Obecnie 227 forumowiczów jest online
Obecnie 227 forumowiczów jest online
Pytania nie pasujące do innych kategorii.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Jest budżet i target - jak obliczyć liczbę kliknięć i wyśw?

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Cześć,

Temat chyba dość popularny, ale nie mogę znaleźć optymalnego rozwiązania:/

Sprawa wygląda tak - przykładowo, w briefie jest określony budżet miesięczny na kampanię (np. 10 000 PLN) oraz grupa docelowa (np. klocki Lego) - jak obliczyć szacunkową liczbę wyświetleń i kliknięć z podziałem na wyszukiwarkę i sieć reklamową?

Z których narzędzi korzystacie i jak? (planer słów kluczowych, planer kampanii displayowych). Przykładowo:

Sieć wyszukiwania > Planer słów kluczowych > Sprawdź prognozy liczby kliknięć i kosztów - dodaje słowa kluczowe, CPC i budżet dzienny > i na bazie tego macie wyświetlenia i kliknięcia. 

Nie ufam trochę obu narzędziom, stąd też chciałbym poznać Wasze doświadczenia w tym obszarze.

A więc jak optymalnie podejść do tego zagadnienia?

Dzięki za pomoc!

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Dot.: Jest budżet i target - jak obliczyć liczbę kliknięć i wyśw?

Najlepszy Współtwórca
sugeruje poszukać w briefie informacji co dokładnie chce osiągnąć kampanią Klient, do kogo chce trafić i mając tą wiedzę będzie Ci troszkę prościej określić miejsca gdzie reklamować
Dominik Myślak

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭ ✭

To jest inne dla każdego Klienta, jasne - dla uproszczenia podałem tutaj że mamy budżet 10k + wszystkie inne informacje dotyczące targetowania (grupa docelowa, tematyka itd) sprowadziłem do "klocki lego":-)

Chodzi mi o to, że np. w Adplannerze:
- wbijam "klocki lego"
- wybieram odpowiednie grupy reklam pod słowa kluczowe, zainteresowania itd
- otrzymuje cyfry z kosmosu - adplanner wywala mi 10-50mln cookie + 500mln-1mld wyświetleń..

Wiadomo - dla "klocki lego" wyświetleń będzie bardzo dużo, ale problem jest taki że nawet dla mniej konkurencyjnych zapytań też wychodzą cyfry z kosmosu.

Z kolei w Planerze słów kluczowych 2 wyszukiwania na te same frazy i wyskakują 2 zupełnie inne szacunki (rozpiętość jest bardzo duża). 2k kliknięć a 12k kliknięć to jest różnica, której potem mogę nie obronić przed Klientem. (i jeszcze gorzej jak będzie w drugą stronę - wyślę do Klienta 12k a finalnie ledwo 2k uzyskam bez sztucznego pompowania wyników)

I jak na bazie tego narzędzia (lub innego) określić ile możemy mieć wyświetleń i kliknięć w tej cenie? Jakich przeliczników używacie żeby z tych cyfr zejść do bardziej realnych szacunków?

Dzięki za pomoc i dyskusję.

Najlepszy Współtwórca
nie rób wycen na bazie ilości kliknięć czy wyświetleń - zawsze musisz wyjaśnić Klientowi, że dostępne narzędzia podają dane uśrednione z ostatnich 12 miesięcy i nie da się dzięki nim podać konkretne wartości - inaczej ryzykujesz niedoszacowanie

bądź podawaj jakieś widełki, które jak wiesz czasem mogą być bardzo duże

Jeśli dana firma rozlicza się od ilości kliknięć/wyświetleń sporo może ryzykować... a w międzyczasie widząc niekorzystny dla niej obrót sprawy może zafałszować dane uruchamiając np. dopasowanie przybliżone co oczywiście jest na szkodę Klienta - ale przecież trzeba pokazać konkretne liczby

Edukuj Klienta
Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda
W planerze słów kluczowych uwzględniaj typ dopasowania.
Standardowo wpisujesz pewnie dopasowanie przybliżone, a w rzeczywistości będziesz pewnie używać dopasowania ścisłego, do wyrażenia i modyfikatora dopasowania przybliżonego. Tego ostatniego nie zastosujesz w planerze, ale dop. ścisłe i do wyrażenia już tak. Różnice są ogromne. Przy planowaniu uwzględnij od razu popularne słowa wykluczające. Tak samo lokalizację i język. Im więcej elementów uwzględnisz w planerze tym bardziej prawdopodobne wartości otrzymasz.
Natomiast planer słów kluczowych i kampanii displayowych używaj jednak jako narzędzia do szukania propozycji (nowych słów, miejsc docelowych, tematów itp.) i szacowania przybliżonych kosztów, a nie jak wyroczni.
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Dominik - nie robię takich wycen bo tak jak napisałeś tutaj zawsze można podpompować żeby wszystko się zgadzało w raporcie. Zawsze dużymi literami zaznaczam, że szacunki będą się różnić od faktycznych efektów.

Tomek - zawężam jak się da, tłumaczę za każdym razem że to nie będzie wiarygodne, ale ciągle wraca to samo pytanie - o szacunki. Klient dostaje tego typu szacunki od domów mediowych i pada "skoro tam się da to czemu tu nie? jakieś widełki chociaż...".

