Obecnie 230 forumowiczów jest online
Obecnie 230 forumowiczów jest online
Przeanalizuj informacje ze swoich raportów i rozwiąż problemy z nimi związane.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Skuteczność produktu

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Od pewnego czasu przestały pokazywać się dane liczbowe dotyczące skuteczności produktu. Co może być tego powodem, wydaję mi się że wszystko jest włączone prawidłowo.Skuteczność produktu.JPG

Odpowiedź eksperta 2verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Adam Grabowski (Wschodząca Gwiazda)
stycznia 2017

Dot.: Skuteczność produktu

Wschodząca Gwiazda

Na stronie szczegółów produktu jest mały błąd w kodzie przy przesyłaniu informacji o wyświetleniu produktu.

Chodzi o niewłaściwy typ apostrofu zamykającego (zaznaczyłem poniżej na czerwono).

ga('require', 'ec');

ga('ec:addProduct', {        'id': '45239',
        'name': 'Piłka Nike FC Barcelona SC2682-618 rozmiar 1 / mini, 
        'category': 'Mini piłki nożne',
        'brand': 'Nike'
    });
    ga('ec:setAction', 'detail');

Zamiast znaku ’ powinien być znak '

Ten jeden znaczek powoduje, że występuje błąd w kodzie JavaScript i dane się nie przesyłają, co sygnalizowane jest w konsoli JavaScript:

pilka-nike-fc-barcelona-sc2682-618-rozmiar-1-mini.html:111 Uncaught SyntaxError: Invalid or unexpected token

Błąd się powtarza na każdej stronie ze szczegółami więc jest to problem gdzieś w szablonie/skrypcie generującym kod e-commerce.

Poprawienie tego błędu naprawi Twój problem.

Poza tym nie widzę, żeby wykonywał się jakikolwiek kod w momencie dodania do koszyka, ale nie wiem czy to błąd, czy po prostu brak kodu.

Musiałbyś sprawdzić jak wyglądają statystyki dotyczące dodań do koszyka - czy w ogóle je kiedyś miałeś. Te dane znajdziesz w raporcie Skuteczność list po wybraniu karty Produkt. Jak w kolumnie "Dodanie produktu do koszyka" będziesz mieć wszędzie i zawsze zera to znaczy, że w ogóle tego nie  śledzisz.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Skuteczność produktu

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Nikt nie pomoże?

Skuteczność produktu

Najlepszy Współtwórca

Marcin sprawdzałeś wszystkie kody, czy są na swoim miejscu i nic w nich nie brakuje?

Dominik Myślak

Skuteczność produktu

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Google Tag wskazuje że wszystko dobrze jest. Ecommerce odpalony

Skuteczność produktu

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Google Tag Assistant nie pokaże błędów, jeśli czegoś nie ma. Inaczej mówiąc jeżeli w Twoim sklepie nie wysyłają się dane e-commerce o zachowaniu użytkowników to Tag Assistant tego nie pokaże jako błąd.

Włącz sobie w Tag Assistant opcję rejestrowania (przycisk Record na dole) i wykonaj kilka czynności takich jak wyświetlenie listy produktów, wyświetlenie szczegółów produktu, dodanie do koszyka, itp. a następnie zatrzymaj rejestrowanie i wyświetl szczegółowy raport.

W raporcie na karcie "Google Analytics" znajdziesz wszystkie zarejestrowane hity. Sprawdź, czy są przesyłane dane e-commerce.

Jeżeli nie to znaczy, że coś masz jednak nie tak z implementacją rozszerzonego e-commerce i dane nie są przesyłane.

Alternatywnie możesz użyć wtyczki Google Analytics Debugger i patrzeć co się dzieje w konsoli podczas wykonywania określonych czynności (musi być oczywiście włączona wtyczka oraz zaznaczone pole Preserve log, by log nie był czyszczony po przeładowaniu strony, bo inaczej możesz nie zobaczyć wszystkiego).

Ewentualnie możesz podać adres strony, wówczas pójdzie nawet szybciej Emotikon: Szczęśliwy

Tomasz Ciepłucha

Skuteczność produktu

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Chyba najszybciej będzie jak podam stronę bo duże ciśnienie jest na szybką naprawę Emotikon: Szczęśliwy Będę wdzięczny za pomoc strona to R-GOL.com

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Adam Grabowski (Wschodząca Gwiazda)
stycznia 2017

Wschodząca Gwiazda

Na stronie szczegółów produktu jest mały błąd w kodzie przy przesyłaniu informacji o wyświetleniu produktu.

