Obecnie 240 forumowiczów jest online
Obecnie 240 forumowiczów jest online
Przeanalizuj informacje ze swoich raportów i rozwiąż problemy z nimi związane.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Organiczne wyszukiwania - suma kliknięć różna od pojedynczych kliknięć

Student ✭ ✭ ✭

Mam problem z analizą ruchu organicznego. W search console ...i w Google Analytics pojawia się informacja o ilości kliknięć. W sumie jest ich 17. Problem w tym, że nie mogę znaleźć, które hasła dały kliknięcia (wejścia na stronę) bo we wszystkich wyszukanych hasłach (każdej pozycji w tabeli) jest liczba kliknięć 0. No...tylko suma jest 17! Mam w związku pytanie o co tu chodzi Emotikon: Mrugający

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Dot.: Organiczne wyszukiwania - suma kliknięć różna od pojedynczych kl

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Pozwole sie wtracic, bo temat jest ciekawy.

Nalezy pamietac, ze porownujemy w tym przypadku dane z dwoch roznych narzedzi, ktore dzialaja wedle roznych metodologii (malo tego te narzedzia przechodza obecnie duze zmiany). Ciezko w takim przypadku porownywac jablka do jablek. Kilka moich uwag na temat GSC i GA ponizej:

1. W GSC masz kliknieca, a w GA sesje.
    Jesli ktos kliknie w wynik organiczny i trafi na strone bez GATC bedziesz mial 1 klikniecie w GSC i 0 sesji w GA.
    Idac dalej GSC zlicza klikniecia nawet w dokumenty (np. PDF), w ktorych nie mozna zainstalowac GATC. Brak GATC to znowu 0 sesji z 1 kliknieciem w GSC.
    Podobna sytuacja jest jesli z poziomu przegladarki masz wylaczona obsluge JS. GATC nie zadziala, czyli bedziesz mial 1 klikniecie w GSC i znowu 0 sesji w GA.
    Czasami tak sie dzieje, ze strona mega dlugo sie laduje nie dajac uzytkownikowi wyboru, ktory odbija sie od bialego ekranu. Jesli kod GATC sie nie zaladowal to masz ponownie 1  klikncie w wynik organiczny i 0 sesji w GA.
    Zmora (podobno) jest ilosc wykorzystywanych w PL AdBlockow i wszelkiego rodzaju pozostalych Ghosterow, ktore blokuja GA/GTM, ktore generuje ciastka 3rd party cookies - uznawane za ciastka reklamowe. W GSC bedziesz mial 1 kilkniecie, a w GA 0 sesji.
  2. Atrybucja w Google Analytics.
    Jak powszechnie wiadomo (temat przewalal sie na forum kilkakrotnie) GA dziala w modelu atrybucyjnym ostatnie nie bezposrednie klikniecie. Oznacza to, ze jesli uzytkownik pierwszy raz  kliknie w wynik organiczny i wejdzie na Twoja strone to ta sesja zostanie przypisania do zrodla i medium google / organic. Jednak jesli po tej sesji nastapia  kolejne wejscia bezposrednie (direct) / (none) to zostana one potraktowane przez GA rowniez jako wejsca z google / organic. Czyli mozesz miec np. 3 sesje w GA i 1 klikniecie w GSC.
  3. Organic, organicowi nie rowny.
    GSC zlicza klikniecia do roznych typow wyszukiwania (Search, Grafika i Wideo). Domyslnie klikniecia sa przypisywane do Search, ale jesli na Twoja strone mozna wejsc przez wyszukiwarke grafik i masz duzo takiego ruchu GA bedzie raportowal wieksza liczbe sesji z google / organic niz klikniec z GSC.
    Ostatnio (zmora dla mnie) sa zmiany protokolow HTTP na HTTPS. Jedna usluge GA mozna polaczyc tylko z jednym GSC (dla danego protokolu). Nalezy upewnic sie, ze cala strona  jest w jednym protokole. Czasami zdarza sie, ze jedna strona (z ta sama subdomena) stoi na dwoch protokolach. Tu znowu moga pojawic sie roznice miedzy GA i GSC. 
  4. Ustawienia GA 
    GSC zlicza ruch do wskazanego 1 hosta, a nasze GA zlicza ruch dla wielu roznych hostow (np. kilka subdomen). O ile tego nie zmienimy filtrami. Tu znowu moze dojsc do 1 kilkniecia w GSC i kilku sesji w GA. O ile pozostale subdomeny, na ktore ktos trafi z wynikow organicznych sa poindeksowane.
    Malo tego jak masz poustawianie filtry to mozesz np. wykluczyc siebie. Klikajac w wynik organiczny masz 1 kilk w GSC i 0 sesji w GA.

Nie wiem jak bardzo moje odpowiedzi spotkaja sie ze zrozumieniem w tym konkretnym przypadku, ale chcialem zabrac glos w temacie poszerzajac mozliwosci wystepowania roznich miedzy GSC a GA, ktore sa czyms normalnym Emotikon: Szczęśliwy

Dobrej nocy!

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Wschodząca Gwiazda
Jeżeli masz połączone konto Search Console z Analytics to prawdopodobnie w Analytics w raporcie Pozyskiwanie > Optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek (SEO) > Zapytania te 17 kliknięć, które wykazane jest w Search Console, a które nie są przypisane do żadnych fraz widnieją pod pozycją (nieustawiony).

