Obecnie 384 forumowiczów jest online
Obecnie 384 forumowiczów jest online
Pytania nie pasujące do innych kategorii.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

GTM Reguła

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Czy wie ktoś jak zrobić regułę która odpala event tylko na stronie wejścia?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Artur Cube
września 2015

Dot.: GTM Reguła

Najlepszy Współtwórca
Umknął mi wątek, przepraszam.

Mówiłem wtedy o sprawdzeniu czy zmienna {{referrer}} zawiera moją domenę, jeśli tak to spełnia to regułę, która blokuje licznik lub wysłanie zdarzenia.

Odesłanie z poczty i wejście bezpośrednie nic nie zmieniają, referrer nie zawiera mojej domeny i licznik rusza. Po przejściu na kolejną stronę już zawiera.
Rzeczywiście brak referrera przy odświeżeniu strony może stanowić jakąś niedoskonałość, bo wyzwoli kolejne zdarzenie, ale obawiam się (patrząc na poziom akceptowalności ciastek), że prędzej spotkam usera, który nie akceptuje ciastek, niż który odświeża notorycznie stronę.

Poza tym strona po odświeżeniu nadal jest wejściową, user nie poszedł na inną. Zdarzenie wywołane po raz kolejny nie zmieni bounce rate, bo już go nie ma (jest = 0) jeśli przy wcześniejszej odsłonie zdarzenie z interakcją było wysłane do GA.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda

Wszystkie odpowiedzi

Student ✭ ✭ ✭
Sprawdź wartość makra z {{referrer}}. Jeśli zawiera Twoją domenę to znaczy że to już nie jest strona wejścia.
Michał Bryś

Wschodząca Gwiazda
To niestety nie uwzględni wszystkich okoliczności - np. przy wejściu bezpośrednim lub kliknięciu w link w mailu nie ma referrala. Oczywiście można w takim razie dodatkowo sprawdzać, czy referral w ogóle istnieje.

Jednak w momencie gdy ktoś jest na stronie i ponownie ją załaduje przez wciśnięcie entera na pasku adresu w przeglądarce również nie będzie referrala.

Dlatego pewniejszym sposobem jest ustawienie ciasteczka ważnego do końca sesji i sprawdzanie, czy ciacho jest ustawione - jak nie jest - to znaczy, że to strona wejścia.
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Powiem Wam chłopaki tak. Leszek o tym wspominał na szkoleniu ale ja wtedy nie ogarniałem tak tematu i nie pamiętam jak on to ustawił. Może Leszek jesteś tu i powiesz jak to się robi?
Rozwiązanie
września 2015

Najlepszy Współtwórca
Umknął mi wątek, przepraszam.

Mówiłem wtedy o sprawdzeniu czy zmienna {{referrer}} zawiera moją domenę, jeśli tak to spełnia to regułę, która blokuje licznik lub wysłanie zdarzenia.

Odesłanie z poczty i wejście bezpośrednie nic nie zmieniają, referrer nie zawiera mojej domeny i licznik rusza. Po przejściu na kolejną stronę już zawiera.
Rzeczywiście brak referrera przy odświeżeniu strony może stanowić jakąś niedoskonałość, bo wyzwoli kolejne zdarzenie, ale obawiam się (patrząc na poziom akceptowalności ciastek), że prędzej spotkam usera, który nie akceptuje ciastek, niż który odświeża notorycznie stronę.

Poza tym strona po odświeżeniu nadal jest wejściową, user nie poszedł na inną. Zdarzenie wywołane po raz kolejny nie zmieni bounce rate, bo już go nie ma (jest = 0) jeśli przy wcześniejszej odsłonie zdarzenie z interakcją było wysłane do GA.

Wschodząca Gwiazda
Wszystko się zgadza, tylko Michał nie napisał nic na temat tego, żeby wykorzystać zmienną {{referrer}} do utworzenia reguły blokującej Emotikon: Szczęśliwy

Jeśli więc ustawimy jako regułę blokującą {{referrer}} równa się nasza domena - wówczas będzie ok.

Ale jeśli ustawimy jako regułę wyzwalająca {{referrer}} nie równa się nasza domena - wówczas nie zadziała z powodów, o którym pisałem.

Poza tym trzeba pamiętać, by zdarzenie nie zostało uruchomione zanim nie zostanie wysłane pageview, bo jeśli tak się stanie będziemy mieć w raportach jako stronę wejściową not set.
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Czyli reguła blokująca powinna wyglądać tak:

http://scr.hu/3683/1e1pr

?
Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda