AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 274 forumowiczów jest online
Obecnie 274 forumowiczów jest online
Pytania nie pasujące do innych kategorii.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Kampanie dla firm konkurencyjnych

Student ✭

Witam

Chciałabym się Was podpytać o opinię odnośnie równoczesnego prowadzenia kampanii dla np. dwóch firm konkurencyjnych.

Zgłosiły się do nas dwie firmy z tej samej branży i działające na podobnym obszarze.

W związku z tym zastanawiamy się, czy obsłużyć obydwa tematy, a jeśli tak - czy informować klienta uczciwie, że obsługujemy już podobną mu firmę? Oczywiście widzimy tutaj również pewien potencjał, czyli wykorzystanie pozytywnych efektów z jednej kampanii, również u konkurencji, dzięki czemu lepiej pracujemy na skuteczność obydwu.

Natomiast interesuje mnie Wasze zdanie, standardy, jakimi się kierujecie w takich przypadkach, polityka informacyjna wobec klientów. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Emotikon: Szczęśliwy

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Najlepszy Współtwórca

ech Bożenka Emotikon: Szczęśliwy  co by Ci tu napisać...

Wszystko zależy od tego jakie macie relacje z tymi Klientami. Kwestia jak długo każdy z Klientów będzie z Wami chciał współpracować. Jaka to branża. Jeśli mało konkurencyjna to pokusiłbym się o promocje obu, bo dla każdego starczy miejsca.

Musicie sobie sami wypracować pewne procedury na wypadek takich sytuacji. Ważne, żeby chociaż jeden z nich z Wami został na dłużej Emotikon: Szczęśliwy

Dominik Myślak

Profesjonalista ✭ ✭

@Bożena C

Ja bym nie mówił bo klienci są... Różni.

Natomiast mając 2 firmy przecież jestes w stanie zrobić to tak żeby wyświetlać np. reklamy jednej tak, aby nie kolidowały z reklami drugiej ani nawet nie brały licytacji w tych samych aukcjach jeśli np. budżet jest ograniczony :-)

Pozdrawiam serdecznie,
Rafał Dziurowicz

[ Edytowane ]
Wszechwiedzący ✭

Bożena,

Z własnej inicjatywy nie informowałbym, ale jeśli zapytają - powiedziałbym prawdę z rzeczowym uzasadnieniem, że to raczej pomaga niż przeszkadza.

Są przecież - jak wszyscy wiemy - agencje specjalizujące się w jednej branży - według mnie to sytuacja idealna. To nie przeszkadza na przykład dlatego, że praktycznie nigdy nie zdarza się, żeby dwie firmy z tej samej branży miały taki sam budżet. A co za tym różne pozycje w wyszukiwarce są dla każdego z nich optymalne - jeśli budżet ma być wykorzystany w całości a mają mieć jak najwięcej wejść. Dodatkowo dochodzi efekt synergii, bo wnioski z jednej kampanii stosujesz w drugiej i odwrotnie. Nie będziesz też sama ze sobą wdawać się w wojny na stawki CPC - na czym zyskują klienci, bo dajesz im poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli taki punkt widzenia Cię nie przekonuje (czyli to, co ja robię w praktyce) - to jakimś wyjściem jest stosowanie automatycznych stawek - wtedy masz problem z głowy od strony etycznej (przynajmniej częściowo). Przy czym można tu rozważyć zarówno ustawienie automatycznych stawek u tylko jednego klienta - jak i u obu.

________
Booguś

Profesjonalista ✭ ✭

Zarówno z @Booguś jak i @Dominik Myślak muszę się zgodzić Emotikon: Język.

Milcz @Bożena C może po prostu nie zapyta, a jak zapyta do Ciebie należy decyzja, ja bym powiedział że prowadzę, lecz to do Ciebie należy decyzja.

Możesz wytłumaczyć że dzięki temu budżety są lepiej wykorzystywane i środki w tych samych licytacjach nie biorą udziału Emotikon: Język

Pozdrawiam serdecznie,
Rafał Dziurowicz

Student ✭

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Postanowiliśmy, że będziemy obsługiwać takie zapytania i działać jak najlepiej, uwzględniając cele reklamowe obydwu firm. Bez informowania klientów o prowadzeniu działań dla konkurencji, natomiast oczywiście będziemy mieć przygotowane umotywowanie takiej strategii. Pozdrawiam Emotikon: Szczęśliwy