Google tłumaczy tą pozycję w ten sposób:
"Aby chronić prywatność użytkownika, najrzadsze zapytania i zapytania zawierające dane osobowe lub informacje poufne zostały zgrupowane jako (not set) (nieustawione)."
https://support.google.com/analytics/answer/1308626?hl=pl&ref_topic=1308589#Queries

Aczkolwiek ja dla niektórych stron obserwuję, że pozycja (nieustawiony) stanowi chyba 50% wszystkich kliknięć Emotikon: Szczęśliwy

Natomiast co do rozbieżności ilości kliknięć w Search Console i kanału Organic w raporcie Pozyskiwanie > Cały ruch > Kanały to tutaj nigdy nie będziemy mieli zgodności ze względu na przyjęty w Google Analytics model atrybucji, który w standardowych raportach poza raportami ścieżek wielokanałowych ignoruje wejścia z kanału Direct jeśli może zidentyfikować wcześniejsze źródło wizyty.
Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭ ✭

Niestety to dotyczy nie tylko Analytics ale i Search Console. Search Console zawsze była dokładna i wskazywała kliki co do jednego a teraz... ginie 17 klików. Na liście i w GA i SC nie ma nieustawionych (tzn. w tej konkretnej liście)

Wschodząca Gwiazda
A na jaki zakres dat patrzysz?
Tomasz Ciepłucha
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Pozwole sie wtracic, bo temat jest ciekawy.

Nalezy pamietac, ze porownujemy w tym przypadku dane z dwoch roznych narzedzi, ktore dzialaja wedle roznych metodologii (malo tego te narzedzia przechodza obecnie duze zmiany). Ciezko w takim przypadku porownywac jablka do jablek. Kilka moich uwag na temat GSC i GA ponizej:

1. W GSC masz kliknieca, a w GA sesje.
    Jesli ktos kliknie w wynik organiczny i trafi na strone bez GATC bedziesz mial 1 klikniecie w GSC i 0 sesji w GA.
    Idac dalej GSC zlicza klikniecia nawet w dokumenty (np. PDF), w ktorych nie mozna zainstalowac GATC. Brak GATC to znowu 0 sesji z 1 kliknieciem w GSC.
    Podobna sytuacja jest jesli z poziomu przegladarki masz wylaczona obsluge JS. GATC nie zadziala, czyli bedziesz mial 1 klikniecie w GSC i znowu 0 sesji w GA.
    Czasami tak sie dzieje, ze strona mega dlugo sie laduje nie dajac uzytkownikowi wyboru, ktory odbija sie od bialego ekranu. Jesli kod GATC sie nie zaladowal to masz ponownie 1  klikncie w wynik organiczny i 0 sesji w GA.
    Zmora (podobno) jest ilosc wykorzystywanych w PL AdBlockow i wszelkiego rodzaju pozostalych Ghosterow, ktore blokuja GA/GTM, ktore generuje ciastka 3rd party cookies - uznawane za ciastka reklamowe. W GSC bedziesz mial 1 kilkniecie, a w GA 0 sesji.
  2. Atrybucja w Google Analytics.
    Jak powszechnie wiadomo (temat przewalal sie na forum kilkakrotnie) GA dziala w modelu atrybucyjnym ostatnie nie bezposrednie klikniecie. Oznacza to, ze jesli uzytkownik pierwszy raz  kliknie w wynik organiczny i wejdzie na Twoja strone to ta sesja zostanie przypisania do zrodla i medium google / organic. Jednak jesli po tej sesji nastapia  kolejne wejscia bezposrednie (direct) / (none) to zostana one potraktowane przez GA rowniez jako wejsca z google / organic. Czyli mozesz miec np. 3 sesje w GA i 1 klikniecie w GSC.
  3. Organic, organicowi nie rowny.
    GSC zlicza klikniecia do roznych typow wyszukiwania (Search, Grafika i Wideo). Domyslnie klikniecia sa przypisywane do Search, ale jesli na Twoja strone mozna wejsc przez wyszukiwarke grafik i masz duzo takiego ruchu GA bedzie raportowal wieksza liczbe sesji z google / organic niz klikniec z GSC.
    Ostatnio (zmora dla mnie) sa zmiany protokolow HTTP na HTTPS. Jedna usluge GA mozna polaczyc tylko z jednym GSC (dla danego protokolu). Nalezy upewnic sie, ze cala strona  jest w jednym protokole. Czasami zdarza sie, ze jedna strona (z ta sama subdomena) stoi na dwoch protokolach. Tu znowu moga pojawic sie roznice miedzy GA i GSC. 
  4. Ustawienia GA 
    GSC zlicza ruch do wskazanego 1 hosta, a nasze GA zlicza ruch dla wielu roznych hostow (np. kilka subdomen). O ile tego nie zmienimy filtrami. Tu znowu moze dojsc do 1 kilkniecia w GSC i kilku sesji w GA. O ile pozostale subdomeny, na ktore ktos trafi z wynikow organicznych sa poindeksowane.
    Malo tego jak masz poustawianie filtry to mozesz np. wykluczyc siebie. Klikajac w wynik organiczny masz 1 kilk w GSC i 0 sesji w GA.

Nie wiem jak bardzo moje odpowiedzi spotkaja sie ze zrozumieniem w tym konkretnym przypadku, ale chcialem zabrac glos w temacie poszerzajac mozliwosci wystepowania roznich miedzy GSC a GA, ktore sa czyms normalnym Emotikon: Szczęśliwy

Dobrej nocy!

Organiczne wyszukiwania - suma kliknięć różna od pojedynczych kliknięć

Nowicjusz ✭

Od 3 dni GSC nie zlicza mi kliknięć.Jaka może być przyczyna?