Obecnie 249 forumowiczów jest online
Obecnie 249 forumowiczów jest online
Przeanalizuj informacje ze swoich raportów i rozwiąż problemy z nimi związane.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Jak działają parametry UTM

Nowicjusz ✭ ✭

Witajcie, mam 2 pytania dotyczące użytkowania utm i liczby sesji, aby lepiej zrozumieć, jak działają.

1) Za każdym razem, gdy używam adresu URL, który zawiera kod UTM, jest on liczony jako początek nowej sesji? Więc jeśli odświeżę stronę z kodem UTM w adresie URL, liczy się to jako 5 nowych sesji w GA?

2) Jeśli mam 30 minut bezczynności, co uważam za domyślny limit czasu sesji w GA, aktywność po tym liczona jest jako nowa sesja. Ale czy jeżeli poprzednia sesja używała kodu UTM, Czy WSZYSTKIE kolejne sesje, na których wchodzę na witrynę bezpośrednio (direct) przypisane będą do informacji z tego kodu UTM? To znaczy. Wszystkie odwiedziny, które wygeneruję w następnych dniach i tygodniach do momentu wygaśnięcia ciasteczka które bodaj wynosi 6 miesięcy będą zaliczane do informacji z tego utma, chyba że wejdę z innego utma? Czy nadpiszą te informacje również nietagowane wizyty mojej strony? Jeżeli tak to jaki jest tego sens, żeby to tak długo trzymać? Skąd w tej sytuacji może brać się duża część ruchu typu DIRECT skoro 6 miesięcy to na tyle długi czas, że sporo osób powinno mieć zapamiętane jakieś medium chociażby organic. Powinno być mało directa jeżeli to tak działa.

3) Czy jest jakiekolwiek powiązanie z czasem sesji, która trwa 30 minut? Czy to może działa tak, że po 30 minutach już się wszystko kasuje i nadają się nowe informacje odnośnie źródła ruchu?

4) Może ktoś wytłumaczyć ogólną zasadę działania mechanizmu wizyt w witrynie które nie są tagowane utmami a tymi które są?

Rozpisałem się, ale chciałem to wyjaśnić. Dziękuję za odpowiedzi. 

Dot.: Jak działają parametry UTM

Magister ✭ ✭

Cześć,

1) Za każdym razem, gdy używam adresu URL, który zawiera kod UTM, jest on liczony jako początek nowej sesji? Więc jeśli odświeżę stronę z kodem UTM w adresie URL, liczy się to jako 5 nowych sesji w GA?

Zostanie zliczona 1 sesja, otagowany UTM po kilkukrotnym odświeżeniu strony sam z siebie nie wymusza nowej sesji. Nowa sesja pojawiłaby się w momencie zmiany źródła ruchu (np. za pomocą innego UTM)

2) Jeśli mam 30 minut bezczynności, co uważam za domyślny limit czasu sesji w GA, aktywność po tym liczona jest jako nowa sesja. Ale czy jeżeli poprzednia sesja używała kodu UTM, Czy WSZYSTKIE kolejne sesje, na których wchodzę na witrynę bezpośrednio (direct) przypisane będą do informacji z tego kodu UTM? To znaczy. Wszystkie odwiedziny, które wygeneruję w następnych dniach i tygodniach do momentu wygaśnięcia ciasteczka które bodaj wynosi 6 miesięcy będą zaliczane do informacji z tego utma, chyba że wejdę z innego utma? Czy nadpiszą te informacje również nietagowane wizyty mojej strony? Jeżeli tak to jaki jest tego sens, żeby to tak długo trzymać? Skąd w tej sytuacji może brać się duża część ruchu typu DIRECT skoro 6 miesięcy to na tyle długi czas, że sporo osób powinno mieć zapamiętane jakieś medium chociażby organic. Powinno być mało directa jeżeli to tak działa.

Do ostatniego źródła przypisuje się ruch direct. Nie zwiększa to tym samym ruchu direct/none (za jego zwiększenie odpowiadać może kilkanaście różnych czynników (np. wejścia bezpośrednie, odesłania z poczty itd.) W ścieżkach wielokanałowych widać poszczególne sesje. Jest to o tyle korzystne ponieważ widzimy, które ostatnie źródło było odpowiedzialne za zapamiętanie naszej strony w sposób umożliwiający powrót.

3) Czy jest jakiekolwiek powiązanie z czasem sesji, która trwa 30 minut? Czy to może działa tak, że po 30 minutach już się wszystko kasuje i nadają się nowe informacje odnośnie źródła ruchu?

Po 30 minutach bezczynności (braku hitów wysyłanych do Google Analytics) następuje wygaśnięcie dotychczasowej sesji. Rozpoczyna się nowa sesja z źródłem ruchu "odesłanie z własnej domeny" - domyślnie na kontach Universal zamieniane na direct przez wykluczenie odesłań. Dla starych migrowanych kont trzeba uzupełnić to ustawienie.

4) Może ktoś wytłumaczyć ogólną zasadę działania mechanizmu wizyt w witrynie które nie są tagowane utmami a tymi które są?

Zasady działań są podobne. Załóżmy jednak, że wysyłasz newsletter do kilku różnych baz e-mailowych. Gdybyś ich nie otagował UTM trudno byłoby Ci stwierdzić, która z baz wygenerowała np. większy ruch. Pojedynczą bazę mógłbyś segmentować bez użycia UTM, jednak w powyższym przykładnie byłoby to znacznie utrudnione.