Obecnie 207 forumowiczów jest online
Obecnie 207 forumowiczów jest online
Przeanalizuj informacje ze swoich raportów i rozwiąż problemy z nimi związane.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

koszty produktu w raportach GA

Student ✭

Witam,

Chciałbym zaimportować do GA koszty produktów, tylko żeby nie były widoczne w kodzie strony tylko były wysyłane do raportów po dokonaniu transakcji. W tym celu utworzyłem z panelu administratora niestandardową daną koszt produktu:

ga 3.jpg

Następnie wg pobranego schematu uzupełniłem i wczytałem plik z poziomu importu danych:

ga 1.jpg

Co teraz powinienem zrobić, żeby informacje o koszcie były wysyłane do raportów?

Mam podpięte śledzenie e-commerce w witrynie i teraz dla każdej nowej danej trzeba doklejać nowy kod?

ga 2.jpg

Czy mogę w google tag managerze (i jak konkretnie?) to zrobić bez angażowania działu IT?

Pozdrawiam

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Dot.: koszty produktu w raportach GA

Wschodząca Gwiazda
Witaj Robert!

Teoretycznie nie musisz już nic więcej robić. Jeżeli Twój plik danych zawiera informację o kosztach dla produktów i prawidłowe identyfikatory produktów to informacje o kosztach zostaną wstawione do Twojej metryki zgodnie z konfiguracją.

Pamiętaj tylko o kilku sprawach:
1. import danych dla produktów działa tylko z modułem rozszerzonego e-commerce. Jeśli używasz standardowego EC to niestety to nie zadziała,
2. dane o kosztach będą dołączane od momentu przesłania pliku danych. Wcześniejsze dane nie zostaną zaktualizowane,
3. dane nie są doklejane od razu. Teoretycznie może zająć do 24 godzin zanim dane zostaną przetworzone i uwzględnione w raportach, ale można patrzeć już po godzinie,
4. jeśli utworzyłeś nową metrykę również czasem trzeba poczekać by zaczęła ona funkcjonować.

Jeśli zatem używasz modułu EEC to odczekaj dla pewności około 24 godziny i dopiero cokolwiek sprawdzaj i wyciągaj wnioski. W międzyczasie przygotuj sobie niestandardowy raport, który uwzględni Twoją niestandardową metrykę.
Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Student ✭

No właśnie używam standardowego modułu e-commerce i nie widzę w raportach niestandardowych nowych metryk.
Żeby włączyć moduł EEC oprócz przełączenia w panelu administratora w wybranym widoku danych trzeba zmienić kod śledzenia w witrynie? Widzę w tag managerze, że we wpiętym tagu google analytics nie jest zaznaczony moduł rozszerzonego e-commerce:ga.jpg

To wystarczy go zaznaczyć czy musz 

Wschodząca Gwiazda

W celu stworzenia raportu niestandardowego z Twoją metryką przejdź na kartę Dostosowanie, kliknij przycisk +Nowy raport niestandardowy, następnie wybierz metryki (dane) i wymiary, które Cię interesują.

Niestandardowe metryki są zgrupowane pod "Niestandardowe dane". Nie trzeba używać modułu EEC by korzystać z niestandardowych metryk, ale trzeba go używać jeśli chcesz importować dane o produktach.

raport-niestandardowy-metryki.png

Żeby korzystać z modułu EEC to trzeba zmienić kod śledzący i to dość znacznie, gdyż dane o transakcji w rozszerzonym e-commerce przesyłane są za pomocą odsłony lub zdarzenia, a nie tak jak w standardowym e-commerce poprzez wywołanie komendy ga('ecommerce:send');

Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje, jak wdrożyć śledzenie transakcji w rozszerzonym e-commerce:

https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/enhanced-ecommerce#transact...

Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Dzięki Tomasz pojawia się w grupie danych ta dana. Czy po zmianie kodu śledzącego zbieranie danych w domyślnym raporcie np. pozyskanie cały ruch dane będą zbierane w inny sposób i czy będą się różnić od tych przed zmianą kodu śledzenia? Z poziomu widoku można też w dowolnym momencie zmienić na ulepszone lub zwykłe e-commerce ale zbierane dane wg nowego kodu pewnie się będą różnić, więc może na początek można nowy kod wkleić tylko dla 1 widoku danych?. Jeszcze 1 kwestia bo mamy połączone konta GA z Adwords, którym zajmuje się zewnętrzna firma czy zmiana kodu śledzenia coś zmienia i czy wcześniej muszę to im zgłosić.

Wschodząca Gwiazda
Jeżeli do tej pory na stronie był kod Universal Analytics (czyli biblioteka analytics.js) to kompletnie nic się nie zmieni - oczywiście, jeśli wdrożenie będzie poprawne.
Kod wstawiasz dla całej usługi, a nie dla widoku. Zmiana kodu ma więc wpływ na wszystkie widoki w usłudze.
Co do informowania firmy zewnętrznej prowadzącej kampanie to oczywiście warto poinformować.
Ale jeśli zmiana nastąpi jedynie w zakresie zmiany sposobu śledzenia transakcji z ec na eec to w zasadzie nie powinno być żadnych problemów.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Ok dzięki na informacje. Po weekendzie zobaczymy czy wszystko działa.

Student ✭
Niestety muszę jeszcze zaczekać chwilę na wdrożenie EEC, ale chciałem zapytać jak można policzyć marże z produktów w raportach. Nie chcę tylko tworzyć niestandardowej danej gdzie do SKU Produktu zaciągnę do GA wartość marży tylko, żeby liczyć ją od aktualnej ceny sprzedaży - koszt produktu (wczytany wcześniej jaka dana niestandardowa).

Wschodząca Gwiazda
Jeśli masz wszystkie dane potrzebne do obliczeń to możesz do tego celu wykorzystać "Obliczone dane" (zakładka Administracja i z poziomu widoku danych powinieneś mieć kartę Obliczone dane). Ale jest to BETA więc możesz tego równie dobrze nie mieć na swoim koncie.
https://support.google.com/analytics/answer/6121409
Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Czy wdrożenie rozszerzonego e-commerce spowoduje zwiększenie liczby działań w Usłudze w porównaniu do standardowego modułu?