 5 produktów z czego jeden kosztował ponad 2000 zł a reszta po około 300 zł.

Jak wyciągnąc z tego konkretny wniosek czy kampania zarabia czy nie? Policzyć średni przychód z jednej transakcji i założyć sobie jakiś procent marży?

Odpowiedź eksperta 2verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Miyamoto M
lutego 2016

Dot.: Obliczenie roi

Wschodząca Gwiazda
Nie licz średniego przychodu tylko weź średnią wartość marży w sklepie do obliczeń.

Adam założył w swoich obliczeniach marże na poziomie 70%.
Natomiast w rzeczywistości marże są zdecydowanie niższe.
W 2012 roku średnia marża w branży e-commerce wynosiła 21,7%.
Najwyższe marże były w branżach prezenty i akcesoria (26%).
http://www.portalspozywczy.pl/handel/wiadomosci/iab-polska-srednia-marza-w-branzy-e-commerce-to-21-7...

Nie wiem jakie są marże obecnie i na pewno są one różne dla różnych sklepów, ale z moich wyliczeń wyszło, że jeśli nie masz marży na poziomie co najmniej 27,5% to kampania nie ma dodatniego ROI.

W uproszczeniu by ROI był dodani zysk ze sprzedaży musi pokryć co najmniej koszty kampanii, czyli zysk > 1100zł.

By osiągnąć taki zysk przy sprzedaży produktów za kwotę 4000zł marża musi wynieść co najmniej 27,5%

marża = 1100 / 4000 * 100% = 27,5%

Przy takiej marży ROI wychodzi zero.

zysk=1100
koszt zakupu = 4000 - 1100 = 2900

ROI = (4000 - (2900 + 1100)) / (2900+1100) = 0

Mam nadzieję, że się nie pomyliłem w wyliczeniach.
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wschodząca Gwiazda
Przyjmnijmy, że koszt zakupy przez ciebie produktów to 1200 zł (hurt). To ROI=((4000-(1100+1200)/(1100+1200) czyli 73 %. To uproszczona wersja, ale powinna zadziałać :-). Adaśko

Wschodząca Gwiazda
A wracając do opłacalności, to od przychodu odejmnij wszystkie koszty ( zakup, robocizna, reklama itp). Jeżeli wychodzi ci na plus. Pamiętaj, że w sklepach, gdzie klient powraca ( zakupy cykliczne np. spożywka ), czasem pierwsze zakupy mogą być poniżej zysku ( chodzi o ściągnięcie nowego klienta), ale zarabiamy na nim jak do nas wróci ( programy lojalnościowe, marketing automatyczny, wejścia bezpośrednie itp). Adaśko
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Miyamoto M
lutego 2016

Wschodząca Gwiazda
Nie licz średniego przychodu tylko weź średnią wartość marży w sklepie do obliczeń.

Adam założył w swoich obliczeniach marże na poziomie 70%.
Natomiast w rzeczywistości marże są zdecydowanie niższe.
W 2012 roku średnia marża w branży e-commerce wynosiła 21,7%.
Najwyższe marże były w branżach prezenty i akcesoria (26%).
http://www.portalspozywczy.pl/handel/wiadomosci/iab-polska-srednia-marza-w-branzy-e-commerce-to-21-7...

Nie wiem jakie są marże obecnie i na pewno są one różne dla różnych sklepów, ale z moich wyliczeń wyszło, że jeśli nie masz marży na poziomie co najmniej 27,5% to kampania nie ma dodatniego ROI.

W uproszczeniu by ROI był dodani zysk ze sprzedaży musi pokryć co najmniej koszty kampanii, czyli zysk > 1100zł.

By osiągnąć taki zysk przy sprzedaży produktów za kwotę 4000zł marża musi wynieść co najmniej 27,5%

marża = 1100 / 4000 * 100% = 27,5%

Przy takiej marży ROI wychodzi zero.

zysk=1100
koszt zakupu = 4000 - 1100 = 2900

ROI = (4000 - (2900 + 1100)) / (2900+1100) = 0

Mam nadzieję, że się nie pomyliłem w wyliczeniach.
Tomasz Ciepłucha