Obecnie 324 forumowiczów jest online
Obecnie 324 forumowiczów jest online
Przeanalizuj informacje ze swoich raportów i rozwiąż problemy z nimi związane.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Różnice w raportach Google Analytics

Nowicjusz ✭

Cześć, 

mam problem z różnymi wartościami w raportach GA.

W Pozyskiwanie -> Adwords -> mam przychody podane na poziomie 10 tyś zł

Natomiast w raporcie Konwersje -> Ścieżki wielokanałowe -> Konwersje wspomagane ->  AdWords -> "Wartość konwersji po ostatnim kliknięciu lub bezpośrednich" mam wartość na poziomie 7800 zł

Wg mnie "Wartość konwersji po ostatnim kliknięciu lub bezpośrednich" powinna być na tym samym poziomie co wartość przychodów widocznych "Pozyskiwanie -> AdWords"

Skąd te rozbieżności?

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Mateusz M
września 2015

Dot.: Różnice w raportach Google Analytics

Wschodząca Gwiazda

W Google Analytics domyślnym modelem atrybucji jest model ostatnie kliknięcie niebezpośrednie. Ten model używany jest również w raportach znajdujących się na karcie Pozyskiwanie>AdWords.
Nie dotyczy się to jednak raportów, które znajdują się na karcie Konwersje>Ścieżki wielokanałowe.

W raportach, które porównujesz mamy zatem zastosowane dwa różne modele atrybucji.

W raporcie konwersje wspomagane w kolumnach "Konwersje po ostatnim kliknięciu lub bezpośrednie" oraz "Wartość konwersji po ostatnim kliknięciu lub bezpośrednich" będziesz mieć uwzględnione dane dot. konwersji po ostatnim kliknięciu (model ostatnia interakcja), a nie po ostatnim kliknięciu niebezpośrednim, tak jak w raportach Pozyskiwanie > AdWords.

Żaby sprawdzić, czy tak rzeczywiście jest, wystarczy przeanalizować raport Atrybucje Konwersji > Porównanie modeli atrybucji. Do analizy wybierz modele Ostatnia interakcja i Ostatnie kliknięcie niebezpośrednie.

To co będzie dla modelu Ostatnia interakcja powinno się pokrywać z raportem konwersji wspomaganych, natomiast to co będzie dla modelu Ostatnie kliknięcie niebezpośrednie powinno się pokrywać z raportami AdWords.

Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna rzecz - czyli zakres dat, jaki bierzemy do analizy. Najlepiej wybierać do porównywania zakresy dat, które kończą się co najmniej przed kilkoma dniami. Dzięki temu unikniemy rozbieżności spowodowanych brakiem danych, które nie zostały jeszcze przetworzone.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Nie jestem jej pewny ale mam taką teorie, że w raporcie ściezek wielokanałowych, jeżeli ostatnim źródłem byl direct to jemu jest to przypisywane, natomiast w drugim raporcie jeżeli cpc było przed directem do jest on przypisywany directowi.(druga cześć na pewno jest prawdziwa, ale nie mam pewności co do sciezek wielokanałowych, ale byłoby to logiczne)

Wschodząca Gwiazda
To są tak naprawdę dwa różne raporty, w których poszczególne źródła mają inaczej zliczane konwersje.

Tu jest to dość dobrze wyjaśnione: https://support.google.com/analytics/answer/1191204

Nowicjusz ✭

Hej Paulina, 

W tekście ze strony jest napisane https://support.google.com/analytics/answer/1191204

Konwersje po ostatnim kliknięciu lub bezpośrednie i Wartość konwersji po ostatnim kliknięciu lub bezpośrednich:

Jest to liczba (i wartość pieniężna) transakcji sprzedaży i konwersji zrealizowanych dzięki danemu kanałowi.

Kanał mam ustawiony jako AdWords. A w raporcie AdWords dane się różnią. Czy możesz mi wytłumaczyć bardziej tą różnicę? Emotikon: Szczęśliwy

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Mateusz M
września 2015

Wschodząca Gwiazda

W Google Analytics domyślnym modelem atrybucji jest model ostatnie kliknięcie niebezpośrednie. Ten model używany jest również w raportach znajdujących się na karcie Pozyskiwanie>AdWords.
Nie dotyczy się to jednak raportów, które znajdują się na karcie Konwersje>Ścieżki wielokanałowe.

W raportach, które porównujesz mamy zatem zastosowane dwa różne modele atrybucji.

W raporcie konwersje wspomagane w kolumnach "Konwersje po ostatnim kliknięciu lub bezpośrednie" oraz "Wartość konwersji po ostatnim kliknięciu lub bezpośrednich" będziesz mieć uwzględnione dane dot. konwersji po ostatnim kliknięciu (model ostatnia interakcja), a nie po ostatnim kliknięciu niebezpośrednim, tak jak w raportach Pozyskiwanie > AdWords.

Żaby sprawdzić, czy tak rzeczywiście jest, wystarczy przeanalizować raport Atrybucje Konwersji > Porównanie modeli atrybucji. Do analizy wybierz modele Ostatnia interakcja i Ostatnie kliknięcie niebezpośrednie.

To co będzie dla modelu Ostatnia interakcja powinno się pokrywać z raportem konwersji wspomaganych, natomiast to co będzie dla modelu Ostatnie kliknięcie niebezpośrednie powinno się pokrywać z raportami AdWords.

Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna rzecz - czyli zakres dat, jaki bierzemy do analizy. Najlepiej wybierać do porównywania zakresy dat, które kończą się co najmniej przed kilkoma dniami. Dzięki temu unikniemy rozbieżności spowodowanych brakiem danych, które nie zostały jeszcze przetworzone.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭
Dziękuję Ci bardzo Tomek, rozwiałeś wszystkie moje wątpliwości.