Obecnie 173 forumowiczów jest online
Obecnie 173 forumowiczów jest online
Przeanalizuj informacje ze swoich raportów i rozwiąż problemy z nimi związane.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Eventy z google Analytics

Nowicjusz ✭

Witajcie do każdego buttona, linku itp dodałem:

onclick="ga('send', 'event', 'Tytuł strony', 'Nazwa przycisku');"

oczywiście wszystko działa, ale problem pojawia się gdy np. nazwa strony się zmieni (jest pobierana z nagłówka) wtedy w google analytics powstaje nowe zdarzenie.. a zależy mi na tym że jak nazwa strony się zmieni to historia klikniec będzie dalej kontynuowana. Czy w funkcji ga(); moge podać jakiś dodatkowy parametr który będzie mi to jakoś spinał? bo widziałem że trochę ich jest.. https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/events?hl=pl

Odpowiedź eksperta 1verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Jarosław W
września 2015

Dot.: Eventy z google Analytics

[ Edytowane ]
Profesjonalista ✭

Np dla linków w jakimś menu górnym

onclick="ga('send', 'event', 'Linki', 'Kliknięcia', 'Menu górne');

czy dla linków w stopce

onclick="ga('send', 'event', 'Linki', 'Kliknięcia', 'Stopka');

czy dla linków wychodzących

onclick="ga('send', 'event', 'Linki', 'Kliknięcia', 'Wychodzące');

czy dla formularzy

onsubmit="ga('send', 'event', 'Formularze', 'Wysyłki', 'Formularz kontaktowy');

... itp. W ten sposób zdarzenia będą pogrupowane

wg kategorii: Linki, Formularze

wg akcji: Kliknięcia, Wysyłki

wg etykiet: Menu górne, Stopka, Wychodzące, Formularz kontaktowy

a dane dotyczące tego, na której stronie zostało wykonane zdarzenie będą dostępne np w raporcie Strony zdarzeń gdzie po wybraniu danego url np /kontakt będą widoczne tylko zdarzenia z tej strony (i również można je przeglądać wg kategorii, akcji czy etykiet)

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Profesjonalista ✭
To, że dajesz tytuł strony jako kategorię zdarzenia to celowy zamiar? jakiś konkretny cel?
Możesz podzielić zdarzenia na kategorie związane np z tym co zostało kliknięte: button, link, formularz..., akcja zdarzenia np click, submit, itp. a etykieta np menu górne, linki w stopce żeby odróżnić od siebie linki/przyciski jakoś.
Wtedy pogrupują Ci się zdarzenia ładnie wg kategorii, akcji czy etykiet bez względu na tytuł strony. Zawsze możesz zerknąć do raportu Strony zdarzeń żeby zobaczyć zdarzenia wywołane na konkretnych stronach (pogrupowane wg url a nie tytułu strony) i tam sobie już wybierać jakie dane chcesz widzieć dla danego url.

Nowicjusz ✭

Witaj, bardzo dziękuje za odpowiedź ale troche nie rozumiem twojego założenia czy mógłbyś mi podac jakiś przykład typu:

onclick="ga('send', 'event', 'Tytuł strony', 'Nazwa przycisku');"

obecnie mój Analytics wygląda tak:

analiza.png

Kategoria zdarzeń: tytuły stron

Akcja zdarzeń: nazwy buttonów przycisków itp

Etykieta zdarzeń: pusto

jak to będzie wyglądać w Twoim rozwiązaniu?

