Obecnie 279 forumowiczów jest online
Obecnie 279 forumowiczów jest online
Przeanalizuj informacje ze swoich raportów i rozwiąż problemy z nimi związane.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Wirtualne odłony a sesja

Student ✭

Cześć. Na witrynie korzystam z pewnej wtyczki, która odpowiada za składanie rezerwacji. Wtyczka skonfigurowana jest domyślnie przez autorów w taki sposób, że każdy krok rezerwacji zwraca wirtualną odsłonę w celu ich śledzenia. W GA w raporcie "na żywo" obserwuję ten ruch, ale zauważyłem, że wirtualna odsłona generuje mi nową pojedynczą sesję dla kroków w obrębie tej wtyczki.

Pytanie brzmi: Czy jest to normalne zachowanie i jeśli nie to jak tego uniknąć?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Maciej Janyska
luty

Wirtualne odłony a sesja

Wschodząca Gwiazda

Biorąc pod uwagę informację z drugiego posta, że wtyczka uruchamia się w iframe to takie zachowanie jest normalne, ponieważ mimo użycia tego samego kodu śledzącego (zakładam, że masz ten sam identyfikator śledzenia na Twojej stronie i w tej wtyczce) wtyczka ładowana jest w innej domenie głównej więc nie jest współdzielone ciasteczko.

W związku z tym, jak jak napisałeś, musisz wdrożyć śledzenie w wielu domenach, jednak w przypadku ramek (iframe) nie jest to takie proste.

Poniższa dokumentacja powinna Ci w tym pomóc:

https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/cross-domain#iframes

Jeżeli wszystko skonfigurujesz prawidłowo i będzie przekazywane właściwie clientId to powinno wszystko działać w obrębie jednej sesji.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Wirtualne odłony a sesja

Student ✭

Zgłębiłem trochę temat i wiem już, że potrzebuję poprawnie skonfigurowanych kodów śledzenia pod Cross Domain Tracking. Nie wspomniałem wcześniej, że wtyczka uruchamia się w <iframe> i jest zasobem z zewnętrznej domeny. Natomiast ciągle nie jestem pewien czy po wprowadzeniu tych ustawień możliwe będzie śledzenie ruchu na wtyczce w obrębie jednej sesji. Wtyczka jest aplikacją SPA (Single Page Aplication). Poszczególne kroki rezerwacji generują wirtualne odsłony. Wszelkie wskazówki mile widziane Emotikon: Szczęśliwy

Wirtualne odłony a sesja

Najlepszy Współtwórca

Nie jest to normalne. Wirtualna sesja powinno byc generowana w czasie jednej sesji. Nie powinna generowac dodatkowej sesji. Pewnie zrodlo sie zmienia przy generowaniu virtual page view i stad problem. 

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Maciej Janyska
luty

Wirtualne odłony a sesja

Wschodząca Gwiazda

Biorąc pod uwagę informację z drugiego posta, że wtyczka uruchamia się w iframe to takie zachowanie jest normalne, ponieważ mimo użycia tego samego kodu śledzącego (zakładam, że masz ten sam identyfikator śledzenia na Twojej stronie i w tej wtyczce) wtyczka ładowana jest w innej domenie głównej więc nie jest współdzielone ciasteczko.

W związku z tym, jak jak napisałeś, musisz wdrożyć śledzenie w wielu domenach, jednak w przypadku ramek (iframe) nie jest to takie proste.

Poniższa dokumentacja powinna Ci w tym pomóc:

https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/cross-domain#iframes

Jeżeli wszystko skonfigurujesz prawidłowo i będzie przekazywane właściwie clientId to powinno wszystko działać w obrębie jednej sesji.

Tomasz Ciepłucha

Wirtualne odłony a sesja

Student ✭

Wtyczka odpalana jest iframe'em, który wyświetla witrynę z innej domeny. Zakładam więc, że źródło się zmienia. Idąc dalej, bez skonfigurowania śledzenia w wielu domenach się nie obejdzie. I teraz pojawia się pytanie: czy po poprawnym skonfigurowaniu kodu w obu domenach możliwe jest przesyłanie wirtualnych odsłon w obrębie jednej sesji?

Wirtualne odłony a sesja

Najlepszy Współtwórca

Tak. Nie powinno juz byc z tym problemu. 

Wirtualne odłony a sesja

Student ✭

Początkowo po stronie wtyczki (iframe) był używany klasyczny kod śledzenia GA. Ostatecznie na moją prośbę dostawca usługi zmienił kod na Universal Analytics i załączył moduł Linker (https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/linker). Po prostej konfiguracji w GTM i GA (wszystko opisane w linkach w moim wcześniejszym poście) śledzenie cross-domain działa jak należy. Dziękuję Emotikon: Szczęśliwy