Obecnie 201 forumowiczów jest online
Obecnie 201 forumowiczów jest online
Przeanalizuj informacje ze swoich raportów i rozwiąż problemy z nimi związane.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Ruch z facbooka w kanale other

Student ✭

Witam wszystkich,

Mam do Was pytanie odnośnie ruchu, który wrzucony jest w kanał Other, wpada mi tam np. facebooka, retargeting. Jak się tego pozbyć?

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Wszechwiedzący ✭

Cześć Marcin Emotikon: Szczęśliwy

Czy otagowałeś kampanie z fb? Bo fb nie robi tego automatycznie. Zasady jakimi Analytics się kieruje w przypadku kanałów są takie:

https://support.google.com/analytics/answer/3297892?hl=pl&ref_topic=3125765 

________
Booguś

Student ✭

No właśnie kampanie są wszystkie otagowane, pilnuję tego mocno. 

Wschodząca Gwiazda

Podejrzewam, że Marcin ma otagowane linki parametrami UTM, tylko używa niestandardowych nazw dla źródła i medium stąd ruch trafia do grupy Other w grupowaniu kanałów.

Jedyny sposób, żeby się tego pozbyć wstecz to utworzenie własnego grupowanie kanałów, w którym przypiszesz swoje niestandardowe kampanie do standardowych kanałów takich jak np. Social. Niestety jest to mało wygodne, bo za każdym razem trzeba zmieniać grupowanie kanałów.

Natomiast jeśli nie zależy Ci na zmianie grupowania danych historycznych to możesz zmodyfikować domyślne grupowanie kanałów lub stosować takie parametry UTM, które z automatu zakwalifikują dane źródło do już istniejącego kanału.

Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Student ✭

źródło raczej zawsze jest takie same

jeśli moje źródło z fb to "facebook"  i wpada do "other" a raporcie źródło/medium jest facebook.com to wystarczy że w przyszłych kampaniach zmienię i będzie ok?

Wschodząca Gwiazda

Jeśli chcesz, żeby ruch z FB był kwalifikowany do kanału Social przy ręcznym tagowaniu to musisz albo dać utm_medium=social i wówczas utm_source możesz ustawić dowolnie, bo już nie ma to znaczenia (np. facebook, Facebook, fb,...), albo utm_source ustawiasz na facebook.com, a utm_medium na referral.

Tomasz Ciepłucha

Wschodząca Gwiazda

Jeszcze tylko jako uzupełnienie dodam, że jak masz dużo płatnych kampanii z FB lub innych mediów społecznościowych to warto mimo wszystko dodać do domyślnego grupowania kanałów nowy kanał np. Paid Social i tak go zdefiniować, żeby wpadał do niego właśnie płatny ruch z kampanii reklamowych z SM. Wówczas masz rozdzielony w podsumowaniu ruch płatny (Paid Social) i ruch organiczny (Social).

Nowy kanał możesz dodać w Ustawieniach kanałów > Grupowanie kanałów na kacie Administracja.

Tomasz Ciepłucha