Obecnie 188 forumowiczów jest online
Obecnie 188 forumowiczów jest online
Przeanalizuj informacje ze swoich raportów i rozwiąż problemy z nimi związane.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Nowi kontra powracający użytkownicy w ujęciu czasowym

Nowicjusz ✭ ✭

Cześć Forumowicze,

mam problem z rozpatrywaniem raportów dot. typu użytkownika. Chciałbym zobaczyć jaki % użytkowników stanowią nowi, a jaki powracający użytkownicy.

W internecie wyczytałem, że według definicji GA nowy użytkownik jest nowym tylko podczas swojej pierwszej sesji, a później przez okres 2 lat od ostatniej wizyty jest traktowany jako powracający. Czy mam rację?

Jeśli tak, to jak rozpatrywać to, że:

• jeśli wybiorę zakres dat 01 sty - 31 gru 2017, to Nowi Użytkownicy stanowią 73%, natomiast Powracający 27%,
  • jeśli przejrzę teraz każdy miesiąc po kolei (zmieniając zakres dat na np. 01 - 31 sty 2017), to w każdym pojedynczym miesiącu te proporcje będą wynosić ~60% dla New i ~40% Returning,
  • jeśli w każdym miesiącu wejdę na poszczególny tydzień (np. 16 - 22 sty 2017), to w każdym pojedynczym tygodniu proporcje wyniosą ~51% dla New i ~49% dla Returning,
  • jeśli w każdym poszczególnym tygodniu wejdę w pojedynczy dzień (zakres dat ustawiony na np. 20 - 20 sty 2017), to w każdym dniu proporcje wyniosą ~43% dla Nowych i ~57% dla Powracających.

Pytanie dlaczego się to jakoś nie sumuję? Czyżby definicja zmieniała się zależnie od wybranego zakresu dat?

Spodziewałbym się bardziej wyników typu:

• 95% New w jednym dniu tygodnia (duży pick zainteresowania nowych klientów z jakiegoś powodu) - reszta dni tygodnia na poziomie np. 50% new,
  • czyli np. 65% New w ujęciu tygodniowym, pozostałe tygodnie w miesiącu po 50% new (bez picków),
  • czyli 55% New w ujęciu miesięcznym, a pozostałe miesiące roku po 50% (bez picków),
  • czyli 51% New patrząc na cały rok.

Czemu tak nie jest? Nie potrafię zrozumieć logiki tego parametru Emotikon: Smutny

Bardzo proszę o pomoc,

z góry serdecznie dziękuję Emotikon: Szczęśliwy

Nowi kontra powracający użytkownicy w ujęciu czasowym

[ Edytowane ]
Wszechwiedzący ✭

Cześć Interesant Emotikon: Szczęśliwy

Według mnie przyczyna może być taka, że użytkownicy są liczeni dwukrotnie: raz jako nowi a potem ewentualnie jako powracający (jeśli powrócą). Dlatego też jeśli będziemy wybierać sobie różne okresy czasu to siłą rzeczy dla różnych okresów nie będzie się to zgadzać na pierwszy rzut mózgu.

________
Booguś