Obecnie 301 forumowiczów jest online
Obecnie 301 forumowiczów jest online
Zapoznaj się z wymaganiami niezbędnymi do uzyskania statusu Partnera oraz Partnera Premium. Tutaj możesz również zadać pytania dotyczące portalu i konta Google Partners.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Faktura za adwords wliczana do kosztów

Nowicjusz ✭

Witam

Czy faktury dostępne na kontach klientów z poziomu agencji można wliczyć do kosztów firmy?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź eksperta 5verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: coolturalny
września 2015

Dot.: Faktura za adwords wliczana do kosztów

Najlepszy Współtwórca

Powiem Wam, że dla mnie osobiście najwygodniej jest zakładać konto adwords na dane mojej firmy. Wystawiam fakturę Klientowi na całość, a od googla pobieram fakturę za uslugę.

Znowu coraz częściej widzę, że agencje uciekają od rozliczania się z faktur googlowskich i konto zakładane jest na Klienta, na którego spada ten obowiązek.

Każda z metod ma swoje wady i zalety.

Co do rozliczenia tych faktur. Google na pewno je rozliczy, więc warto to zrobić również po Waszej stronie.

Dominik Myślak

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Najlepszy Współtwórca

czy dobrze zrozumiałem?

Macie swoje konto MCK i dla każdego Klienta założyliście konto adwords ze swoimi danymi?

To, tak jak najbardziej możecie pobrać faktury i wrzucić w koszty, ale musicie pamiętać o naliczeniu podatku - import export usług - Wasza księgowa poradzi sobie Emotikon: Szczęśliwy

Dominik Myślak

Nowicjusz ✭

Mamy dwa takie przypadki sprzed kilku miesięcy, w których pracownik dodał dane firmy zamiast klienta. Pytanie, czy trzeba to korygować pod kątem zapłaconego już VAT-u...

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: coolturalny
września 2015

Najlepszy Współtwórca

Powiem Wam, że dla mnie osobiście najwygodniej jest zakładać konto adwords na dane mojej firmy. Wystawiam fakturę Klientowi na całość, a od googla pobieram fakturę za uslugę.

Znowu coraz częściej widzę, że agencje uciekają od rozliczania się z faktur googlowskich i konto zakładane jest na Klienta, na którego spada ten obowiązek.

Każda z metod ma swoje wady i zalety.

Co do rozliczenia tych faktur. Google na pewno je rozliczy, więc warto to zrobić również po Waszej stronie.

Dominik Myślak

Nowicjusz ✭

Faktycznie trudno stwierdzić która z metod jest w tym przypadku lepsza. A te fakturki faktycznie trzeba będzie rozliczyć. Dzięki za odpowiedź Emotikon: Szczęśliwy Pozdrawiam

Magister ✭
przepraszam za "odkopanie" tematu, ale po co zakładać kolejny.

Mam kilka pytań co do rozliczeń:

1) Zakładam konto w MCK na dane klienta:

- czy klient musi przed pobraniem faktury zgłaszać do US że takie faktury będzie rozliczał ?
- przypuśćmy że przejmuje takiego klienta który ma swoje dane w koncie adwords, czy mogę je zmienić dane na mojej firmy ?
- jakie są Wasze doświadczenia: czy nie wygodniej dla Waszych klientów jest aby dostali fakturę za całość ? (wpłata na konto adwords+koszt obsługi - przez co klient bardzo dobrze się czuje ta takiej agencji: bo zakładając że wykonujemy sługę dla małego zakładu fryzjerskiego którego właścicielka sama robi księgowość i po co jej to utrudniać)

2) Zakładamy konto w MCK na dane agencji (nasze)

- dostajemy fakturę zbiorczą, czyli na naszej księgowej to żadne problem rozliczyć jedną fakturę kosztową (dobrze rozumie) ?
- bo dobrze rozumie, że mając np: 5 kont adwords na nasze dane(dane agencji naszej) w MCK to od google dostajemy 1 fakturę czy 5 ?
- pytanie jak wyżej - tylko na odwrót: czy w momencie kiedy klient rezygnuje z naszych usług, może zmienić dane rozliczeniowe ?

