AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 210 forumowiczów jest online
Obecnie 210 forumowiczów jest online
Pytania nie pasujące do innych kategorii.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Konkurencja zgłasza roszczenia

Nowicjusz ✭

Witam.

Mam problem. Do klienta zgłosiła się konkurencja z roszczeniami. W google wyświetla się reklama mojego klienta na frazę z nazwą ich firmy(nie samą nazwę  firmy tyko w połączeniu z innym rzeczownikiem). Nie mamy takiej frazy w kampanii. Reklama wyświetla się na zasadzie dopasowania przybliżonego do tego rzeczownika. Wiem że mogę dodać tę frazę do wykluczeń, ale mam pytanie o kwestie prawne. Czy firma ta ma prawo występować do nas z roszczeniami? Czy mamy obowiązek wykluczyć tę frazę z kampanii?  Miał ktoś podobną sytuację?

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Student ✭ ✭ ✭

Cześć,

Temat znany i nie raz poruszany.

Generalnie interpretacja sądów jest niejednoznaczna, ponadto są też inne instytucje w Polsce zajmujące się tą tematyką.

Z Twojego opisu wynika, że reklama waszego klienta pojawia się bez intencji zaszkodzenia konkurencji, nie macie ich brandu w słowach kluczowych iwyświetla się bo używacie jakiegoś powszechnie znanego słowa. Jak dla mnie to 3:0 dla was. Oczywiście, że ta firma ma prawo występować z takimi roszczeniami, ale ja na Twoim miejscu wcale bym się tym nie przejął. Jeśli chcą pójść do sądu, to nie udowodnią czynu nieuczciwej konkurencji. Nie macie obowiązku nic robić i ja będąc Tobą nic bym nie zrobił.

Najlepszy Współtwórca

Nawet jak nie było "złych" intencji to masz już informację jak działa Twoja reklama i że narusza czyjeś dobro. Masz możliwość przeciwdziałania. Zaniechanie działań w kierunku zabezpieczenia jest już świadomą decyzją, mogącą być zakwalifikowaną jako "czyn nieuczciwej konkurencji".

To co zrobisz zależy od Twoich intencji, ew. kalibru prawnika jakiego wynajmie druga strona...

Profesjonalista ✭ ✭

Jak to? Przecież ustawienie w frazie to nie złamanie prawa pod warunkiem że to nie Reklama.

@Łukasz S Jeśli w treści reklamy ta nazwa nie wyświetla się to olej...

Tzn. Ja bym tak zrobił, a decyzja należy do Ciebie.

Pozdrawiam serdecznie,
Rafał Dziurowicz

Nowicjusz ✭ ✭

Dzieki. Apropo:

"ponadto są też inne instytucje w Polsce zajmujące się tą tematyką."

Możesz podpowiedzieć co to za instytucje?

Profesjonalista ✭ ✭

UOKIK lub prokuratura.

Pozdrawiam serdecznie,
Rafał Dziurowicz

Student ✭ ✭ ✭

UOKiK i Urząd Patentowy RP