Obecnie 233 forumowiczów jest online
Obecnie 233 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

wykluczenia słów kluczowych z miastami

Nowicjusz ✭

Witam, 

Mam problem z ustawieniem słów kluczowych. Chciałbym z kampanii wykluczuć słowa zawierające nazwy miast. udało mi się już znaleźć w internecie listę miast i miejscowości do wykluczeń, ale problem pojawia się przy odmianie. O ile w wyszukiwanych słowach kluczowych algorytm bardzo dobrze sobie radzi z odmianą (Poznań - Poznania, w Poznaniu, itd.), o tyle w przypadku wykluczeń pozostaje niewrażliwy na odmiany i na błędy w pisowni. Pozostawiam to bez komentarza.
W centrum pomocy powiedziano mi, że jedynym rozwiązaniem jest dodanie listy z wszystkimi możliwymi odmianami. Przy takiej ilości fraz oznacza to zabawę na wiele godzin, a nie mam na to czasu. 
Czy ktoś już się mierzył z podobnym problemem? 

Piotr 

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Dot.: wykluczenia słów kluczowych z miastami

Najlepszy Współtwórca
Mamy dostępne 3 dopasowania jeśli chodzi o wykluczenia. Jeśli je dodasz jako wykluczenie w dopasowaniu przybliżonym to powinno sobie radzić. Nie radzi sobie?
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭
Nie radzi sobie. Potwierdza to konsultant Google, jak i praktyka. Przykład fraza wykluczająca: lublin reklama wyświetlana na frazę: drukowanie w lublinie

Wschodząca Gwiazda
fraza wykluczająca: lublin
w jakim dopasowaniu?

Nowicjusz ✭
dopasowanie przybliżone

Student ✭
Dopasowanie przybliżone w przypadku wykluczających słów kluczowych nie działa tak szeroko, jak przy słowach kluczowych dodawanych do kampanii. Odmiany haseł wybranych jako wykluczające słowa nie są uwzględniane. Czyli niestety lista wykluczających słów musi obejmować również odmiany słowa, które chcesz wykluczyć.

Jak dużo masz zapytań zawierających nazwy niechcianych miejscowości? Może nie warto się w to bawić, jeśli takie zapytania zdarzają się tylko od czasu do czasu. Przejrzyj raport wyszukiwanych haseł.

Może warto wykluczyć niektóre lokalizacje w ustawieniach kampanii.

Nowicjusz ✭
Tych zapytań jest na tyle dużo, że łącznie stanowią zauważalny procent w kliknięciach (których nie chcę).

Wykluczenie obszary nie wchodzi w grę. Wyszukiwanie musi być z całej Polski, ale nie chcę się pojawiać w momencie, gdy w wyszukiwanej frazie ktoś odnosi się do nazwy miasta. Mam nadzieję, że wiesz o co mi chodzi.

Czyli wynika z tego, że po prostu trzeba będzie siedzieć i się bawić w odmiany.

Najlepszy Współtwórca
trzeba siedzieć i się bawić Emotikon: Szczęśliwy

część miejscowości można zrobić w excelu i zmienić im końcówki
Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda
ze strony biznesowej jest to jak najbardziej zrozumiałe(większe zyski dla mr G), ale logicznie nie bardzo- dopasowania powinny działać tak samo dla "pozytywnych" i dla wykluczeń

Nowicjusz ✭

Cześć,

jest szansa, że podesłałbyś mi ten swój plik tekstowy ze wszystkimi polskimi miastami i miejscowościami? Chciałbym też je wykluczyć.

Wschodząca Gwiazda
http://www.wildmoose.pl/miasta.txt . Pozdrawiam Adaśko

Student ✭ ✭ ✭
Ze swojej strony polecam dodać też miasta bez polskich znaków - z praktyki wiem, że dopasowanie przybliżone w wykluczeniach również sobie z tym nie radzi. Radzę też dokładnie przejrzeć swoje listy miast by nie wykluczyć słów które nas interesują - a przy okazji dzielą swoją nazwę z danym miastem Emotikon: Mrugający

Pozdrawiam,
Marcin Zięba