Chodzi o niewłaściwy typ apostrofu zamykającego (zaznaczyłem poniżej na czerwono).

ga('require', 'ec');

ga('ec:addProduct', {        'id': '45239',
        'name': 'Piłka Nike FC Barcelona SC2682-618 rozmiar 1 / mini, 
        'category': 'Mini piłki nożne',
        'brand': 'Nike'
    });
    ga('ec:setAction', 'detail');

Zamiast znaku ’ powinien być znak '

Ten jeden znaczek powoduje, że występuje błąd w kodzie JavaScript i dane się nie przesyłają, co sygnalizowane jest w konsoli JavaScript:

pilka-nike-fc-barcelona-sc2682-618-rozmiar-1-mini.html:111 Uncaught SyntaxError: Invalid or unexpected token

Błąd się powtarza na każdej stronie ze szczegółami więc jest to problem gdzieś w szablonie/skrypcie generującym kod e-commerce.

Poprawienie tego błędu naprawi Twój problem.

Poza tym nie widzę, żeby wykonywał się jakikolwiek kod w momencie dodania do koszyka, ale nie wiem czy to błąd, czy po prostu brak kodu.

Musiałbyś sprawdzić jak wyglądają statystyki dotyczące dodań do koszyka - czy w ogóle je kiedyś miałeś. Te dane znajdziesz w raporcie Skuteczność list po wybraniu karty Produkt. Jak w kolumnie "Dodanie produktu do koszyka" będziesz mieć wszędzie i zawsze zera to znaczy, że w ogóle tego nie  śledzisz.

Tomasz Ciepłucha

Skuteczność produktu

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Tomasz w jaki sposób to zmienić, w którym miejscu?

Skuteczność produktu

Wschodząca Gwiazda

Kto robił wdrożenie Google Analytics?

Tomasz Ciepłucha

Skuteczność produktu

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

nasz administrator strony/sklepu

Skuteczność produktu

Wschodząca Gwiazda

No to niech administrator poprawi kod, który się generuje w momencie konwersji.

Podałem dokładnie w którym miejscu w kodzie jest błąd.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Tomku możesz mi powiedzieć jak sprawdzić poprawność tego kodu? Administrator twierdzi, że poprawił błąd, jednak ja nadal nie mam kwot w raporcie (skuteczność produktu). Może mieć z tym coś wspólnego ulepszony e-commerce? Mam to wyłączone.

Przechwytywanie.JPG

Skuteczność produktu

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Uprzejmie Was proszę o instrukcję gdzie znajdę i jak wdrożyć kod dodania do koszyka. Faktycznie żadne dane się nie zbierają. Administrator prosi o podanie jaki kod i gdzie ma go wrzucić.

Skuteczność produktu

Wschodząca Gwiazda

Dane ze sklepu przesyłają się poprawnie do GA - faktycznie błąd na stronie został poprawiony.

W konfiguracji Google Analytics musisz włączyć obsługę ulepszonego e-commerce jeżeli korzystasz z ulepszonego e-commerce na stronie.

Tomasz Ciepłucha

Wschodząca Gwiazda

Kod jaki trzeba wdrożyć, by śledzić dodanie do koszyka wygląda mniej więcej tak:

function addToCart(product) {
  ga('ec:addProduct', {
    'id': product.id,
    'name': product.name,
    'category': product.category,
    'brand': product.brand,
    'variant': product.variant,
    'price': product.price,
    'quantity': product.qty
  });
  ga('ec:setAction', 'add');
  ga('send', 'event', 'UX', 'click', 'add to cart');
}

Przy czym ustawienia dla nazw kategorii, akcji i etykiety (UX, click, add to cart) przy wysyłaniu zdarzenia mogą być inne niż w przykładzie.

W powyższym przykładzie w momencie dodania do koszyka należy wywołać funkcję addToCart() przekazując jako argument obiekt product, który ma zdefiniowane atrybuty id, name, category, itp.

Pełną dokumentację z przykładami dotyczącymi wdrożenia ulepszonego e-commerce znajdziesz tu:

https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/enhanced-ecommerce

Tomasz Ciepłucha