Obecnie 272 forumowiczów jest online
Obecnie 272 forumowiczów jest online
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Jak rozróżnić 3 takie same przyciski i śledzić je w GA?

Nowicjusz ✭

Dzień dobry,

Chcę śledzić kliknięcia w 3 identyczne przyciski na stronie (niestety mają dokładnie taki sam kod html). W CMSie znalazłam okienko "onclick action" i dla pierwszego buttona uzupełniłam je w następujący sposób:  ga('send', 'event', 'eventCategory': 'button', 'eventAction': 'click', 'eventLabel': 'type1'). To jedyna możliwość mojej ingerencji w kod.

Cały kod html pierwszego guzika po moich zmianach wygląda tak:

<a class="button red big " href="adres www"_blank" "="" onclick="ICApps.actionOnClick(event, function() {ga('send', 'event', 'eventCategory': 'button', 'eventAction': 'click', 'eventLabel': 'type1')})">Tekst<i class="offscreen">Tekst</i></a>

Ustawiłam w Tag Managerze tag:

Universal Analytics

Typ śledzenia: Zdarzenie

Kategoria: button

Działanie: click

Etykieta: type1

Trigger Configuration:

Typ: Kliknięcie - Wszystkie elementy

Fire this trigger when an Event occurs and all of these conditions are true:

Form classes contains button red big

Moje pytania:

Czy taka modyfikacja kodu buttona jest poprawna, czy może lepiej zrobić to w inny sposób?

Czy takie ustawienia tagu są poprawne (nigdy nie śledziłam takich zdarzeń)

Czy jest inna możliwość rozróżnienia kilku buttonów z tym samym kodem html bez ingerencji w kod?

Czy muszę modyfikować dodatkowo kod Analyticsa? Czy zdarzenie będzie automatycznie widoczne w GA?

Póki co nic nie widzę w podglądzie na żywo.

Z góry dziękuję za pomoc Emotikon: Szczęśliwy

Odpowiedź eksperta 2verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Malgorzata N
wrzesień

Wschodząca Gwiazda

Możesz zaimplementować różne nazwy funkcje dla każdego z buttonów, wywoływane przez onclick. Później przesyłać informacje o nazwie funkcji do GA. Masz to tutaj ładnie pokazane : http://www.ganotes.com/track-onclick-event-handler-value-google-tag-manager/

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Profesjonalista ✭

Cześć.

Ja bym usunął dodaną przez Ciebie modyfikację kodu. Jeśli GA masz dodane poprzez GTM, to "ga('send', 'event',...)" może Ci się nie pokazywać w GA.
Co do samych buttonów, to wszystkie 3 są takie same? Prowadzą w to samo miejsce, wykonują tę samą akcję i mają taki sam tekst przycisku? W GTM jest wiele zmiennych na jakich można oprzeć reguły, żeby dotyczyły innych kliknięć.

Kanał YT- Google Tag Manager: https://goo.gl/S2RM7X

Nowicjusz ✭

Tak, prowadzą w to samo miejsce (adresów docelowych też nie mogę zróżnicować), wykonują taką samą akcję, mają taki sam tekst przycisku (niestety strona powstawała bez mojego udziału), jedyna różnica między nimi to miejsce osadzenia na stronie. Zależy mi by dowiedzieć się z którego guzika będzie najwięcej konwersji.

A gdyby dodać kod Analyticsa jako niestandardowy kod html przez GTMa to będzie pokazywał dodane przeze mnie parametry?

Profesjonalista ✭

Ok, a możesz podać adres strony do miejsca gdzie są te przyciski? 

Nowicjusz ✭

Niestety jest w wersji produkcyjnej, widoczna tylko dla pracowników.

Nowicjusz ✭

Być może będę mogła zmienić teksty na przyciskach, czy to by wystarczyło? Jakie parametry ustawić wtedy w tag managerze?

Profesjonalista ✭

Ok, na pewno jednym ze sposobów mogłoby być przygotowanie zmiennych z dataLayer, jak np tutaj: https://youtu.be/1BSVf7iKAjw?t=6m28s

Co do Twojego pytania odnośnie dodania GA jako niestandardowy Tag, to trzeba by to wypróbować konkretnie na stronie.

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Malgorzata N
wrzesień

Wschodząca Gwiazda

Możesz zaimplementować różne nazwy funkcje dla każdego z buttonów, wywoływane przez onclick. Później przesyłać informacje o nazwie funkcji do GA. Masz to tutaj ładnie pokazane : http://www.ganotes.com/track-onclick-event-handler-value-google-tag-manager/

Wschodząca Gwiazda

Jeżeli masz dostęp do kodu (a skoro wprowadzałaś modyfikacje do przycisków, to zakładam, że masz) to najprościej jest zwyczajnie dodać do przycisków jakieś unikatowe id lub dodatkową unikatową klasę i dalej już w GTM sprawa już prosta - ustawiasz reguły na kliknięcia na podstawie tych id lub klas i tymi regułami uruchamiasz tagi przesyłające zdarzenie do GA. Tak naprawdę przy odpowiedniej konfiguracji można zrobić jedną regułę i jeden tag.

I tak jak napisał Bartek musisz usunąć z kodu przycisków wywoływanie funkcji ga('send','event'.... , bo to nie będzie działać, jeżeli GA jest wdrożone przez GTM, a nie w kodzie strony.

Tomasz Ciepłucha

Wschodząca Gwiazda

Tomasz, też tak w pierwszej chwili pomyślałem, ale później sobie przypominałem, że Małgorzata napisała " w CMSie znalazłam okienko "onclick action" i pomysł upadł :-).

Nowicjusz ✭

Dzięki za pomoc Emotikon: Szczęśliwy

Wschodząca Gwiazda

Ale jedno drugiego nie wyklucza. Tzn. może tak czy owak istnieje możliwość edycji kodu i jeśli tak to wystarczy dodać jakieś unikatowe id dla przycisków.

Jeżeli nie i tylko można dodać jakąś funkcję po kliknięciu dla onclick, to ja bym wstrzykiwał do dataLayer niestandardowe zdarzenia z jakimś parametrem. Czyli zamiast tego kodu:

ga('send', 'event', 'eventCategory': 'button', 'eventAction': 'click', 'eventLabel': 'type1')

wstawiłbym:

dataLayer.push({"event":"clickButton", "buttonName":"przycisk 1"});

Kod dodajemy do każdego przycisku i zmieniamy tylko wartość dla buttonName.

Potem w GTM wystarczy stworzyć regułę w oparciu o niestandardowe zdarzenie clickButton i zmienną warstwy danych o nazwie buttonName, która  będzie nam identyfikować, który przycisk został kliknięty.

Tomasz Ciepłucha