Obecnie 248 forumowiczów jest online
Obecnie 248 forumowiczów jest online
Przeanalizuj informacje ze swoich raportów i rozwiąż problemy z nimi związane.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Niejasne sumowanie Niestandardowych danych

Nowicjusz ✭

Staram się dokonać pomiaru zysku ze sprzedaży w sklepie. Do tego celu, stworzyłem dodatkowe "Niestandardowe dane" o nazwie "Koszt produktu". Za pośrednictwem api, wysłałem dane przypisując każdemu SKU produktu odpowiedni koszt. Na tym etapie, wszystko wygląda w porządku.

Następnie, stworzyłem nowe "Obliczone Dane", z formułą "{{Przychody z produktu}} - ( {{Koszt Produktu}} * {{Ilość}} )". 

Niestety, po stworzeniu raportu niestandardowego (wymiar: "Produkt", dane: "Koszt Produktu"), okazuje się że dane w "Koszt produktu" są wielokrotnością kosztu produktu, i nie jest to "ilość". Co to może być? co może być tu używane do agregowania kolumny?

Głupia sprawa, ale nie mogę tego odnaleźć. Dzięki za pomoc.

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Najlepszy Współtwórca

Uzywasz Ulepszone e-commerce?

Nowicjusz ✭

Tak, używam ulepszonego e-commerce.

Wschodząca Gwiazda

W kolumnie Koszt Produktu dla Twojej metryki masz wartość którą przesyłasz pomnożoną przez ilość hitów dla danego produktu.

Przy imporcie danych Twój koszt "doklejany" jest do każdego hitu, w którym były przesyłane dane o produkcie z określonym SKU.

Wszystko więc działa prawidłowo i wyliczane sumy są też jak najbardziej poprawne. Po prostu tak działają metryki. Musiałbyś przesyłać koszt jako wymiar niestandardowy, ale wówczas na jego podstawie nie zrobisz obliczonych danych. 

Taki raport, który chcesz uzyskać, jest do zrobienia przy odpowiedniej konfiguracji, ale będzie on poprawnie działać tylko wówczas, jeśli koszt produktu będzie wartością niezmienną w obrębie danego zakresu dat.

W innym przypadku ze względu na agregację i metodologię obliczeń zawsze wyjdą nieprawdziwe dane. Pozostaje zatem import danych z GA do innego narzędzia i obliczanie zysku ze sprzedaży poza GA.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭

Jestem gotów pogodzić się z tymi niedokładnościami, w wypadku zmiany kosztu.

Stworzyłem wyliczane dane - {{Koszt Produktu}} / {{Hits}}, by osiągnąć "Faktyczny Koszt Produktu" i ew. na nim robić dalej obliczenia. Po wyedytowaniu raportu, dodaniu kolumny "Hits", okazuje się że przy produktach wartość zawsze wynosi zero...

Wschodząca Gwiazda

Nie tędy droga Emotikon: Szczęśliwy Metryka "Trafienia" (czyli Hits) nie łączy się z danymi o produktach dlatego masz zera. To od czego trzeba zacząć, to wyodrębnić w raporcie tylko hity dla poszczególnych transakcji.

Konfiguracja raportu zależy od konkretnej implementacji śledzenia e-commerce i jest dość skomplikowana do objaśnienia w uogólnionym przypadku. 

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭

Okej, to ma z grubsza sens... Chyba potrzebował bym jakiegoś screena, albo opisu jak to przeprowadzić... Jest gdzieś jakiś tutorial, albo podobny przypadek na którym mógłbym się oprzeć?