Obecnie 142 forumowiczów jest online
Obecnie 142 forumowiczów jest online
Zapoznaj się z wymaganiami niezbędnymi do uzyskania statusu Partnera oraz Partnera Premium. Tutaj możesz również zadać pytania dotyczące portalu i konta Google Partners.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Wynagrodzenie za prowadzenie kampanii AdWords

Student ✭

Słuchajcie. Jestem zatrudniony w pewnej firmie. Do moich obowiązków należy między innymi prowadzenie kampanii AdWords ( przedtem nie wiedziałem w ogóle o AdWords i to tu dowiedziałem się co i jak ). Umówiony jestem na stałą pensyjkę co miesiąc. Teraz planuję zająć się tym trochę bardziej na własną rękę i tu pojawia się moje pytanie do bardziej doświadczonych kolegów. Jak "cenicie" swoją pracę. Oczywiście nie pytam o Wasze ceny. (Chociaż jeśli je podacie, to też mi to pomoże) Chodzi mi o sposób naliczania wynagrodzenia. Pracujecie "za godzinę", "za efekty", "za ilość słów kluczowych"? Jak to u Was wygląda?

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Dot.: Wynagrodzenie za prowadzenie kampanii AdWords

Wschodząca Gwiazda
To w jaki sposób będziesz rozliczał się ze swoimi klientami zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i tego, czy ktoś się na takie rozliczenie zgodzi Emotikon: Szczęśliwy
Z punktu widzenia Klienta chyba najbardziej opłaca się mu rozliczać za efekty - dla Ciebie nie koniecznie będzie to najlepszy układ. Z resztą wszystko zależy od specyfiki konkretnej kampanii i jej celów.
Jeżeli dopiero chcesz zacząć zarabiać na własną rękę to Twoje pierwsze zmartwienie to jak pozyskać klienta. Z czasem wypracujesz swój własny sposób rozliczeń, który będzie odpowiadał i Tobie i twoim klientom. Każdy ma inne preferencje i potrzeby Emotikon: Szczęśliwy
Tomasz Ciepłucha

Student ✭
No właśnie zdobyłem już kilku potencjalnych klientów "pocztą pantoflową". Na razie nie chcę się podejmować tych zleceń, bo nie wiem jak i za ile miałbym pracować. Dlatego właśnie ciekaw jestem jakie są Wasze doświadczenia.

Wschodząca Gwiazda
Zaproponuj takie rozliczenie, które zaakceptują obydwie strony i tyle.
A w praniu wyjdzie, czy jest ono dla Ciebie satysfakcjonujące, czy nie. Po prostu musisz nabrać doświadczenia.
Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭ ✭

Większość z nas pracuje na podstawie prowizji. Ja mam np. widełki w zależności od wydawanego budżetu na linki sponsorowane, które zliczam po zakończeniu miesiąca i wystawiam fakturę prowizyjną. Większość prowizji waha się w przedziale 13-30%. Jej wysokość może zależeć także od wielkości kampanii i częstotliwości zmian.

Najlepszy Współtwórca
U mnie standard to x% od budzetu miesiecznie, ale nie mniej niz Yzł.

Mam umowy gdzie rozliczam sie od jakiegos ustalonego efektu, ktory bardzo czesto jest wyrazony jakims poziomem ROI lub ROAS, ale nie zawsze jest to dobre dla klienta. Rozliczenia to zawsze kwestie indywidualne, bo powinny byc powiazane z celami po stronie zlecajacego i motywujace nas do pracy.

Wschodząca Gwiazda
Możesz też poszukać cenników na stronach różnych agencji. To również powinno pomóc w wyrobieniu Ci jakiegoś poglądu.

Student ✭ ✭ ✭
Podobnie jak pisze Maciej, przeważnie zarówno w agencjach jak i rozliczając się "prywatnie" przedstawia się to tak:

1. jednorazowa, indywidualnie ustalana i akceptowana kwota na start: za zaplanowanie strategii, "stworzenie" kampanii, konfiguracja Analytics (np. odpowiednich zdarzeń) i obsługę w pierwszym miesiącu.
2. w następnych miesiącach za obsługę kampanii x% od budżetu miesięcznego, ale nie mniej niż Yzł
Pozdrawiam,
Marcin Zięba