Obecnie 180 forumowiczów jest online
Obecnie 180 forumowiczów jest online
Przeanalizuj informacje ze swoich raportów i rozwiąż problemy z nimi związane.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Tagowanie kampanii parametrami UTM

Student ✭

Witam,

mam do Was pytanie odnośnie tagowania kampanii i używanie parametrów UTM.

Jak prawidłowo oznaczyć kampanię na facebooku partnera, z którym współpracujemy i wrzuca np. posty linkujące do naszej strony?

Powinno być tak:

utm_source=facebook

utm_medium=wall

utm_campaign=kocham%20Jolk%C4%99

czy:

utm_source=facebook%20partner

utm_medium=wall

utm_campaign=kocham%20Jolk%C4%99

chodzi o to, żeby sprawdzać jaki ruch przyciągają poszczególni partnerzy. Wydaję mi się, że ta druga opcja jest prawidłowa, poprawcie mnie jeśli się mylę.

Odpowiedź eksperta 1verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Marcin M
styczeń

Najlepszy Współtwórca

Mozesz w nazwie kampanii zawrzec taka informacje o partnerze. Wtedy musisz uzyc dodatkowego wymiaru w raporcie zrodlo / medium zeby wyczytac ktory partner z jakiego zrodla ile sesji, transakcji Ci generuje

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Najlepszy Współtwórca

Pierwszy sposob tagowania jest mi blizszy, ale dodalbym do tagowania kampanii date, kiedy dany post pojawil sie na wallu 

Student ✭

A jak w GA sprawdzić, który partner jakie przynosi korzyści? Jaki ruch, transakcje z ich udziałem.

Pierwszy stosujemy do swojego facebooka, a dla partnerów?

Najlepszy Współtwórca

W raporcie Pozyskiwanie -> Caly ruch -> zrodlo / medium powienienes wszystko widziec

Student ✭

tak, widać w tym raporcie, ale nie wiem jaki ruch przyciąga dany partner.

Czy mocnym błędem będzie jeśli w utm_source zastosuję nazwę facebook i nazwa partnera?

Czy wtedy GA rozdzieli w raporcie źródło/medium poszczególnych partnerów a nasz facebook zostanie jako "facebook"

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Marcin M
styczeń

Najlepszy Współtwórca

Mozesz w nazwie kampanii zawrzec taka informacje o partnerze. Wtedy musisz uzyc dodatkowego wymiaru w raporcie zrodlo / medium zeby wyczytac ktory partner z jakiego zrodla ile sesji, transakcji Ci generuje

Profesjonalista ✭

Marcin, możesz również tak skonfigurować UTMy:

utm_source=facebook

utm_medium=wall

utm_campaign=Kocham%20Jolk%C4%99

utm_content=TUTAJ_WPISZ_NAZWE_PARTNERA

Wtedy wszystkich Partnerów i całą kampanię masz pod jedną nazwą, a różnią się "Treścią reklamy". 

"Treść reklamy" możesz wybrać jako "Wymiar dodatkowy" w raportach GA. Wtedy zobaczysz dane dla różnych Partnerów. 

Kanał YT- Google Tag Manager: https://goo.gl/S2RM7X

Najlepszy Współtwórca

To tez jest opcja, tylko trzeba o tym „nieszczesnym” utm_content pamietac. U mnie sie nie przyjal. Zawsze zapominam o tym Emotikon: Szczęśliwy

Student ✭

Zastosuje sposób Maćka, bo z pamięcią jest ciężkoEmotikon: Szczęśliwy

Magister ✭

Nie trzeba pamiętać, w sieci można znaleźć gotowe, automatyczne szablony excela/google docs do tagowania utm Emotikon: Szczęśliwy

Student ✭

Powiem Wam szczerze, że się już zamotałem z tym tagowaniem. Czy możecie mi podac jakieś przykłady jak tagujecie swoje kanłay np. youtube, facebook, a jak partnerów?

Podam kilka przykładów co chcę oznaczyć:

link do mojej strony głównej (www.xyz.com)pod baner na stronie internetowej partnera będzie wyglądał prawidłowo tak: www.xyz.com?utm_source=partner&utm_medium=main%20banner&utm_campaign=winter_sale

link do mojej strony głównej (www.xyz.com) pod postem na facebooku, youtube partnera: www.xyz.com?utm_source=facebook&utm_medium=wall&utm_campaign=winter_sale_partner

Profesjonalista ✭

Cześć.

Ja to robię w taki sposób:

utm_source= tutaj dodaję najczęściej adres URL czyli np. facebook.com, onet.pl, wp.pl itp

utm_medium= tutaj podaję format, medium reklamy np. post, ad, baner, mailing

utm_campaign= nazwa kampanii np. wyprzedaż XX, promocja YY, newsletter ZZ

utm_content= to uzupełniam dopiero gdy np. powyższe rzeczy są takie same dla kampanii X, a potrzebne jest rozróżnienie na coś w danej kampanii (czy osobnych przycisków w mailingu, czy reklama trafia do różnych grup odbiorców).

Np. gdy puszczam jakiś mailing, przykładowo do bazy onet.pl, to:

utm_source= "onet.pl"

utm_medium= "mailing"

utm_campaign= "promocja YY"

utm_content= "cta header", kolejny link z "cta footer" itd

Zawsze staram się patrzeć w przód, żeby:

1. Linki były spójne ze sobą

2. Mówiły od razu w GA co gdzie było, w jakim formacie

3. I były czytelne, aby nie zastanawiać się później "co autor miał na myśli", czy szukać danej reklamy i przypominać sobie jakie miała elementy

4. Konkretne kampanie mieć z taką samą nazwą otagowane

Po jakimś czasie wyrobisz sobie swój system. A poza tym jak dostaniesz wgląd w GA po kimś, to zobaczysz jaki czasami jest bałagan w raporcie Kampanie, w utmach Emotikon: Szczęśliwy

Kanał YT- Google Tag Manager: https://goo.gl/S2RM7X

[ Edytowane ]
Student ✭

ok, dzięki za podpowiedzi, dużo to pomogło.

Mam jeszcze pytanie do Was odnośnie oznaczenia wiadomości systemowych, transakcyjnych. Do tej pory nie miały one żadnych parametrów UTM, dzisiaj wszystkie linki otagowałem testowo w kilku wiadomościach np. potwierdzenie zamówienia. 

utm_source=system

utm_medium=email

utm_campaign=nowe_zamowienie

Teraz w raporcie źródło/medium są one widoczne i mają przypisane transakcje testowe, które robiłem, potem wchodziłem w mail i klikałem w linki. Czy to jest prawidłowe, czy transakcja nie powinna być przypisana do poprzedniego źródła?

Dodam jeszcze, że strony pocztowe są dodane tutaj: Lista wykluczeń stron odsyłających

Student ✭

Dobra już chyba wiem o co chodzi, proszę tylko Was o potwierdzenie. Jedną transakcję przypisało do (direct) / (none), kolejne już były dla system / email dlatego, że po kliknięciu w link w mailu przeniosło mnie na stronę i robiłem kolejne transakcje, a nie było żadnego innego źródła na ścieżce. 

Kolejne transakcje robiłem po kliknięciu w link z maila.