Obecnie 332 forumowiczów jest online
Obecnie 332 forumowiczów jest online
Pytania nie pasujące do innych kategorii.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Działa usunięta kampania

Nowicjusz ✭

Dzień dobry.

Ostatnio poczyściłem panel adwords z nieużywanych od jakiegoś czasu reklam i kampanii. Przez przypadek jednak odkryłem, że jedna z usuniętych kampanii wyświetla się na stronach wyszukiwarki google. O tyle to dziwne, że kampania była wstrzymana ponad rok temu a teraz jedynie ją usunąłem. Teraz kampania w panelu znajduje się wśród usuniętych a żadna jej reklama już nie jest widocza (w panelu do zarządzania).

Nie wiem o co chodzi i nie wiem co dalej z tym począć. Nie wiem jak mam teraz wyłączyć kampanię (już jest w usuniętych i panel pokazuje wyświetleń 0), a nie chcę by google mnie za nią obciążyło.

Ktoś potrafi wytłumaczyć sprawę? Jakieś naprowadzenie na rozwiązanie? Jak dotrzeć do zarządzania tą kampanią, gdy nigdzie jej nie widzę w panelu?

Pozdrawiam.

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Dot.: Działa usunięta kampania

Najlepszy Współtwórca
Najważniejsze pytanie to widzisz tą reklamę/kampanię w wynikach w wyszukiwarce dla AdWords?

Z tego co piszesz to kampanie usunąłeś. A czy w działających kampaniach nie masz bliźniaczych reklam?

Czy nadal prowadzisz dla siebie/kogoś tą kampanię? Może ktoś inny na innym koncie ją prowadzi w dokładnie tym samym wyglądzie?

Wejdź na tą usuniętą kampanię i wybierz jakiś przedział czasowy - nie wierze, żebyś od momentu jej wstrzymania widział kliknięcia/wyświetlenia.
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭
Tak, widzę reklamę w polach poświęconych linkom sponsorowanym.

Nie mam bliźniaczych ani podobnych reklam.

Nikt nie prowadzi tej kampani. Inna sprawa, że na potrzeby reklamowanego portalu mogło być założone odzielne konto i na nim stworzona kampania (nie pamiętam i nie wiem jak sprawdzić) a ja ze swojego konta jedynie ją zarządzałem i ostatecznie teraz skasowałem. Ale nikt nie ma dostępu do tego konta, Jeśli było tworzone odzielne, stworzylem je ja sam.

Gdy wchodzę na usuniętą kampanię wyświetla się komunikat:
"Nie masz żadnych aktywnych ani wstrzymanych grup reklam w tej kampanii. Kliknij „+ Grupa reklam” powyżej, by je utworzyć." i nie ma żadnej historii (ale przed wejściem na liście kampanii ma historię wyświetleń, kliknięć itp.).

Najlepszy Współtwórca
Sprawdź wyciągi z kart płatniczych. Większość podobnych sytuacji się w ten sposób rozwiązała. Zapomniane konto, które skubało co miesiąc kartę identyfikuje się w banku po id płatnościEmotikon: Szczęśliwy.
Chyba, że masz dużą przedpłatę na koncie AdWords...

Wschodząca Gwiazda

Jeśli masz połączone konta AdWords i Analytics to możesz ewentualnie kliknąć tą reklamę i po jakimś czasie sprawdzić w Google Analytics raport Pozyskiwanie > AdWords > Kampanie włączając wymiar dodatkowy "Konto".

konto reklamowe.png

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭
Tylko że mam inne działające kampanie, więc oczywiście będę miał opłaty na rzecz google. Mogę - fakt - sprawdzić różnice w sumie platności, tylko nie chcę blokować karty na platności google adwords bo chcę obsługiwać inne kampanie.

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

O, Ciepło!

Google Analytics pokazuje, że ruch pochodzi z zupełnie innej kampanii (aktywnej). Problem w tym, że ta kampania dotyczy innej strony i ma inne reklamy pod sobą, inne slowa kluczowe itd.

Wschodząca Gwiazda
To by oznaczało, że te reklamy które widzisz - jeśli generują jakiekolwiek kliknięcia - to nie pochodzą z Twojego konta reklamowego. Mogą pochodzić z konta, które nie jest połączone z kontem Analytics i jeśli na tym innym koncie AdWords jest włączone automatyczne tagowanie to będziesz ten ruch widzieć w raportach AdWords jako (not set).
A jak nie ma autotagowania to ruch będzie liczony jako bezpłatny i w ogóle go nie zobaczysz w raportach AdWords.

Jak reklamujesz z jednego konta AdWords różne domeny to tak niestety jest, że dane o wszystkich kampaniach z tego konta trafiają do wszystkich usług w Google Analytics. Można ten problem rozwiązać za pomocą odpowiedniego filtra widoku danych.
W tym celu stwórz filtr niestandardowy typu "Uwzględnij", jako pole filtru wybierasz "Docelowy URL kampanii" i wpisujesz nazwę reklamowanej domeny ( kropki porzedzasz ukośnikiem \ - np.: moja-domena\.pl ) powiązanej danym kontem GA. Dzięki temu w raportach GA związanych z AdWords zobaczysz tylko kampanie dotyczące tej domeny.
Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

OK. Dziękuję za podpowiedź. Tylko to nie pomoże mi wylączyć kampanię, która nie powinna być uruchomiona, a już nie mam do niej dostępu bo jest usunięta. Moim zdaniem jest to jakiś wewnętrzny bląd systemu google adwords. Można jakoś zglosić błąd do nich?

Najlepszy Współtwórca
Jeszcze raz zadam pytanie. Czy sprawdzałeś w tej kampanii usuniętej jakiś zakres dat p. ostatnie 30 czy 14 dni? Jeśli nie ma kliknięć i wyświetleń (ani pobrania opłat na tym koncie ponad kampanie, które działają) to szukałbym kampanii na innym koncie.
Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda
To na pewno nie żaden błąd, tylko tak jak napisałem wcześniej i tak jak sugeruje Dominik - reklamy są wyświetlane z innego konta reklamowego. Nie ma takiej opcji, by reklamy wyświetlały się po wstrzymaniu kampanii.
Tomasz Ciepłucha