Jeśli macie jakieś rady, uwagi, doświadczenia w kwestii rozliczeń miedzy google czy klientami agencji to proszę Was o podzielenie się nimi tutaj.

pozdrawiam serdecznie
Michał
Jestem uzależniony od AdWords i Analytics

Wschodząca Gwiazda
1)
- to ksiegowe pytanie,ja z tym nie bardzo
- nie ma problemu , mozesz zmienić, na karcie płatności w zakładce profil płatności
- to juz chyba zależy od zaufania do klienta, bo wiadomo, że do ściagniecia jest większa kwota
2)
-to ksiegowe pytanie,ja z tym nie bardzo
- dostaniemy 5,chyba że roziliczamy sie fakturowaniem miesięcznym( https://support.google.com/adwords/answer/2393035?hl=pl )
- odpowiedz jak wyzejEmotikon: Mrugający

Wschodząca Gwiazda

Rozliczenia z klientami są różne. Ja dysponuję kontami, które mają przyznane kredyty, dysponuję kontami gdzie są płatności w ramach prepaidu, a faktury idą na klienta, mam też takie konta gdzie faktury idą na mnie bo klient nie chce bawić się w przelewy na konto i woli aby wszystko było rozliczane po stronie agencji. Tak naprawdę to co ustalisz sobie we własnym zakresie to będziesz miał.

1) Nie muszisz zgłaszać US, że będziesz rozliczał takie faktury. Ale zawsze mozesz dopytać o to ksiegową z którą współpracujesz, ona powinna to wiedzieć.

2) Jeśli klient ma na koncie własne dane, a ty przejąłeś jego konto i ty będziesz rozliczał na nim płatności to spokojnie możesz dane na koncie zmienić. Zależy po prostu na kogo ma być rozliczana faktura.

3) To jak rozliczysz z klientem koszty za obsługę kampanii i budżet adwords to raczej ustalenia pomiedzy Wami. U mnie często klient woli sam rozliczać fakturę za Adwords + dodatkowo dostaje fakturę za obsługę kampanii. To indywidualna sprawa.

4) Możesz też tak jak pisałeś w ramach konta MCK mieć do każdego konta osobną fakturę lub zbiorczą dla wszystkich kont w ramach MCK, a w sumie MDS. TUTAJ możesz poczytać o tym!

5) Jeśli klient rezygnuje z Twoich usług i np. zabiera konto Adwords to może do woli zmienić dane rozliczeniowe na koncie.

Profesjonalista ✭
1)
- oczywiście musi zgłosić chęć posiadania VAT EU jeśli tego nie zrobił
- ...
- dla klientów bardzo często jest to wygodniejsze rozwiązanie bo dostają fakturę z PL z VATem i nie muszą (ich księgowi nie muszą) kombinować z importem usług.

2)
- jeśli wasza księgowa rozlicza osobne faktury z każdego konta to w momencie jak dostanie jedną fakturę zamiast X to chyba tylko się ucieszy Emotikon: Szczęśliwy

Wschodząca Gwiazda
@Marcin S Tak, tu zdecydowanie posiadanie VAT UE jest podstawą do rozliczania faktur z Adwords i od tego powinno się zacząć. Masz racje!Emotikon: Szczęśliwy

Odnośnie pozostałych to rzeczy to wydaje mi się, że to jednak kwestia indywidualna z każdym klientem. No chyba, że agencja narzuci własny sposób rozliczeń (wygodny dla agencji) i klient musi się podporządkować.

Magister ✭
Dziękuje Wam bardzo za odpowiedź Emotikon: Szczęśliwy jako że to nie ja założyłem wątek to nie mogę dać: "Zaakceptowane Rozwiązanie AdWords" ale dałem po gwiazdce Emotikon: Szczęśliwy

pozdrawiam bardzo serdecznie i dziękuje
Michał
Jestem uzależniony od AdWords i Analytics

Nowicjusz ✭
a czy jak rozliczamy adwords na swoje konto agencji - to wtedy klient musi nam doplacic do budzetu 23% vat?

np klient wplaca nam 1000zl + 23% = 1230 , a my na konto adwords jedynie 1000, wiec bardziej sie oplaca jak sam wysle na swoje konto?

Wschodząca Gwiazda
Jeśli klient jest płatnikiem VAT UE to na jedno wyjdzie bo jeśli wam zapłaci VAT to sobie go odliczy, a jeśli sam wpłaci do Google kwotę to sobie naliczy i odliczy VAT.
Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
Firmy, które nie są czynnymi płatnikami VAT'u (VAT-R) importując usługę też muszą naliczyć VAT i go zapłacić. Jest do tego odrębna procedura i formularz. Dopiero faktura od Google (netto) + naliczony i zapłacony od niej VAT są kosztem.