Obecnie 245 forumowiczów jest online
Obecnie 245 forumowiczów jest online
Przeanalizuj informacje ze swoich raportów i rozwiąż problemy z nimi związane.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Analytics źle podaje liczbę użytkowników i sesji?

Nowicjusz ✭ ✭

Cześć, próbuję dojść do ładu z analityką w sklepie www.h-design.pl 

Sprawdzałem statystyki użytkowników i sesji na Analytics, Heap i Similarweb. Każdy system podaje inaczej. 

Trudno mi w obecnej chwili stwierdzić czy konwersja z wejścia na zakup to 1% czy 10%, bo nie wiem czy tak na prawdę weszło 100, 200 czy może 500 userów dziennie.

Da się jakoś sprawdzić faktyczną ilość wejść lub sprawdzić, który system przekłamuje dane?

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Wszechwiedzący ✭

Cześć Tomek Emotikon: Szczęśliwy

Similarweb tworzy swoje szacunki wobec danej strony nie posiadając na niej żadnego kodu śledzącego, więc tu różnica powinna być największa wobec pozostałych dwóch i w sumie zrozumiała ze względu na skrajnie różne metodologie pomiarów. Heap nie ma opóźnienia w raportowaniu, więc jeśli np: analizujesz dane za dzisiaj (a nawet wczoraj) to Heap pokaże ostateczne dane według siebie, a Analytics nie koniecznie ponieważ może upłynąć do 24 godzin zanim to się stanie. 

________
Booguś

Wszechwiedzący ✭

Można jeszcze dodać, że oba systemy to różne ciastka, więc różnie może wyglądać przyczyna ich nie działania na poszczególnych stronach. Bo dopóki nie ma akceptacji ciastka to nie ma pomiarów (np: przeglądarka może blokować ciastka). Tak przy okazji z tej właśnie przyczyny nie widzimy w Analyticsie czy Heap regularnych przecież wizyt robota wyszukiwarki Google - bo nie akceptuje on ciastek.

________
Booguś

Wschodząca Gwiazda

Co do Google Analytics to powinieneś wiedzieć, że masz dwa kody śledzące na stronie z tym samym identyfikatorem usługi.

Jeden w wersji Universal (w sekcji <head> strony) oraz jeden w wersji klasycznej (umieszczony w kodzie przed zamykającym tagiem </body>).

W efekcie każda odsłona przesyłana jest podwójnie, co ma wpływ na przekłamanie statystyk.

Same sesje teoretycznie powinny być zliczane prawidłowo, ale współczynnik odrzuceń, średnia ilość stron na sesję, ilość odsłon, itp. już niestety nie. Dlatego koniecznie musisz usunąć jeden kod śledzący (proponuję ten klasyczny). 

Tylko usuwając jeden z kodów upewnij się, że pozostałe elementy śledzenia (np. śledzenie zdarzeń, czy e-commerce) poprawnie są zliczane w tej drugiej implementacji.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭

Cześć, właśnie nie dawno usunąłem stary kod Analytics i dodałem nowy. Myślisz, że ta zmiana może coś przynieść?

Nowicjusz ✭ ✭

Tak, tutaj różnica jest ogromna - nie wiem jak oni szacują te dane.

Wschodząca Gwiazda

Obecnie dla usługi "35087452-1" masz cały czas dwa kody śledzące na stronie.

Zajrzyj do źródła strony i użyj wyszukiwania w celu znalezienia ciągu znaków "35087452-1".

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭

Sprawdziłem jeszcze raz i w skryptach Clickshop mam tylko jeden kod GA. Co ciekawe, ten drugi kod jest niekompletny i wygląda inaczej niż ten, który mam wklejony w 'head'. Masz jakiś pomysł skąd taki dubel?

Wschodząca Gwiazda

Drugi kod jest kompletny, a wygląda inaczej, bo jest w wersji klasycznej, a ten co masz w head jest w wersji Universal.

Oba na pewno działają i oba przesyłają dane o odsłonach - więc dane o odsłonach masz zdublowane.

Ma to również wpływ na współczynnik odrzuceń, który podejrzewam, że jest u Ciebie bliski zera.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭

Rozumiem, że lepiej używać Universal? 

Muszę się skontaktować z Home jak usunąć ten drugi kod, bo nigdzie w systemie go nie widzę. Dzięki za info.

Co do współczynnika odrzuceń to jest 20%.

Nowicjusz ✭ ✭

Znalazłem powód dwóch kodów Analytics. Jeden był uruchomiony przez integrację, a drugi był wklejony skryptem. 

Czy jest możliwość aby sprawdzić czy kod faktycznie poprawnie działa? 

Wszechwiedzący ✭

Tak, na przykład tym: http://www.gachecker.com/

________
Booguś