Obecnie 259 forumowiczów jest online
Obecnie 259 forumowiczów jest online
Przeanalizuj informacje ze swoich raportów i rozwiąż problemy z nimi związane.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek (SEO) - Raport

Student ✭ ✭

Witam,

 

Chciałbym sprawdzić, jaka liczba osób w Internecie szuka naszej firmy poprzez słowa brandowe.

Proszę o waszą poradę, bo się zgubiłam.

 

1. W narzędziu Google Adwords, dotyczącym planowania kampanii, mam informacje że średnia miesięczna liczba wyszukań mojej frazy to 2900.

 

2. W raporcie "Optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek (SEO)" w Analitycs widzę, że z danego słowa kluczowego, który jest nazwą firmy mamy 12000 wyświtleń

 

3. Na koniec - raport z kampanii PPC pokazuje mi, że mam na daną frazę 4000 wyświetleń.

 

Proszę o poradę - z którego raportu mam korzystać i z czego wynika taka duża różnica  w liczbach ? Czy przeglądając raport w Analitycs - Optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek (SEO), powinnam ustawić segment - tylko wejścia bezpłatne ? Bo zapewne jest tak, że w tym raporcie wejścia z ruchu płatnego są też zliczane ?

 

Zależy mi żeby zrobić wiarygodną analizę, podpowiedzcie jak to ogarnąć.

 

 

 

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek (SEO) - Raport

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Pierwsza uwaga zapewne dotyczy wyświetleń vs. wyszukiwań. To dwie różne dane.

I pytanie o to w jaki sposób sprawdzasz dane. Domyślam się, że każda dana dotyczy jakiegoś okresu, czyli teoretycznie miesiąca.

Jakie dopasowanie używasz w planerze? W jakim dopasowaniu analizujesz frazę w kampanii PPC?

 

Optymalizator po najechaniu na wyjaśnienie metryki podaje informację, że są to dane z wykluczeniem płatnych kliknięć.

 

Natomiast na pewno widzę błąd, bądź niespójność z tym co podaje support odnośnie wyświetleń.

 

Screen Shot 04-18-16 at 06.09 PM.PNG

Jak widać podaje, że jest to liczba kliknięć, a w supporcie, że jest to liczba wyświetleń https://support.google.com/analytics/answer/1308617?hl=pl.

 

 Punkt 1 i 3 nie będą sobie równe, ponieważ pkt. 1 pokazuje średnią z 12 miesięcy, a zapewne pkt. 3 pokazuje jakiś zakres od - do z jakiegoś miesiąca.

Co do pkt. 2 mam wątpliwości, co dokładnie oznacza kolumna Wyświetlenia.


Starając się udzielić Ci jakiejś odpowiedzi, to mając pkt. 1 i 3 wziąłbym pewną średnią z tych dwóch danych do Twoich kolejnych szacowań.

 

Dominik Myślak

Dot.: Optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek (SEO) - Raport

Wschodząca Gwiazda

W polskiej wersji GSC jest błąd w opisie.

W wersji angielskiej jest taki opis:

Queries   Google Analytics.png

 

W pomocy GSC jest to chyba dobrze objaśnione:

"Wyświetlenia – liczba linków do Twojej witryny pokazanych użytkownikom w wynikach wyszukiwania Google, nawet gdy link był poza obszarem strony widocznym na ekranie. Jeśli jednak użytkownik zobaczy tylko pierwszą stronę wyników, a link jest na stronie drugiej, wyświetlenie nie jest liczone. Wartość jest agregowana według witryny lub strony. W przypadku stron, które można przewijać bez końca (np. w wyszukiwarce grafiki), wyświetlenie może wymagać pojawienia się wyniku na ekranie."

https://support.google.com/webmasters/answer/6155685?hl=pl

 

Skoro jest to liczba wyświetlonych linków do naszej witryny to będzie ona zawsze większa niż liczba wyszukiwań, bo dla danej frazy linki do naszej witryny mogą występować kilka razy w wynikach wyszukiwania. Stąd pewnie taka rozbieżność w danych.

Tomasz Ciepłucha

Dot.: Optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek (SEO) - Raport

Najlepszy Współtwórca
Też tak to zrozumiałem, więc najbardziej miarodajne będą 1 i 3 ale biorąc pod uwagę to, że wyświetlenia nie muszą się równać wyszukiwaniom oraz to, że jedna dana to średnia z 12 miesięcy, a druga to zapewne Twój jakiś zakres - pewnie 1 miesiąc.
Dominik Myślak

Dot.: Optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek (SEO) - Raport

Student ✭ ✭
Czyli najlepiej jest sprawdzić, ile razy wyświetliło się dane słowo brandowe w kampanii PPC w dopasowaniu ścisłym ? Bo mam taką grupę Bran: [nazwa firmy] . I wtedy liczba wyświetleń będzie najbliższą wartością do liczby wyszukań ?

W w przypadku opcji 2, jeśli ktoś wyszuka w Google nazwę firmy, pojawi się 10 linków do strony głównej i podstron, to będzie to liczone jako 10 wyświetleń, co w moim przypadku nic mi nie mówi. Bo nadal nie wiem na totalu, ile osób szukało dane frazy.

Dot.: Optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek (SEO) - Raport

Najlepszy Współtwórca
Planer słów kluczowych podane całkiem nieźle średnie wyszukiwania fraz, ale zawsze trzeba pamiętać, że są to wartości średnie.

Twoja kampania poda Ci wartości związane z wyświetleniami co nie musi być równe z liczbą wyszukiwań. Jeśli Twoja kampania nie traci wyświetleń to można przyjąć, że liczba wyświetleń = liczbie wyszukań.

I tak, wartości z raportu Optymalizacja witryn.... tak zadziała, że jeśli masz w sumie w wynikach wyszukiwania 10 podstron na danej karcie wyników, to w raporcie pojawią się wszystkie 10, czyli mało miarodajne w Twoim przypadku.
Dominik Myślak