Problem pozostaje - jak podejść do tematu, żeby jak najbardziej zminimalizować niedoszacowanie/przeszacowanie?:-)

Ja osobiście rozumiem te wątpliwości - tu nie chodzi o to żeby wyznaczyć cyferki na starcie i się ich trzymać później - bardziej o to, że przy większych kampaniach uwzględniających różne źródła ruchu (TV, mailing, display etc) Klient chce wiedzieć +/- jakich efektów może się spodziewać. Jak ja bym wydawał np. 50k na GDN to też chciałbym wiedzieć jakich efektów mogę się spodziewać, bo mogę tą kasę przerzucić na inne działania.

Reasumując - Wy korzystacie z narzędzi Google na własne potrzeby, tak? Wychodzi mi na to, żeby przy szacunkach GSN korzystać z Planera słów kluczowych, a w GDN z AdPlannera (wypluwa jakieś cyfry > przyjmuję jakiś średni ctr > obliczam szacunkowe kliknięcia). Takie zgadywanie:/

Dzięki wielkie za poświęcony czas!

PS. Z dopasowaniami w sieci reklamowej ciekawa sprawa, bo na kilku szkoleniach i konferencjach usłyszałem, żeby takowych nigdy nie stosować gdy kierujemy kampanię na GDN.

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Przeczytaj pierwsze zdanie mojej odpowiedzi Emotikon: Szczęśliwy
Pisząc o dopasowaniu pisałem w kontekście korzystania z planera słów kluczowych i opcji "Sprawdź prognozy liczby kliknięć i kosztów" (czyli tej, o której Ty wspomniałeś w pierwszym poście), a nie planera kampanii displayowych.

Planer słów kluczowych – Google AdWords.png

I nie korzystamy z AdWords wyłącznie na własne potrzeby, ale głównie do prowadzenia kampanii klientów - myślę, że śmiało mogę się tu wypowiedzieć w imieniu zarówno swoim, jak i Dominika Emotikon: Szczęśliwy

Tomasz Ciepłucha

Wschodząca Gwiazda
Uśredniaj wszystko. Wiadomo, że to tylko estymacje i zwykle w trakcie działań dostajesz konkretne dane, ale ja współpracując z agencjami i robiąc wyceny zakładam jeden standard:

śr. CPC na poziomie 1 zł +/-. I tak przy budżecie 5000 zł szacuję 5000 kliknięć +/-. Wyświetlenia zwykle nie są wymagane. Oczywiście wszystko zależy od branży, ale gdyby brać te wszystkie rzeczy pod uwagę to obliczenia zajęłyby Ci więcej czasu niż wycena tego warta.

Lepiej oczywiście edukować klienta i nie "wróżyć z fusów", ale czasem tego się nie uniknie więc jakiś schemat trzeba przyjąć.

[ Edytowane ]
Magister ✭ ✭ ✭

AdWords KrK: Ty rozumiesz klienta, my rozumiemy Ciebie, ale i tak moim zdaniem do kampanii najlepiej jest podejść tak, jakbyś ją robił dla siebie i w rozmowach z klientem podkreślać, że oczywiście możesz mu zrobić kampanię na X kliknięć "za 5 groszy" przy beznadziejnym dopasowaniu i konwersjach, ale obecnie odchodzi się od takich nieefektywnych kampanii na rzecz optymalizowania kosztu konwersji a nawet kosztu pozyskania klienta z grupy dającej najwyższą wartość dla firmy w określonym okresie czasu.
Jeśli klient zrozumie tę różnicę w podejściu a Wy dacie radę poprowadzić taką efektywną kampanię to nie tylko nie stracisz budżetu na rzecz innych mediów, ale wręcz przeciwnie - to tamte budżety trafią do Ciebie.

Wiem, że to nie jest odpowiedź na pytanie, które wprost zadałeś, ale ja pracując z klientami podawałem wartości wg schematu podobnego do opisanego przez Paulinę. Równocześnie zawsze tłumaczyłem co i jak chcę osiągnąć, uświadamiając, że podane cyfry są tylko szacunkiem i głównym celem będą nie te liczby, a jak największa opłacalność kampanii.

Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Dokładnie tak, zajmują strasznie za dużo czasu a to wszystko potem i tak weryfikuje kampania w realu. A masz jakiś patent na szacunki w GDN? W Adplannerze często wyskakuje zasięg 50mln-1mld i jak tu być mądrym:-)

Dzięki wielkie!
Dawid

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Nie zrozumieliśmy się chyba z tym korzystaniem z Google - nie pisałem że "Wy korzystacie z Google na własne potrzeby" tylko czy przy kalkulacjach korzystacie z NARZĘDZI Google czy z innych też :-) Ja:
- GSN = Planer słów kluczowych,
- GDN = Adplanner + śr. CTR + śr. CPC + zdrowy rozsądek

Pzdr,
Dawid

Wschodząca Gwiazda
Ja zakładam 1 zł do Search i GDN, z czego wiem, że Search zwykle będzie droższe wiec mogę zawsze nadrobić kampanią GDN manewrując niższymi stawkami.

Prawda jest też taka, że niską stawką nawet w search, o ile rozliczasz się za wejścia, ugrasz odpowiednią liczbę kliknięć. Ale to bardzo złe praktykiEmotikon: Szczęśliwy Bo nie na tym kampania Adwords polega.

Możesz w GDN estymować na danych z innych kampanii np. przy wydatkach na poziomie 500 zł osiągnąłeś zasięg w postaci 150 000 wyświetleń i estymować dalej.

Zasięg z planera może być kartą przetargową, ale to zupełnie co innego niż zasięg jaki ty jesteś w stanie przy określonym budżecie wypracować. Dlatego takich estymacji nie polecam.