Obecnie 238 forumowiczów jest online
Obecnie 238 forumowiczów jest online
Zapoznaj się z wymaganiami niezbędnymi do uzyskania statusu Partnera oraz Partnera Premium. Tutaj możesz również zadać pytania dotyczące portalu i konta Google Partners.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Kampania adwords prowadzona przez stronę trzecią

Nowicjusz ✭

Witam,

Czy zgodny jest z polityką Google taki wewnętrzny regulamin firmy reklamowej (będącej chyba partnerem Google), na podstawie którego może ona przeprowadzić kampanię adwords - na zlecenie - skierowaną nie bezpośrednio na stronę www zleceniodawcy, lecz poprzez własny portal (np. wizytówkę zleceniodawcy na tymże portalu?

Miałem niedawno taki przypadek, gdy - wskutek mojego niedopatrzenia polegającego na niedotarciu do odpowiedniego zapisu któregoś z rzędu regulaminu przywoływanego z umowy - firma reklamowa w ten właśnie sposób przeprowadziła zleconą jej kampanię adwords. Pomijając wszystko inne (w tym moje niedbalstwo), praktyka tak wydaje mi się oszukańcza, a w każdym razie nieetyczna. Promuje bowiem nie tyle stronę zleceniodawcy (efekt kampanii dla mojej firmy był niemal zerowy), lecz głównie portal wykonawcy.

Pozdrawiam

Czesław G.

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Kampania adwords prowadzona przez stronę trzecią

Najlepszy Współtwórca
Sprawa jest bardzo dyskusyjna, ale wszystko zależy od zapisów umowy. Jeśli w umowie, czy też załącznikach tej umowy zapisy jasno mówiły o sposobie przeprowadzenia kampanii to niestety ale wszystko odbyło się poprawnie - choć również mam mieszane uczucia co do takiej formy reklamy.
Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda
Panie Czesławie może Pan złożyć skargę na Partnera Google. Na stronie Google z profilem tej firmy na dole strony znajdzie Pan coś takiego "Współpraca z Partnerem nie spełnia Twoich oczekiwań? Złóż skargę". Niech administratorzy Google rozstrzygną Pana spór. Ps. ja uczę wszystkich aby czytali umowy, sam w przeszłości podpisywałem umowy bez czytania i tego żałowałem.

Adaśko

Nowicjusz ✭
Dziękuję za odpowiedź.
Niestety, zapisy były raczej niejasne, a w każdym razie dotarcie do nich było trudne. Było to bowiem dokonane w formie dwukrotnego "zagnieżdżenia": w Zleceniu było odwołanie się do Regulaminu firmy, który to regulamin z kolei przywoływał bliżej niesprecyzowane inne regulaminy i specyfikacje - jak się okazało, były one umieszczone gdzieś na stronie www firmy. Według mnie moc prawną powinien mieć tylko wyraźnie przywołany w Zleceniu Regulamin. Zaś - jak już wspomniałem - Regulamin w ogóle nie precyzował takich przepisów, lecz odsyłał do innych dokumentów na stronie www, które firma może praktycznie zmieniać sobie dowolnie. Piszę to ku przestrodze innych, aby nie podpisywali żadnych umów czy zleceń, które zawierają jakiekolwiek odwołania co czegoś bliżej nieokreślonego. Niestety, przepisy naszego prawa sprzyjają takim oszukańczym praktykom, szczególnie wymierzonym ku osobom prowadzącym działalność gospodarczą (a więc nie "konsumentom"), gdyż przepisy stwierdzają mniej więcej coś takiego, że "osoba prawna przy analizowaniu tekstów umów winna wykazać się należytą starannością".

Nowicjusz ✭
Witam,
Dziękuję za odpowiedź. Jest to chyba jedyny sposób, aby choć trochę uprzykrzyć życie firmie prowadzącej działalność w sposób nieetyczny. Niestety, nasze prawo sprzyja takim nie do końca uczciwym praktykom, szczególnie jeśli nie dotyczą one "konsumentów" (lecz osoby prowadzące własną działalność). Bowiem jak sprawdziłem, istnieje taki zapis, że "osoba prawna przy analizowaniu tekstów umów powinna wykazać szczególną staranność". Jedyną radą dla zamawiających jest więc wykreślanie z umów wszelkich mało precyzyjnych odwołań (np. do regulaminu, który z kolei powołuje się na jakieś bliżej nieokreślone regulaminy, specyfikacje, itp.). Radę taką kieruję do wszystkich, którzy w przyszłości będą podpisywać podobne umowy.