Obecnie 277 forumowiczów jest online
Obecnie 277 forumowiczów jest online
Przeanalizuj informacje ze swoich raportów i rozwiąż problemy z nimi związane.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek (SEO) - Raport

Student ✭ ✭

Witam,

Chciałbym sprawdzić, jaka liczba osób w Internecie szuka naszej firmy poprzez słowa brandowe.

Proszę o waszą poradę, bo się zgubiłam.

1. W narzędziu Google Adwords, dotyczącym planowania kampanii, mam informacje że średnia miesięczna liczba wyszukań mojej frazy to 2900.

2. W raporcie "Optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek (SEO)" w Analitycs widzę, że z danego słowa kluczowego, który jest nazwą firmy mamy 12000 wyświtleń

3. Na koniec - raport z kampanii PPC pokazuje mi, że mam na daną frazę 4000 wyświetleń.

Proszę o poradę - z którego raportu mam korzystać i z czego wynika taka duża różnica  w liczbach ? Czy przeglądając raport w Analitycs - Optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek (SEO), powinnam ustawić segment - tylko wejścia bezpłatne ? Bo zapewne jest tak, że w tym raporcie wejścia z ruchu płatnego są też zliczane ?

Zależy mi żeby zrobić wiarygodną analizę, podpowiedzcie jak to ogarnąć.

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek (SEO) - Raport

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Pierwsza uwaga zapewne dotyczy wyświetleń vs. wyszukiwań. To dwie różne dane.

I pytanie o to w jaki sposób sprawdzasz dane. Domyślam się, że każda dana dotyczy jakiegoś okresu, czyli teoretycznie miesiąca.

Jakie dopasowanie używasz w planerze? W jakim dopasowaniu analizujesz frazę w kampanii PPC?

Optymalizator po najechaniu na wyjaśnienie metryki podaje informację, że są to dane z wykluczeniem płatnych kliknięć.

Natomiast na pewno widzę błąd, bądź niespójność z tym co podaje support odnośnie wyświetleń.

Screen Shot 04-18-16 at 06.09 PM.PNG

Jak widać podaje, że jest to liczba kliknięć, a w supporcie, że jest to liczba wyświetleń https://support.google.com/analytics/answer/1308617?hl=pl.

Punkt 1 i 3 nie będą sobie równe, ponieważ pkt. 1 pokazuje średnią z 12 miesięcy, a zapewne pkt. 3 pokazuje jakiś zakres od - do z jakiegoś miesiąca.

Co do pkt. 2 mam wątpliwości, co dokładnie oznacza kolumna Wyświetlenia.

Starając się udzielić Ci jakiejś odpowiedzi, to mając pkt. 1 i 3 wziąłbym pewną średnią z tych dwóch danych do Twoich kolejnych szacowań.

Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda

W polskiej wersji GSC jest błąd w opisie.

W wersji angielskiej jest taki opis:

Queries   Google Analytics.png

W pomocy GSC jest to chyba dobrze objaśnione:

"Wyświetlenia – liczba linków do Twojej witryny pokazanych użytkownikom w wynikach wyszukiwania Google, nawet gdy link był poza obszarem strony widocznym na ekranie. Jeśli jednak użytkownik zobaczy tylko pierwszą stronę wyników, a link jest na stronie drugiej, wyświetlenie nie jest liczone. Wartość jest agregowana według witryny lub strony. W przypadku stron, które można przewijać bez końca (np. w wyszukiwarce grafiki), wyświetlenie może wymagać pojawienia się wyniku na ekranie."

https://support.google.com/webmasters/answer/6155685?hl=pl

Skoro jest to liczba wyświetlonych linków do naszej witryny to będzie ona zawsze większa niż liczba wyszukiwań, bo dla danej frazy linki do naszej witryny mogą występować kilka razy w wynikach wyszukiwania. Stąd pewnie taka rozbieżność w danych.

Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
Też tak to zrozumiałem, więc najbardziej miarodajne będą 1 i 3 ale biorąc pod uwagę to, że wyświetlenia nie muszą się równać wyszukiwaniom oraz to, że jedna dana to średnia z 12 miesięcy, a druga to zapewne Twój jakiś zakres - pewnie 1 miesiąc.
Dominik Myślak

Student ✭ ✭
Czyli najlepiej jest sprawdzić, ile razy wyświetliło się dane słowo brandowe w kampanii PPC w dopasowaniu ścisłym ? Bo mam taką grupę Bran: [nazwa firmy] . I wtedy liczba wyświetleń będzie najbliższą wartością do liczby wyszukań ?

W w przypadku opcji 2, jeśli ktoś wyszuka w Google nazwę firmy, pojawi się 10 linków do strony głównej i podstron, to będzie to liczone jako 10 wyświetleń, co w moim przypadku nic mi nie mówi. Bo nadal nie wiem na totalu, ile osób szukało dane frazy.

Najlepszy Współtwórca
Planer słów kluczowych podane całkiem nieźle średnie wyszukiwania fraz, ale zawsze trzeba pamiętać, że są to wartości średnie.

Twoja kampania poda Ci wartości związane z wyświetleniami co nie musi być równe z liczbą wyszukiwań. Jeśli Twoja kampania nie traci wyświetleń to można przyjąć, że liczba wyświetleń = liczbie wyszukań.

I tak, wartości z raportu Optymalizacja witryn.... tak zadziała, że jeśli masz w sumie w wynikach wyszukiwania 10 podstron na danej karcie wyników, to w raporcie pojawią się wszystkie 10, czyli mało miarodajne w Twoim przypadku.
Dominik Myślak