Obecnie 210 forumowiczów jest online
Obecnie 210 forumowiczów jest online
Przeanalizuj informacje ze swoich raportów i rozwiąż problemy z nimi związane.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Współczynnik konwersji w danym przedziale wartości

Student ✭ ✭ ✭

Dzień dobry, prowadzę sklep internetowy. Czy jest możliwość zbadania jaki jest współczynnik konwersji na produktach w danych przedziale wartości? Sprawa wygląda tak: w sklepie mam produkty w cenach od 10 zł do 300 zł, darmowa dostawa od 200 zł. Chcę zmienić darmową dostawę na 150 zł jednak chcę zbadać w jaki sposób wpłynie to na współczynnik konwersji dla produktów znajdujących się w przedziale cenowym od 150 do 200 zł.

Czy można stworzyć taki segment lub inny raport?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Współczynnik konwersji w danym przedziale wartości

Najlepszy Współtwórca
Taki raport mija sie z celem, bo wspolczynnik konwersji moze bardzo przeklamac dane. Bedziesz mial produkt z jedna sesja i jedna transakcja tego produktu czyli wspolczynnik konwersji 100%.

Obnizanie wartosci progu darmowej dostawy bardziej bedzie wplywalo na srednia wartosc koszyka oraz ilosc produktow na koszyk. Tutaj powinienes szukac danych i sprawdzac co ta zmiana moze Ci przyniesc.

Student ✭ ✭ ✭
ok, w przypadku analizowania ruchu na jednym produkcie to może być taka sytuacja o jakiej piszesz, natomiast analizując ruch na całej grupie produktów, których cena jest w podanym zakresie to dane mogą być już miarodajne. Czyli np. w miesiącu poprzedzającym miałem 10 000 sesji na produktach 150 zł do 200 zł i CR wyniósł 1%. W miesiąc bieżącym (gdzie darmowa dostawa jest już na niższym poziomie) mam znowu 10 000 sesji ale CR wynosi 2%.

Czy ten sposób rozumowania jest poprawny?

Wschodząca Gwiazda
Nie jesteś w stanie w ogóle stworzyć takiego raportu, o którym piszesz, bo metryka współczynnik konwersji e-commerce nie łączy się z wymiarem "produkt", a w celu uwzględnienia tylko produktów o określonej cenie musiałbyś użyć metryki "średnia cena", która bez użycia wymiaru "produkt" mija się z celem.
Zamiast tego możesz stworzyć raport niestandardowy z wymiarem "produkt" oraz metrykami "średnia cena" i "unikalne zakupy" i sprawdzić, czy dla produktów z określonego przedziału cenowego (możesz użyć zaawansowanego wyszukiwania by ograniczyć przedział cenowy) było więcej zakupów.
A jeśli korzystasz z ulepszonego e-commerce to dodatkowo do raportu możesz włączyć takie metryki jak np. "współczynnik koszyka do szczegółów", "współczynnik kupna do szczegółów", "wyświetlenia produktu na liście", "kliknięcia produktu na liście", "dodanie produktu do koszyka"., itp. i sprawdzić, czy po obniżeniu progu darmowej dostawy parametry te uległy poprawie.
Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭ ✭

A już najlepiej byłoby zbadać to w formie testu A/B, tak aby wszystkie zmienne (sezonowośc, kampanie itp) nie wpływały na wynik.