Obecnie 233 forumowiczów jest online
Obecnie 233 forumowiczów jest online
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Przejście na Google Tag Manager

Nowicjusz ✭ ✭

Cześć, przepraszam, jeśli powtarzam wątek, ale nie znalazłam tematu, który poruszałby moje wątpliwości. Na jednej z witryn, na której jest już tag Google AdWords do remarketingu oraz kod Google Analytics podpinam właśnie GTM. W jaki sposób mogę najbezpieczniej przenieść się do GTM, żeby nie spowodować błędów w statystykach ani przerw w kampanii remarketingowej? Czy powinnam najpierw skonfigurować skrypty w GTM, a potem usunąć je w witrynie czy odwrotnie? Czy mogę je podpiąć pod kody już działające? Dopiero zaczynam przygodę z GTM, dlatego proszę o wyrozumiałość, jeśli moje pytanie wydaje się banalne Emotikon: Szczęśliwy 

Profesjonalista ✭

Cześć.

GTM ma tryb podglądu, tzn. jak dodasz jakiś Tag, klikniesz w Podgląd i odświeżysz swoją stronę, to wtedy zmiany dokonane w GTM zobaczysz tylko Ty (nikt z innych użytkowników). 

Najlepiej na początku wypisać sobie listę narzędzi wraz z ich ID, które chcesz przenieść do GTM. Następnie wprowadzić na stronę GTM i rozpocząć tworzenie Tagów z narzędziami. Później w trybie podglądu sprawdzić czy na stronie uruchamiają się poprawnie Tagi, które wprowadziłaś. 

Jeśli wszystko jest ok, to możesz teraz usunąć te narzędzia ze strony i od razu opublikować zmiany w GTMie. Dodane tagi od razu pojawią się na stronie, nie potrzebują dłuższego czasu na uruchomienie, one od razu są dostępne dla wszystkich użytkowników.

Jeśli uważasz, że przez ten czas przejścia na GTM i usunięcia narzędzi ze źródła strony może zaburzyć statystyki ze strony, to możesz taką migrację wykonać w nocy, gdy jest mniej użytkowników na stronie.

Przeniesienie GA ze źródła strony do GTM nie spowoduje, że nagle wszystko od początku będzie się zbierać w GA. Zostanie zachowana ciągłość zbierania danych.

Dodaj sobie również wtyczkę (jeśli jej jeszcze nie masz) Tag Assistant, w którym możesz sprawdzać poprawność implementacji GTM, GA, Remarketing.

Kanał YT- Google Tag Manager: https://goo.gl/S2RM7X

Nowicjusz ✭ ✭

Dziękuję za radę Emotikon: Szczęśliwy Brzmi to łatwiej niż myślałam.

[ Edytowane ]
Profesjonalista ✭ ✭ ✭

Hej,

Pozwole sobie tylko dodac, ze jest jeszcze jedna opcja.

1. Utworzyc oddzielna usluge (dodakowy kod Google Analytics).

2. Skopiowac wszystkie ustawienia z obecnej konfiguracji do Google Tag Manager (uzywajac nowego kodu Google Analytics)

3. Zostawic tak na kikla dni

4. Porownac dane i sprawdzic czy sie zgadzaja

5. Usunac stara konfiguracje, a w GTM zmienic kod Google Analytics na stary

Wiem, ze to opcja raczej dla bardzo ostroznych z duzym ruchem na stronie.

Ale byc moze komus sie przyda.

Cala instrukcja tutaj:

https://www.lunametrics.com/blog/2015/07/16/safely-migrating-to-google-tag-manager/

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”