Obecnie 142 forumowiczów jest online
Obecnie 142 forumowiczów jest online
Przeanalizuj informacje ze swoich raportów i rozwiąż problemy z nimi związane.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Liczba "Użytkownicy a Nowi użytkownicy"

Nowicjusz ✭

Cześć!

Mam nurtujące mnie pytanie, ciągle nie mogę znaleźć na nie odpowiedzi.

Chodzi o różniące się wielkości poniższych danych:

Dlaczego w kolumnie "Użytkownicy" (100% całości =11 713) mamy taką samą ilość, co wiersz poniżej w tej samej kolumnie, czyli nowo użytkownicy 11 713 (88,48%), jeszcze niżej mamy wiersz z powracającymi z liczbą 1 525. W sumie to daje liczbę 13 238, a nie 11 713...

GA.PNG

Czy mogłabym poprosić o pomoc w tej sprawie? Spotykam się z tym już któryś raz i nikt nie umie odpowiedzieć na moje pytanie...

Odpowiedź eksperta 1verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Joanna B
kwiecień

Profesjonalista ✭

Cześć.

Powracający Użytkownik to także Nowy Użytkownik. Tzn. każdy użytkownik w danym okresie jest Nowy i może później stać się Powracającym. 

Przykładowo: wczoraj na stronę X weszło 2 użytkowników (nowych). Dzisiaj jeden z nich powrócił na stronę. Wtedy w tym raporcie zobaczysz Użytkowników: 2, Nowych użytkowników: 2, Powracających: 1.

Ten raport pokazuje w dalszej części dane dla poszczególnych Zachowań, czyli osobno zbiera dane dla Nowych Użytkowników i osobno dla Powracających. Jeśli ktoś jest Powracającym, to nie przenosi jego danych z pierwszej sesji do "powracających", tylko pozostają w Nowi Użytkownicy.

Kanał YT- Google Tag Manager: https://goo.gl/S2RM7X

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Joanna B
kwiecień

Profesjonalista ✭

Cześć.

Powracający Użytkownik to także Nowy Użytkownik. Tzn. każdy użytkownik w danym okresie jest Nowy i może później stać się Powracającym. 

Przykładowo: wczoraj na stronę X weszło 2 użytkowników (nowych). Dzisiaj jeden z nich powrócił na stronę. Wtedy w tym raporcie zobaczysz Użytkowników: 2, Nowych użytkowników: 2, Powracających: 1.

Ten raport pokazuje w dalszej części dane dla poszczególnych Zachowań, czyli osobno zbiera dane dla Nowych Użytkowników i osobno dla Powracających. Jeśli ktoś jest Powracającym, to nie przenosi jego danych z pierwszej sesji do "powracających", tylko pozostają w Nowi Użytkownicy.

Nowicjusz ✭

Bardzo dziękuję!

Dot.: Liczba "Użytkownicy a Nowi użytkownicy"

Wschodząca Gwiazda

Powracający użytkownik nie jest nowym. Chyba, że wyczyści ciasteczka, wejdzie z innej przeglądarki lub wróci po okresie dłuższym niż 24 miesiące (gdy ciasteczko wygaśnie).

Poniżej segment utworzony dla jednego użytkownika i jego dwie sesje w dniach 6 i 8 lutego (zakres dat 6-8):

users1.png

oraz ten sam segment z tym samym użytkownikiem przy zakresie dat tylko na 8-go lutego:

users2.png

Gdy użytkownik powrócił nie widnieje już w kolumnie Nowi użytkownicy, mimo iż wyświetlam dane tylko dla 8-go lutego.

Oczywiście jeśli teraz dodam wymiar "typ użytkownika" i wybiorę zakres 6-8 lutego to rzeczywiście ten sam użytkownik pojawi mi się w dwóch wierszach (czyli zarówno jako nowy jak i powracający), ale to tylko dlatego, że 6-go lutego była jego pierwsza sesja:

users3.png

I to tłumaczy dlaczego nie możemy sumować posegmentowanych użytkowników, bo ten sam może być uwzględniony w kilku segmentach.

Ale nie możemy też powiedzieć, że każdy użytkownik w danym okresie jest Nowy, bo wystarczy zmienić zakres dat na 8 lutego i nasz użytkownik już nie jest uwzględniony jako nowy:

users4.png

Poza tym dochodzi jeszcze kwestia dlaczego liczby w kolumnach Użytkownicy i Nowi użytkownicy dla segmentu New Visitor nie są takie same (a przecież powinny być). Ale to już temat na oddzielną dyskusję Emotikon: Szczęśliwy

Tomasz Ciepłucha

Profesjonalista ✭ ✭ ✭

Hej @Joanna B,

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie...

Chciałaś zorientować się dlaczego te liczby sa takie same?

1.jpg

Jeśli zmienisz datę na inną to wciąż są sobie równe?

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”

Nowicjusz ✭

Tak, dokładnie.

Zmieniając datę mam taki widok:

czy dobrze rozumiem: część "powracających odwiedzających" zawiera się w "nowych odwiedzających", ale nie wszyscy ze względu na ustawienie konkretnego przedziału czasowego?

Czy liczba "Użytkownicy" odnosi się do wszystkich użytkowników, którzy odwiedzili stronę?

analy.PNG

Dziękuję za pomoc!

Profesjonalista ✭

Pod Użytkownikami kryje się liczba wszystkich Twoich użytkowników strony. Natomiast w przypadku tego raportu "Zachowanie: Nowi a Powracający", to już widzisz ruch użytkowników powracających także w "New Visitor" (w danym okresie czasu).

Możesz również zmienić sobie sposób wyświetlania raportów na Sesje w Administracja-> Ustawienia usługi-> Analiza użytkowników (na samym dole ustawiasz wskaźnik na Wyłączony). Wtedy w tym raporcie zamiast Użytkowników, zobaczysz Sesje. I tutaj już ta liczba dla Nowych i Powracających będzie się zgadzać z główną.

Osobiście korzystam z raportu po Sesjach, nie po Użytkownikach.

Profesjonalista ✭ ✭ ✭

Fakt, że liczbe te są zaskakująco bliskie.

Sprawdziłem na kilku kontach u siebie i pomiędzy "użytkownicy" a "new visitor" zwykle jest znaczna różnica.

Hej @Bartek K a jak to u Ciebie wygląda?

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”

Profesjonalista ✭

@Krzysztof AD zależy na jaką stronę się spojrzy. Np. na stronie SaaS zdecydowana większość to są Powracający, na innej "e-commercowej" więcej jest Nowych.

Profesjonalista ✭ ✭ ✭

Dzięki Bartek. Masz rację.

Czyli to, że Joanna ma prawie taką samą liczbę nowych odewiedzających co użytkowników nie jest twoim zdaniem dziwne?

Profesjonalista ✭

Nie, to moim zdaniem zależy od specyfiki strony, do czego ona służy i jaki okres czasu się wybierze.

Bardziej zastanawiające jest to dlaczego w tabeli "New Visitor" nie równa się "Nowi użytkownicy" o czym także wspomniał @Tomasz_C