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Jarosław W
września 2015

[ Edytowane ]
Profesjonalista ✭

Np dla linków w jakimś menu górnym

onclick="ga('send', 'event', 'Linki', 'Kliknięcia', 'Menu górne');

czy dla linków w stopce

onclick="ga('send', 'event', 'Linki', 'Kliknięcia', 'Stopka');

czy dla linków wychodzących

onclick="ga('send', 'event', 'Linki', 'Kliknięcia', 'Wychodzące');

czy dla formularzy

onsubmit="ga('send', 'event', 'Formularze', 'Wysyłki', 'Formularz kontaktowy');

... itp. W ten sposób zdarzenia będą pogrupowane

wg kategorii: Linki, Formularze

wg akcji: Kliknięcia, Wysyłki

wg etykiet: Menu górne, Stopka, Wychodzące, Formularz kontaktowy

a dane dotyczące tego, na której stronie zostało wykonane zdarzenie będą dostępne np w raporcie Strony zdarzeń gdzie po wybraniu danego url np /kontakt będą widoczne tylko zdarzenia z tej strony (i również można je przeglądać wg kategorii, akcji czy etykiet)

Nowicjusz ✭
zapomniałem zapytać.. czy jak teraz zmieni się adres linku (link jest generowany an podstawie tytułu strony) np z /kontakt na /kontakty to w analytics nie powstanie nowe zdarzenie?

Profesjonalista ✭
jeżeli jakieś zdarzenia wystąpią na stronie /kontakt, później nastąpi zmiana adresu na /kontakty i pod nowym adresem będą jakieś zdarzenia to różnica będzie taka, że w raporcie Strony zdarzeń będą 2 osobne url: /kontakt i /kontakty pokazujące odpowiednie zdarzenia. Nie zmienią się natomiast kategoria, akcja i etykieta więc będzie można dalej przeglądać zdarzenia związane np z kliknięciem w link w stopce niezależnie od tego na jakiej stronie to zdarzenie miało miejsce.

Nowicjusz ✭

hmm nie bardzo rozumiem skoro w miejscu category mam link który się zmieni to według google powstanie nowe zdarzenie i osobne raporty...

"if you plan to call your video tracking category "Video" and later forget and use the plural "Videos", you will have two separate categories for video tracking."

czyli mamy raport A dane x raport B dane y a mi zależy żeby nie było A i B tylko A z danymi xy

a jakbym to zrobił tak: mam link np:

http://nazwasklepu.pl/slodycze/nazwa-produktu.html

onclick="ga('send', 'event', 'slodycze', 'kup teraz', 'nazwa-produktu');"

czy to ma racje bytu? nazwa produktu może się zmienić kategoria raczej nie.

Profesjonalista ✭
dlatego napisałem żebyś nie dawał jako kategorię (akcję, etykietę) danych, które się zmieniają. W moich przykładach kategoria będzie zawsze np Link nie ważne czy zdarzenie będzie na stronie /slodycze/xxx.html czy /slodycze/yyy.html czy /cukierki/xxx.html.

Taki podział pozwoli zobaczyć zdarzenia ze stron np /kontakt i /kontakty po ustawieniu filtra np "uwzględnij - strona - zaczyna się od - kontakt" czy innego filtra w zależności od potrzeb albo utworzenie odpowiedniego segmentu... możliwości jest kilka Emotikon: Szczęśliwy

Nowicjusz ✭
czyli dosłownie kategorią jest słowo "Link" a etykietą zdarzenia "yyy.html"? sorry juz się gubie xD

Profesjonalista ✭
czyli tak jak w przykładach, które podałem:
Kategoria: np. "Linki"
Akcja: np. "Kliknięcia"
Etykieta: np. "Stopka"

i to są słowa (oczywiście przykładowe) które trzeba wysłać jako parametry eventu

Nowicjusz ✭
Kategoria: np. "Linki"
Akcja: np. "Kliknięcia"
Etykieta: np. "Nazwa strony lub produktu"

bo sama "stopka" nic mi nie mówi Emotikon: Język

Profesjonalista ✭
tak też może być. będziesz miał stałe kategorie i akcje a zmienne etykiety

Najlepszy Współtwórca
Nie musisz podawac nazwy strony, bo jak wejdziesz do eventu od drugiej strony Zachowanie -> Zdarzenia -> Strony zdarzen to bedziesz mial wszystko jak na tacy Emotikon: Szczęśliwy