Obecnie 223 forumowiczów jest online
Obecnie 223 forumowiczów jest online
Przeanalizuj informacje ze swoich raportów i rozwiąż problemy z nimi związane.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Google Analytics nie zlicza pojednyczych odsłon z urządzeń mobilnych

Nowicjusz ✭ ✭

Dzień dobry,

od jakiegoś czasu dokładnie obserwuję codzienne statystyki GA i doszłam do wniosku, że nie zlicza wszystkich wejść z urządzeń mobilnych - nie zlicza tych, które są wejściem pojedynczym, czyli bez żadnej interakcji ze strony Czytelnika typu wejście w inny przepis (prowadzę blog kulinarny), stronę. Dla pewności sprawdzałam z kilku urządzeń mobilnych (smartfony) i jeśli nie przechodziłam dalej, nie kliknęłam nic i wyszłam - nie było tego wejścia w GA (sprawdzałam w nocy, gdy w "na żywo" nie było żadnego użytkownika). Po dokonaniu interakcji odsłona się liczyła.

Takie wnioski wyciągnęłam obserwując ruch na stronie przez ponad 1,5 miesiąca. I nie od razu dopatrzyłam się, że chodzi o wejścia z komórek.
W każdym dniu, kiedy pojawia się nowy wpis i wrzucę link bezpośredni na facebooka (mój fanpage i grupy kulinarne z kilkunastoma tysiącami członków) przez cały dzień w podglądzie "na żywo" użytkownicy z komórek stanowią około 80% (sprawdzałam co godzinę, a nawet częściej). Nie dziwi mnie to, bo sama przeglądam fb w 90% przypadków z komórki (zresztą nie tylko fb). Natomiast w podsumowaniu całego dnia z urządzeń mobilnych jest raptem około 20% wszystkich odsłon. Wszystkie zliczone odsłony mobilne to obecność na więcej niż 1 stronie (czyli gdy ktoś dokonał interakcji lub był na stronie dłużej niż 1 minutę-tego ostatniego nie jestem pewna, bo czasu nie sprawdzałam).

Obserwując te statystyki tylko utwierdzam się w przekonaniu, że mam rację i że w czasach coraz większej popularności urządzeń mobilnych GA nie zlicza wejścia człowieka, który wszedł na mój blog, przeczytał wpis (na blogu kulinarnym nie zajmuje to dużo czasu, to tylko wstęp, składniki i opis + kilka zdjęć) i wyszedł, bo więcej wpisów, ani żadna podstrona go nie interesowało. A taka odsłona (w moim odczuciu) powinna zostać zliczona. Takie wejście nie jest 1-2 sekundowym botem.

Czy ten problem można jakoś ugryźć? Nie wiem - może to ja mam coś nie tak w usłudze GA lub szablonie, ale o ile w niektóre dni mnie to nie wzrusza, bo ruch nie jest duży i w większości z komputerów, tak w dniach, gdzie wpis/przepis interesuje wiele osób i przez cały dzień na żywo widzę po kilkanaście i kilkadziesiąt osób (jak wspomniałam +/-80% to komórki), a potem liczba odsłon z tego dnia to tylko 1500 (zamiast przykładowo kilku tysięcy, które by się uzbierało z tego co widać i co się zmienia cały dzień na żywo) to już zaczyna dokuczać Emotikon: Mrugający

Będę wdzięczna za przyjrzenie się sprawie i jakąkolwiek informację czy można (i jak) poprawić zliczanie wejść z urządzeń mobilnych? Może jakaś modyfikacja w kodzie śledzenia, a może to w moim szablonie jest coś nie tak...?
Już tu pytałam, ale w innym wątku.

Ja się na tym totalnie nie znam, nie znam też nikogo, kto by wpadł na rozwiązanie (może to wystarczy coś dopisać do kodu?Już mi wiele pomysłów do głowy przychodziEmotikon: Szczęśliwy)

Chętnie porozmawiam z kimś na ten temat, bo nie wszystko jestem w stanie dokładnie opisać. Mam też screany, które bardzo potwierdzają moją teorię.
Odpowiedź eksperta 1verified_user

Najlepszy Współtwórca

Ruch z FB może zliczać się niestety jako direct.

Najczęstsze przyczyny takiej sytuacji to:

- odesłanie z aplikacji mobilnej,

- odesłanie ze strony SSL na stronę bez SSL

Powodem jest brak możliwości zidentyfikowania przez GA źródła odesłania.

Lekarstwo:

Możesz otagować linki na FB za pomocą tzw UTM-ów aby przypisać ruch do prawidłowego źródła.

Czas w G. Analytics nie jest mierzony doskonale...

Zarówno użytkownik, który w danej sesji był tylko na jednej podstronie i spędził na niej 1 sekundę czy 5 minut traktowany jest tak samo a jego czas w GA to niestety ZERO sekund Emotikon: Smutny

Podobnie z czasem na ostatniej podstronie, nie może być zliczony, bo nie ma kolejnej interakcji.

Użytkownicy dla których widzisz czas wykonali jakąś interakcję np kolejną odsłonę.

Taka sytuacja wynika z metody pomiaru czasu pomiędzy kolejnymi interakcjami użytkownika.

Oczywiście na to też jest lekarstwo. Można zmodyfikować kod na kilka sposobów np aby:

- wysyłał raz na jakiś czas sztuczną interakcję podczas trwania odsłony,

- zliczał czas czytania poszczególnych sekcji podstrony,

- zliczał % przewinięcia strony,

- wysyłał sztuczną interakcje podczas opuszczania okna przeglądarki przez wskaźnik

Dzięki temu urealnimy mierzony czas i poznamy zachowanie.

Temat 2 kodów na stronie poruszał już Tomasz C. w innym wątku. Widzę, że coś się zmieniło w tej kwestii. Na niektórych stronach uruchamia się więcej kodów - nawet 5. 

Brak uporzadkowanie tej kwestii będzie prowadzić do nieprawidłowości w zbieranych danych.

Nowicjusz ✭ ✭

Przez krótki czas na stronie miałam dwa kody, tzn. jeden w ustawieniach bloggera-identyfikator, a drugi (universal) w kodzie strony. Gdy się w tym zorientowałam zmieniłam na jeden. Ale jakiś czas później uruchomiłam drugą usługę dla strony ("UA-xxxx-2"), żeby przez kilka dni porównać zliczanie zarówno jednym jak i drugim kodem. Koniec końców zostawiłam tylko universal w kodzie strony.

Kody w postach to zapewne jakieś ukryte w bannerach agregatorów (typu durszlak.pl czy mytaste.pl)

W całym problemie, jaki zauważam nie chodzi mi o to jak GA liczy czas spędzony na stronie (czytałam o tym kilka artykułów i wiem już jak to działa), ale o zaliczanie odsłony ogólnie. Wejście z komputera, nawet bez interakcji zlicza, wejścia z komórki bez interakcji nie.

Jeśli na to jest jakaś modyfikacja to chętnie się z nią zapoznam. Szukałam, ale nie znalazłam...

Kod "set timeout" dodałam, kiedy porównywałam raporty z identyfikatora usługi i kodu universal - nie miało to jakiegoś znaczenia w sposobie naliczania wejść z urządzeń mobilnych, a jedynie zmniejszyło znacznie współczynnik odrzuceń.

Na ten moment jedyne co udało mi się wymyślić to przeniosłam kod uruchamiania GA na samą górę sekcji head. Znacząco poprawiło to naliczanie odsłon mobilnych i zwiększyło średni czas na stronie (w końcu kod uruchamia się szybciej).